Sokak Hayvanları


Kendimizi onların yerine koyalım ve soğuk havalarda barınmaları için onlara karton kutular koyalım. Bu karton kutuları mahallemizdeki bakkallardan, marketlerden isteyebiliriz. Unutmayalım ki bizler de bir gün evimizi ya da ailemizi kaybedip sokakta kalabiliriz. Sokak hayvanlarına mama almak için arkadaşlarımız ile sınıfımızda para toplayalım. Sokaktaki esnaftan, dükkanlardan artan yemeklerini rica edelim ve bu yemekleri, mamaları hayvanlara verelim. Hayvan barınaklarına ziyarete gidelim ve onlara mama götürelim. İnanın hayvanlar bizi herkesten ve her insandan daha iyi anlar ve onlara yemek verdiğimizde, sevgi verdiğimizde çok sevineceklerdir.

Kuşların ve karıncaların, kedilerin, kopeklerin hiç bir hayvanın yuvasını bozmayalım. Hayvanlara zarar vermek suçtur. Hayvanlara zarar veren birini görürsek polisi arayalım ve olay yerine çağıralım. Hayvanlar Allah’ın sessiz kullarıdır. Zarar verdiğiniz her hayvan için, Allah sizi cezalandıracaktır. Soğuk havalarda sokak hayvanları için evlerimizin bahçelerini ve apartman boşluklarını onların gece barınması için açalım. Hayvanlara taş atmayalım ve kovalamayalım. Hayvanlara zarar veren insan görürsek biz de o insanlara zarar verelim.

Hayvanları koruyalım
Hayvanların her şeyden önce doğal hayatın bir parçası olduğu, onların da bir canlı olarak bu doğada yaşama haklarının olduğunu unutmamalıyız. Şehirlerde hayvanların barınması ve yaşaması çok zordur. Buna rağmen bizlerin de hayvanların yaşamaları, barınmaları ve sağlıklı olmaları konusunda yapabileceklerimiz vardır. Eğitimli kişiler olarak bunu dünyamıza, doğamıza kısacası çevremize bir katkı olarak görmeliyiz. Doğaya karşı sorumluluklarımızın bilincinde olmalıyız

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.