Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir?

Öncelikle kişisel gelişim nedir, kişisel gelişimin bize ne gibi faydaları vardır gibi soruları yanıtlayarak yazıma başlamak istiyorum. Kişisel gelişim en yalın haliyle; kişinin kendini tüm olumlu özellikler bakımından tamamlaması anlamına gelir. Benliğini geliştirmesi, potansiyelini açığa çıkarmada yardımcı olan tüm ilke ve tekniklerin geneline verilen isimdir.

Bu tamamlanmanın yaşla, eğitimle, birikimle hiç alakası yoktur. Bazen 18 yaşında bir gencin gereken olgunluğa eriştiğini görürsünüz, bazen de 70 yaşında bir amcanın hala kişisel gelişiminin tamamlamadığını… Elbette yaşanmışlıklar, hayatla birlikte gelen tecrübeler buna yardımcıdır ama, asıl olay karakterde bitmektedir.

Peki, kişisel gelişimin bize faydaları nelerdir? Kişisel gelişim, bizim başka insanlarla daha iyi ilişki kurmamızı sağlar, olaylara pozitif bakmamızı, kötü şeylerden daha az etkilenmemizi sağlar. İnsanı sosyal hayatta başarılı kılar. Kendine güvenen, verimli, hedeflerine odaklanmış bir birey olursunuz. Kişisel gelişimini tamamlamış bir insan negatif düşüncelerden arınmıştır. Kaybetse bile bunu dünyanın sonu gibi algılamaz.

Şimdi gelelim asıl meseleye; insan psikolojisi için bu kadar önemli olan kişisel gelişim nasıl sağlanır? Yapılması gereken şeyleri bir liste halinde sıralayabiliriz. Örneğin; sosyal olun, kendinize güvenin, motivasyonunuzu düşürmeyin gibi şeyler söyleyebiliriz size. Ancak bu tarz öğrenim şekli hiçbir zaman faydalı olmaz. İşte bu noktada bizim de konumuz olan kişisel gelişim kitapları giriyor devreye.

Olayları bir kurgu ve hikaye tarzında ele alan bu kitaplar sayesinde, farkında olmadan hayata bakış açınız değişir, daha pozitif, daha güçlü, daha inançlı biri olursunuz. Bir ders kitabı gibi değil de, sıradan roman gibi okuduğunuz kişisel gelişim kitaplarını okudukça, kendinizde oluşan değişimleri keyifle izlersiniz. Şimdi gelelim bugüne kadar en çok okunan, en beğenilen kişisel gelişim kitaplarına… Listemi hazırlarken aklınızda bir fikir oluşması adına kitapların hem özetlerine, hem de okuyucu yorumlarına yer verdim. Bu sayede hangisinin size daha uygun bir kitap olduğunu tespit edebilir ve doğru noktadan işe başlayabilirsiniz

Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

Listenin ilk sırasında Robin Sharma’nın Ferrari’sini Satan Bilge kitabına yer verdim. Yaklaşık on yıl önce yayınlanan kitap 3 milyondan fazla okuyucuya ulaştı. Kitabı okuyan milyonlarca insan kariyer ve özel hayatında büyük değişimler olduğunu ifade ediyor. Birçok büyük iş yeri sahipleri çalışanlarına bu kitabı önerdi ve ciddi ilerleme oluğunu belirtti. Kitapta başarılı ve hırslı bir avukatın bir anda değişen hayatı ve aldığı kararların olumlu etkileri anlatılıyor. Ders ve psikoloji kitapları gibi ağır bir dili yok.

Fazlasıyla alıntıların olduğu kitap sizi öyle kendine alıyor ki, bir solukta okumak istiyorsunuz. Ben de kitabı okuyan biri olarak kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Kitabın daha ilk sayfalarında ruhen kendinizi rahatlamış hissediyor, etrafınızdaki olumsuzlukları daha az önemsiyorsunuz. Julian’ın yaşam serüvenini anlatan kitap birçok yayınevi tarafından basıldı. Ben Pegasus Yayınevi tarafından çıkarılanı okudum ve inanılmaz beğendim. Şimdi kitabın kısaca özetini vererek, kararı siz değerli kitap severlere bırakmak istiyorum.

Ferrari’sini Satan Bilge Kitabının Özeti

Ülkenin en iyi ve en başarılı avukatlarından biri olan Julian Mantle, aynı zamanda hırslı ve tam bir işkoliktir. Çalışmasının ödülü olarak hayatında hemen her şeye sahiptir. Güzel bir ailesi, evi, yatı, adası ve tabi ki kırmızı bir Ferrari’si… Yoğun iş temposunun da etkisiyle bir gün, duruşma esnasında kalp krizi geçirir. Sonra uzunca bir süre ortadan kaybolur, hatta bazı arkadaşları onun öldüğünü bile düşünür. Elindeki tüm malı mülkü satarak Hindistan’a bir seyahate çıkar. Bunlar arasında en sevdiği kırmızı Ferrari’si de vardır.

Aradan üç yıl geçer, Julian bir gün pat diye çıkıp gelir. İlk iş olarak da en sevdiği arkadaşı John’u ziyaret eder. Fakat John gördükleri karşısında şaşkına döner. Julian öyle değişmiş, öyle gençleşmiştir ki, onu tanımakta güçlük çeker. 50 yaşında olan Julian, 30 yaşında gibi göstermektedir. Hem bedeni hem de ruhu değişmiş, müthiş bir zindelik hissetmektedir. Sonra yaşadığı bu değişimi ve süreci arkadaşı John’a anlatmaya başlar. Sabaha kadar süren sohbet kitabın bütününü oluşturmaktadır. Julian Mantle, Hindistan’a doğru yola çıkar, Himalayalar’daki Sivana Bilgeleri ile tanışır. İlk tanıştığı kişi Yogi Raman adındaki Sivana Bilgesidir. Yogi Raman, Julian’ı alarak köyüne götürür, oradaki diğer bilgelerle tanıştırır ve üç yıl sürecek olan bir serüven başlar. Yogi Raman, Julian’a bir hikaye anlatır.

Hikayede; sumo güreşçisi, fener kulesi, bahçe, pembe kuşak, kronometre, güller ve patika gibi terimler bulunmaktadır. Bu terimlerin hepsi ayrı bir anlam içerir ve bütününde, aydınlanmış bir hayatı temsil eder.Örneğin hikayedeki bahçe insanın zihnini temsil eder. Bu şu demektir; bir bahçe ne kadar bakım görürse o kadar verimlidir. Asıl değerli olan çiçeklere zarar vermemesi için, gereksiz otların bitmesine izin vermezsiniz. Zihin de böyledir işte. Size zarar veren, huzurunuzu kaçırıp, mutsuz eden düşünceleri aklınızdan söküp atmalısınız, orası sizin bahçeniz, istemediğiniz hiçbir şey sizin izniniz olmadan giremez. Kitap bahçe örneğinde olduğu gibi her ilkeyi bu şekilde anlatarak, anlamlandırıyor. Okuyup bitirdiğinizde hemen işe başlama ve kuralları uygulama ihtiyacı duyuyorsunuz. Julian’ın yaşamındaki değişim sizi inanılmaz bir yolculuğa sürükleyecektir. Kesinlikle okumalısınız.

Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

Size faydalı olacağını düşündüğüm diğer bir kişisel gelişim kitap Mümin Sekman’dan Her Şey Seninle Başlar. Kitap 7-8 yıl aradan sonra, Alfa Yayıncılık tarafından, 2015 yılında yeniden basıldı. Bu da kitabın kendini yenileyen ve güncelleyen bir yapıt olduğunu gösteriyor. Kaybetmenin ve başarısızlığın nedenlerine tek tek değinen kitap, tüm çözümün sizde olduğunu söylüyor.

Dili muhteşem şekilde akıcı ve sade olan kitap sizi kendine bağlamayı başarıyor.Hayatın içinden verdiği örnekler sayesinde de, olayları daha iyi anlamanızı sağlıyor. Okuyan birçok kişi tarafından övgü ile anılan kitap, hayatın sorunlarıyla baş etmenizi sağlayacak gücün, yine sizde olduğunu hatırlatıyor. Başarıyı öğreten kitap olarak çıktığı yolda binlerce okuyucuya ulaştı ve “en başarılı başarı kitabı” unvanını almaya hak kazandı. Bu kadar övgü alan bir kitap okunmadan geçilmemelidir öyle değil mi?

Her Şey Seninle Başlar Kitabının Özeti

Kitabın ana teması başarısızlığın nasıl öğrenildiği ve başarılı olmak için neler yapılması gerektiği üzerine kurulmuş. Yani temelde yatan ilk soru; neden başarısız oluyoruz? Çünkü insan önce neden kaybettiğini ve başarısız olmasına sebep olan faktörleri tespit ederse; bu engelleri kaldırarak, başarılı olmanın yollarını da açabilir. Yazar kitabın çıkış noktasını, daha üniversite yıllarında kurduğu bir hayal olarak anlatıyor. Daha o yıllarda, başarılı olmanın yollarını insanlara anlatmayı hayal etmiş ve bunu ilerleyen zamanda çok güzel başarmış.

Kitabın genelinde ataletten yani eylemsizlikten bahsediyor. Atalet şu demektir; bir işin nasıl yapılacağını, yapınca neler kazanacağınızı, yapmayınca neler kaybedeceğinizi bilirsiniz, ama bir türlü harekete geçmezsiniz. Bunu da psikolojik atalet olarak değerlendiren yazar, kaybetmenin sebeplerine bilimsel olarak yaklaşıyor. Ama bunu anlatırken hayatın içinden aldığı örnekler sayesinde okuyucuyu asla sıkmıyor. Kitap bize başarılı olmak istersek neler yapmamız gerektiğini, yapınca neler kazanacağımızı ya da yapmadığımız takdirde neler kaybedeceğimizi anlatıyor. İnsanın ufkunu açan, bakış açısını değiştiren ve başarıya ulaşmanın sanıldığı kadar zor olmadığını gösteren müthiş bir kitap.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Ahmet Şerif İzgören önce İngiliz Dili ve Edebiyat Bölümü’nü bitirdi, ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nde üsteğmen oldu. Ancak bunları bırakarak tamamen alakasız bir alanda adını duyurdu. Mesleğinden istifa ettikten sonra finans, liderlik, zaman yönetimi, stres yönetimi, karar alma teknikleri gibi birçok alanda eğitim aldı. Aldığı eğitimler sayesinde edindiği bilgileri de seminerler ve konferanslarla yeniden insanlara sundu. Elbette en etkili yöntem her zaman olduğu gibi kitaplar oldu.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır kitabı, her yaştan okuyucuya hitap eden, elinizden düşürmek istemeyeceğiniz ve tekrar tekrar okuyacağınız bir kitap. Akıcı bir dile sahip olduğundan okuyucuyu sıkmıyor. Ortaöğretimlerde hocaların çoğu, bu kitabı ödev olarak öğrencilerine veriyor. Bu da her yaşa hitap ettiğinin ispatı niteliğinde. Olumlu düşünce, idealler, sevgi ve hayat üzerine kurulu olan kitap; bize başarılı bir geleceğe nasıl sahip olacağımızı anlatıyor. Okumanızı şiddetle tavsiye ettiğim kitaplar arasında.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır Kitabının Özeti

Kitap içerisinde altı çizilecek sayısız alıntı cümle içeriyor. Temsili kapılardan ve onu açan anahtarlardan bahsederken, aynı zamanda sizin de kapalı sandığınız kapıların açılmasını sağlıyor. Hayatın her alanında başarıya giden yola ışık tutuyor. Birkaç saat içerisinde okuma imkanı olan bu kitap, hayatınızı tekrar gözden geçirmenizi sağlıyor. Yazar kitabı yazmasındaki ilham kaynağının, İngiltere’de tıpkı bizim Güzin Abla benzeri bir köşeye yazılan mektup olduğunu belirtiyor.

Kitabı yazarken edebi bir görünüme ulaşması için herhangi bir çaba harcamadığını söyleyen yazar, tamamen konuşma dilini kullanmış. Nasıl konuşuyorsam öyle yazdım diyor. Bu da okuyucuya, sanki yanında anlatıyormuş gibi bir his uyandırıyor. Özellikle küçük yaştaki okuyucuların en sevdiği tarzdır bu. Temsili 23 kapı ve bunu açmanızı sağlayacak anahtarlar anlatılmış kitapta. Soluksuz okuyacağınız bu eser sayesinde, artık olaylara daha hakim, daha çözümleyici ve kendinize güvenen bir birey olmanız amaçlanmış.

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin – Richard Carlson

Amerika’da bir yılda 5 milyondan fazla satankitap, en başarılı kişisel gelişim kitaplarından biridir. Öğrenmek isteyen fakat çok uzun kitapları okumakta zorlanan insanlar için ideal bir kitap diyebiliriz. Çünkü bir özet niteliğinde yazılmış ve içerinde kısa kısa ilkeler yer alıyor. Kitabı okuyan kitlenin çoğu beğendiğini ve günlük hayatında uygulamaya koyulduğunu söylüyor. İnsan okurken farkında olmadan, evet ben de böyle yapmalıyım, neden ben de bunu uygulamıyorum ki tarzında kararlar alıyor.Sade ve akıcı bir dili olan kitap, bazı kesimler tarafından basit bulunsa da, amacına ulaşmak için tercih ettiği biçim bence oldukça başarılı. Bu sayede okuyan herkes yazarın ne demek istediğini anlıyor, çıkarması gereken dersleri çıkarıp, kendi hayatı üzerinde de denemek istiyor. Gelelim kitap hakkında daha net fikir oluşturmanızı sağlayacak özetine…

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin Kitabının Özeti

Yazar ufak şeyleri kafaya takmayın felsefesiyle yola çıkıyor ve okuyan herkesin bakış açısını değiştirmeyi başarıyor. Günlük yaşamda önemli veya önemsiz birçok sorunla karşılaşabiliriz. Bunların bazıları hayatımızı gerçekten olumsuz etkileyecek kadar ciddi şeylerdir. Bazıları ise aslında hiç de kafamıza takmayacak kadar sıradan şeyler. Yazarımız kitabında bu konuya değiniyor, ufak tefek sorunları dert etmeyerek daha mutlu bir insan olabilirsiniz diyor.

Öncelikle bir insanın kusursuz olmadığını kabul etmesi gerekiyor. Yazar bunu kabul edin ve dikkatinizi bu noktadan çevirin diyor. Sadece kendinizdeki eksiklere odaklanan biri olursanız, sevimsiz ve geçimsiz bir kişi olup çıkarsınız diyor. Kitapta en sevdiğim kısım ise şu; her işi zamanında bitirme gibi bir saplantınız olmasın, ne de olsa öldüğünüzde hala yapılmamış bir sürü işiniz olacaktır diyor. Harika bir tespit aslında. Bizler elimizdeki işi zamanında bitirmek için bazen hastalanmak pahasına da olsa saatlerce çalışırız. Elinden gelenin en iyisini yapmak, sorumluluk sahibi olmak başka bir şey, ama kusursuz olmaya çalışmak başka. Önceliğiniz sizin ve sevdiklerinizin mutluluğu olmalı diyen kitap, bize bu doğrultuda öğütler veren harika bir kişisel gelişim kitabı olmuş.

The Secret – Sır – Rhonda Byrne

Bu kitap da ciddi anlamda güzel yorum almış ve her okuyan tarafından tavsiye edilen kişisel gelişim kitapları arasında yer alıyor. Kitabı daha okurken etkisini hissediyorsunuz. Bitirdikten sonra ise artık kötü düşüncelerden arındığınızı, pozitif düşüncelerin daha yoğun olduğunu görüyorsunuz. Yani tamamen motive edici, sizi bütün olumsuzluklardan alıp çıkaracak bir kitap diyebiliriz

Kitap paranın, evrenin, ilişkilerin, sağlığın ve ruhun sizin hayatınız üzerinde oluşturduğu sırlarından bahsetmiş. Yazar aniden zihninde oluşan büyük sırrı gördüğünü ve bunu anlamak için Eflatun, Einstein, Newton gibi bilim adamlarına kadar birçok şeyi araştırdığını söylüyor. Zamanla araştırmalarının derinleştiğini ve bir zincir gibi birbirine bağlı olarak devam ettiğini belirtiyor. Ona göre hayat “büyük sır” üzerine kuruluydu ve bunu çözdükten sora tüm insanlıkla paylaşmalıydı.

Yazar kitabı yazdıktan 7-8 ay sonrasında piyasaya çıkardı. Bu süreçte büyük bir ekip inanılmaz titiz bir çalışma yaptı. Çünkü kusursuz bir çalışmanın ortaya çıkması için herkesin bu sırrın inceliklerini, tüm detaylarıyla bilmesi gerekiyordu. Kitap raflarda yerini aldıktan çok kısa bir süre sonra inanılmaz bir okur kitlesine ulaştı. Okuyan herkes hayatında mucizevi değişimlerin olduğunu söyledi. Öyle ki, kitapta yer alan sırrı kullanarak daha iyi bir eve, daha iyi bir hayata ve hatta daha yüksek notlara ulaştığını söyleyenler bile oldu. Bu kadar ilginç ve merak uyandırıcı bir kitabın sizce de kesinlikle okunması gerekmez mi?

Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi

Kitapta insanların birbirleriyle olan dayanışmasından, birbirlerine yaptıkları yardımlardan bahsediyor. Eğer hayatınıza doğru kişileri seçer ve onlarla dost olursanız, hiçbir zaman yalnız kalmazsınız. Bu insanlar sizin en zor zamanınızda bile yanınızda olur. Günümüz dostluklarına baktığımızda, bu o kadar kolay bir durum gibi görünmese de, siz samimi olduktan sonra eminim doğru insanlar da sizi bulacaktır. En azından yazar bunu savunuyor. Samimi olun, her zaman gülümseyin ve pozitif olun. Herhangi bir arkadaşınıza arada sırada da olsa yemek ısmarlayın, sinemaya tek başınıza gitmeyin vb. tavsiyelerde bulunuyor kitap.

Beden Dili – Joe Navarro

Yazarımız Joe Navarro eski bir FBI ajanıdır. 300 sayfadan oluşan kitabında, 25 yıllık meslek hayatı boyunca edindiği tecrübeleri bir araya getirmiş. Bu uzun yolculukta insanların davranışlarını analiz etmiş ve şifrelerini çözmüş. Eğer gözlem yeteneğiniz kuvvetliyse ve beden diline ilgi duyuyorsanız bu kitap tam da size göre diyebilirim.

Yazar insan vücudunu bölümlere ayırmış ve her bir harekete farklı anlamlar yüklemiş. Dili oldukça anlaşılır. Bu yüzden her yaştan kesime hitap edeceğini düşünüyorum. Karşınızdakinin aklından geçenleri, bedenine bakarak anlayabilirsiniz diyen kitap, beden dilini öğrenerek hayatınızı nasıl kontrol edeceğinizi anlatıyor.

Vermek ve Almak – Adam Grant

Ödüllü araştırmacı ve öğretim üyesi olan Adam Grant tarafından yazılan Vermek ve Almak kitabı, New York Times ve Wall Street Journal’da çok satanlar listesine girmeyi başardı. Kitabın vermek istediği mesaj ise şu; başarıya sadece alarak değil, bazen de siz bir şeyler vererek ulaşabilirsiniz. Yani insanların geneli başarıya ulaşmak için birilerini yenmeleri gerektiğini düşünür. Halbuki başkalarına bir şeyler vererek de başarıya ulaşabilirsiniz.

Bu konuda ciddi araştırmalar yapan yazar çok farklı ve enteresan bir sonuçla karşılaşmış. İş dünyasını alıcılar, vericiler ve dengeleyiciler olarak üç kategoriye ayırmış. En alt sırayı oluşturan vericilerin, aynı zamanda zirvede de olduklarını görmüş. Aslında zirvede alıcıların olması gerekiyor değil mi? İşte yazarın vermek isteği asıl mesaj bu. Peki nasıl verici olan insanlar hem en dipte hem en tepede olabiliyor? Vermek ve Almak kitabı bu soruların yanıtlarını vererek, başarıya daha çabuk ulaşmanızı sağlayacak.

Outliers – Malcolm Gladwell

Başarılı insanlar için genelde çok zeki olduklarına dair bir önyargı vardır. Halbuki çok zeki olmasına rağmen başarıyı bir türlü yakalayamamış insan sayısı, küçümsenemeyecek kadar çoktur. Gladwell bu kitabında başarıya ulaşmak için verimli ve doğru çalışmanın yeterli olduğunu anlatıyor. Başarılı insanların hayatını ve zirveye nasıl çıktıklarını araştıran yazar, onların kendi potansiyellerini nasıl etkili kullandıklarını gözlemlemiş. Yaptığı araştırmaların sonucunu ise bu kitapla bizlere ileten yazara, kitabı okuyan hemen herkes minnettar. Başarının bireysel olmadığını, ancak doğru şartlar dahilinde mümkün olduğunu savunan yazar, bu kitap sayesinde bakış açınızı tamamen değiştirebilir.

Kendi Kutup Yıldızı’nı Bul – Nüvide Gültunca Tulgar

Her insan zaman zaman içinden çıkılması zor durumlara düşebilir. Bu bir sağlık sorunu da olabilir, ekonomik çıkmaz da… Ve hemen her insan böyle zamanlarda bir kurtarıcı bekler. Bir mucize olsa da şu zor anlardan kurtulsam der. Halbuki asıl mucize kişinin kendisidir. Her insan kendi kahramanıdır aslında. Sizi karanlıktan ve dipsiz kuyulardan kurtaracak olan tek kişi, yine sizsiniz. Anlatımı oldukça sade olan kitabı her yaştan insan rahatlıkla okuyabilir. Yazar Mevlana, Rahibe Teresa, Epiktetos ve Stendhal gibi değerli isimlerin sözlerinden de yardım alarak, okuyucuya ışık tutuyor.

İrade – Roy F. Baumeister, John Tierney

Psikoloji konuları genelde insanı sıkar. Çünkü insanların karakterleri ilerleyen yaşla da birlikte oturur, değiştirmesi de güçleşir. İrade konusu da tıpkı bunun gibidir. İradesi ne zayıf insan deriz. Bazen de yaşına göre ne iradeli çocuk deriz. Ancak her konuda olduğu gibi irade konusunda da insan kendini geliştirebilir.Yazar iradeyi başarıya giden iki faktörden biri olarak görüyor. Sıkıcı olan bir konu olmasına rağmen, okuyucuya keyifli dakikalar yaşatıyor. Kitabın yazarlarından Roy F. Baumeister bir psikolog; John Tierney ise ünlü bir gazeteci. Bu iki isim yaptıkları araştırmaların sonucunu paylaştıkları kitapla insanların arzularına direnç göstermelerini ve boyun eğmemelerini öğretiyor.

Furkan Ağaoğlu
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yavaşça Acele Et!

Yavaşça Acele Et!

Sonraki
Yapmaman Lazım!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.