II. Abdulhamit’e Kadar Gelmeyi Başarabilmiş “Lanetli Buda Elması”

II. Abdulhamit’e Kadar Gelmeyi Başarabilmiş “Lanetli Buda Elması” ve Büyük Gizemi

Bugün sizlere sırrı hala çözülememiş Buda’nın Lanetli Elmasının geçmişini anlatacağız.

Okurken çok şaşıracaksınız!

Hadi başlayalım…

  • 1642’ de Fransız kuyumcu Jean Tavernier, Hindistan’da bulunan büyük Buda heykelinin gözü; Mavi elması diğer bir deyişle Hope elmasını çalar.
  • Ertesi gün mavi elmasın çalındığını fark eden Buda rahipleri “O elmas Tanrı Buda’ya verilen bir armağandır, başkasına uğursuzluk getirir. Elmas buraya elbet gelecektir! “ derler.
  • Tavernier, elması Fransa Kralı 14. Louıs’e hediye eder. Kral elması kendisine bir taç yapması için özel kuyumcusuna verir ancak daha o gece kuyumcunun oğlu bilinmeyen bir sebeple intihar eder. Oğlunun üzüntüsüne dayanamayan kuyumcu da birkaç gün sonra felç geçirir.

II. Abdulhamit'e Kadar Gelmeyi Başarabilmiş "Lanetli Buda Elması''

  • Kral, tacı başına geçirdikten bir süre sonra ülke bir batağa sürüklenir ve elmas yeni Kral 15. Louis’in eline geçer. Ancak Kral da genç yaşta çiçek hastalığı nedeniyle ölür.
  • Mavi elmas 16. Louis’in eline geçtiğinde karısı Marie Antoinette’ e armağan eder. Ünlü kraliçe M. Antoinette Fransa’daki ayaklanmadan sonra devrimcilerin kurduğu idam sehpasında çırılçıplak soyulduktan sonra başı giyotinle kesilerek can verir ve gömüldükten sonra üstüde kireçle örtülür.

II. Abdulhamit'e Kadar Gelmeyi Başarabilmiş "Lanetli Buda Elması''

  • Elmas bir süre ortadan kaybolduktan sonra 1830′da Daniel Elias adında bir İngiliz’ in eline geçer. Elias, elması 200.000 liraya Banker Hope’a satar. Hope, taşa kendi soyadını vererek Hope Diamond “Umut Taşı” der. Hope da elması aldıktan kısa bir süre sonra iflas eder.
  • Daha sonra Kanitovsky adında bir Rus prensi elması satın alır ve dostu bir kadına armağan eder. Nedeni bilinmeyen bir şekilde kadın da ölür.
  • Elmas bu sefer Yunan Simon Monkaricies’in eline geçer ve Monkaricies, elması çok yüksek bir fiyatla, II. Abdülhamit’e satar…

II. Abdulhamit'e Kadar Gelmeyi Başarabilmiş "Lanetli Buda Elması''

  • Bu taşın son sahibi McLean adında bir milyarder. Bir çocuk sahibi olan McLean oğluna çok düşkündür ve çocuğunu uşaklar, hizmetçiler ve özel korumalarla bir nevi göz altında tutar. Ancak oğlu bir gün evden kaçmaya kalkışır ve koşarak uzaklaşırken sokaktan geçen bir at arabasının altında kalarak ölür.
  • Elmas şimdi ABD’de National Museum of Natural History müzesinde sergilenmektedir.

Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

Tuğberk Süslü
Co-founder @kooplog
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sosyal Medya Pazarlaması için Mutlaka Uygulamanız Gereken 5 Adım

Sosyal Medya Pazarlaması için Mutlaka Uygulamanız Gereken 5 Adım

Sonraki
Teknoloji’nin Hayatımızdan Götürdükleri: Manzaraya Bakmak Yerine Fotoğrafını Çekmek

Teknoloji’nin Hayatımızdan Götürdükleri: Manzaraya Bakmak Yerine Fotoğrafını Çekmek

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.