KOD2161 "BİP" BENCE OLMALI

Yazı Kodu: 2161

Yazı Kategorisi: TEKNOLOJİ & FÜTÜRİZM

Yazı Konusu: KOOPLOG / BENCE OLMALI & BENCE OLMAMALI 1

               

                                                            “BİP” BENCE OLMALI

           Gelişen dünyada gelişen teknolojinin iyi tarafları olduğu kadar kötü tarafları da oluşmaktadır. Gerçek dünyada maruz kalınan kötülüklerin dijital dünyada da karşılığı oluşmaktadır. Dışarıda karşı karşıya kalınan hırsızlık nasılsa dijital dünyada da bilgilerinizin çalınma durumu vardır. Günlük yaşamınızda sokakta cadde de iş yerinizde birisi ile tartışabilir, kavga edebilir, küçük düşürülebilir hatta hayatınızı sonlandırabilirler… Dijital dünyada ise bu kötü durumların karşılığı oluşmuş durumdadır. İnsanlar ile yorumlarda sözlü tartışabilir, daha önceden yaptığınız hatalar gün yüzüne çıkartılabilir. Milyonlarca insan karşısında itibarınız yerle bir olabilir hatta sosyal medya platformları tarafından şahsınıza ait profiller silinebilir ve erişiminiz kısıtlanabilir. Kısaca şu ki dijital zorbalığa uğrayabilirsiniz. 

            Peki gerçek dünyada başınız sıkıştığında kolluk kuvvetlerine sığınırken, anayasa ve hukuk sistemine başvurabilirken, dijital dünyada kime sığınacaksınız. Sizi dijital dünyada kim koruyacak. Haksızlığa uğradığınızda ve hakkınızı aramak istediğinizde kime gideceksiniz. İşte tamda mesele budur. Ülkenizde geliştirilen ve vergi kaydı olan şirketleri tercih ettiğimiz takdirde bu şirket ve geliştiriciler ülkemizin anayasası ve hukukuna göre şikayet edebileceksiniz. Yarın bir gün başınız yabancı platformlar ile belaya girdiğinde yerini yurdunu görmediğiniz, sahibinin yüzünü bile göremeyeceğiniz şirket sahiplerini şikayet edemeyecek ve hakkınızı aramayacaksınız. 

           Şimdi sizlere son zamanlarda yaşanan dijital zorbalıklardan bahsetmek istiyorum.
           Dijital platformlar kişisel profilinizde yer alan bilgileri, günlük yaşamınızdaki hareketlerinizi ve sizin karşılığı paraya dayanan tüm talepleriniz hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Çünkü reklam piyasası artık kişilerin hareketlerine yönelik olmuştur. Bir kadının makyaj videolarını izlemesi sonrasında dijital dünyada karşısına makyaj malzeme reklamları çıkmaktadır. Bir erkek araba ilanlarına baktıktan veya ortamında araba satın alma fikri geçtiğinde dijital dünyasında karşısına çıkan reklamlar araba satış reklamları olmaktadır. Peki çocuklarımız, çocuklarımızın izledikleri videoların içerikleri çocuk ürünleri üreten firmalarca destekleniyor. Bu firmalar ürünlerini çocukların izledikleri video içeriklerine yerleştirerek çocukları etkiliyorlar. Sonra ne mi oluyor çocuk markete gittiğinde anne bak şu x ürün diyor. Kısaca dijital zorbalık bizlere hissettirilmeden gerçekleşiyor. 

           Ben ne yaptım. Bu konuda yabancı platformlardaki hesaplarımı tek tek kapatmaya başladım. Ülkemin içerisinde bu platformların karşılığını armaya başladım. Milli ve Yerli olan dijital platformlar kullanmaya başladım. Bu dijital platformlardan bir tanesi ise https://bip.com/tr/ ‘dir. 

           KOOPLOG.COM anasayfasında yer alan “whatsapp” vb. dijital platform bağlantı butonlarına “BİP” eklenmelidir. #BENCEOLMALI

İletişim için; hacedboykadijital@yaani.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya için; https://yaay.com.tr/HacedBoykar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.