Kuru Cilt Temel Bakım Rutini

Kuru cilt kendini kolayca belli eder. Yağ yani sebum oranı azdır. Yağ ve nem eksikliğinden dolayı mat ve solgun görünmeye meyillidir. Özellikle soğuk kış aylarında cilt daha hassas ve gergindir; gerginlik kaşıntıya, kızarıklığa ve pul pul görüntüye sebep olabilir. Kuru ciltlerde ince kırışıklıkların oluşması diğer cilt tiplerine göre daha kolaydır. Bu yüzden anahtar; bolca nemlendirmektir. Kuru cilt, neme en çok ihtiyaç duyan cilt tipidir.

Sizler için kullandığım ve memnun kaldığım cilt ürünlerinden örnekler vereceğim.Aynı zamanda 5 aşamada cildiniz için yapmanız gerekenleri listeledim.Umarım sonuç sizde de memnun olacağınız türden olur.

1.TEMİZLEYİN

Rosece canlandırıcı tonik kuru ciltler için 100 ml (%100 doğal ürün)


Cilt Temizliği Neden Önemlidir?
Cildi sabah ve akşam düzenli temizlemek; cildi, yüzeyde biriken toz, kir, makyaj artıkları, sebum(yağ) ve ölü derilerden arındırmayı, cildin oksijen alışverişini artırmayı, cildin yıpranmasına ve deforme olmasına engel olur. Cildin beslenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur ve cildi dış etkenlere karşı korur. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için mutlaka sabah-akşam temizlemelisiniz.

Neden Sabah-Akşam Temizlenmeli?
Sabah yapılan cilt temizliği; gece boyunca biriken sebum ve atıklardan, akşam yapılan cilt temizliği ise makyaj artıklarından ve gün boyu cilt üstünde birikmiş olan kir ve tozlardan arındırmak için yapılır.

Kuru Ciltler Hangi Temizleyiciyi Kullanmalı?
Kuru bir ciltlerin temizlik adımında, cilde yağ ve nem dengesini kazandıracak süt, losyon veya özel yağlarla zenginleştirilmiş yıkama jellerini uygulaması önerilir.
Yeşilmarka Doğal Günlük Bakım Kremi – Kuru ve Normal Ciltler İçin 50 gr ( %100 doğal ürün)


2.TONİKLEYİN

Tonik Kullanmak Neden Önemlidir?

Tonik “temizleme” işleminin tamamlayıcısıdır. Cilt temizleyiciler; ciltteki yağı, kiri ve makyajı çözdükten sonra cildimiz tamamen temizlenmiş olmaz. Bazı kir ve keratin pulları gibi erimeyen maddeler cilt yüzeyinde kalmış olabilir ve bunlar da ancak tonik ile temizlenebilir. Cildinizi çok iyi temizlediğinizi düşündüğünüzde pamuk yardımı ile tonik uygulayın sonra pamuğa bir bakın. Tonik kullanmanın önemini daha iyi anlayacaksınız.

Ciltte biriken ölü deri, temizleyici artıkları, makyaj, kir artıkları gözenekleri tıkayarak gözeneklerin genişlemesine neden olurlar. Tonik, bunları da temizlediği için gözeneklerin genişlemesini de engeller.

Tonik temizliği tamamlama adımı yanında; cildi yatıştırır, pürüzsüzleştirir, güçlendirir, yumuşatır. Cilt yüzeyinin, serumu ve kremi daha kolay emmesini sağlar. Cilt pH’ını yeniden oluşturur. Cildi yatıştırmak için ihtiyaç duyulan zamanda kullanılabilinir.

Kuru Ciltler Hangi Toniği Kullanmalı?

Artık tonikler de birçok işlevi içerisinde barındırıyor. Kuru ciltler için; canlandırıcı, nemlendirici bir tonik uygundur. Yağ-nem dengesini sağlamak adına alkolsüz tonik tercih edilmesi önerilir.

3.YAPILANDIRIN

Serum Kullanmak Neden Önemlidir?
Serumlar, tüm vitamin, mineral ve aktif içerikleri bolca içerir. İnce yapıda ve konsantre kozmetiklerdir. Bu yüzden nemlendirici kremden daha derine nüfuz eder. Cildin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye ve toksinleri atmaya yardımcı olur. Serbest radikallerle savaşır, cilt dokusunu yeniler ve güçlendirir. Cildin nem kaybetmesini önler.

Kuru Ciltler Hangi Serumu Kullanmalı?
Serumlar da diğer tüm kozmetikler gibi cilt tipine ve ihtiyaca uygun seçilmeli. Leke sorununuz varsa leke karşıtı, alkolsüz bir serum kullanabilirsiniz. Kuru cildin yanında hassas bir cilde sahipseniz; aloe vera, gül, hyaluronik asit gibi hassas ciltlere bol nem sağlayacak ve yatıştıracak içerikli serumlar kullanabilirsiniz.

4. NEMLENDİRİN

Nemlendirici Kullanmak Neden Önemlidir?
Cilt tipiniz kuru da olsa yağlı da olsa cilt sağlığınızı korumak adına mutlaka nemlendirici krem kullanmalısınız. Size ve ihtiyacınıza uygun nemlendirici kullanmak cilt sağlığınızı korumanıza, oluşabilecek sorunlara karşı önlem almanızı sağlayacak.

Kuru Ciltler Hangi Nemlendiriciyi Kullanmalı?
Kuru ciltlerin en çok ihtiyacı olan; yağ ve nem dengesini sağlamak ve altyapıyı güçlü tutmak.. Kışın yoğun yağ, yazın yoğun su içeren nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Kuru ciltlerin en çok dikkatli olması gereken husus; kullanacağı ürünlerde alkol bulunmaması.. Çünkü alkol, cildinizdeki yağı ve nemi azaltabilir ve buna bağlı olarak cildinizde farklı sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Nemlendiricilerde de diğer ürün gibi mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken cilt tipiniz ve ihtiyacınız. Kuru bir cilde sahipseniz ve elastikiyet kaybı yaşıyorsanız; mutlaka bu özelliklere uygun nemlendirici seçmelisiniz.

Cilt tipinize, ihtiyacınıza ve yaşınıza uygun olarak gündüz farklı, gece farklı ürünler tercih edebilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun, gündüz güneş korumalı bir ürün kullanmayı da ihmal etmeyin.

5.KORUYUN 


Güneş Koruyucu Kullanmak Neden Önemlidir?
Güneş ışınlarının cilt üzerindeki negatif etkileri, doğrudan sıcaklıklarla ya da mevsimlerle ilgili değil. Güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz mevsiminin yanı sıra kışın da güneş koruyucu kullanmak oldukça önem taşıyor. Kış güneşi de olsa hatta direkt güneş ışığı gelmese bile ışınlardan korunmak gerekiyor. UVA ve UVB ışınlarından yaz-kış korunmak cilt yüzeyinde oluşabilecek leke, kırışıklık gibi sorunlara önlem almaya yardımcı olurken, güneşin sağlığımızı derinden etkileyebilecek negatif etkilerine karşı da koruyor.

Bu nedenle güneş koruyucu kremlerin yaz-kış, güneş ışını görebilecek yüz ve ellerde mutlaka kullanılması gerekiyor.

İçeriğinde SPF yani güneş koruması bulunan bir nemlendirici edinebilir ya da kullandığınız nemlendiricinin üzerine size uygun bir güneş koruyucu uygulayabilirsiniz.❤

Şengül Aydoğdu
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Nuxe Prodigieux Floral Çiçeksi Kokulu Parfüm
Sonraki
Türkoloji'nin Bir Konusu Olarak Tarihte ve Günümüzde Hristiyan Türkler

Türkoloji'nin Bir Konusu Olarak Tarihte ve Günümüzde Hristiyan Türkler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.