6 Temel Madde İle Hedefe Giden Yol

6 Temel Madde İle Hedefe Giden Yol

6 Temel Madde İle Hedefe Giden Yol

                          Hedefe Giden Yol..

 

                  Hayatta herkes bir amaca hizmet eder, hiçbir şey yapmadığını söyleyen insanlar bile farkında olmadan yaşama döngüsüne nefes alıp vererek, hiçlik kuramına donuk kalarak hizmet ederler. Şuan zihinlerinizde o zaman ölürsek hiçbir şeye hizmet etmiş olmayız düşüncesinin canlandığını sezer gibiyim ama biliyor musun o zaman da ölüme hizmet ederiz. Sen hedefine giden yolda veya yollarda nelere hizmet edersin ?

Bir çoğumuz bu kısır döngü şeklinde tasarlanmış hayatlarımıza kısılıp kalırız, birkaçımız farklı yöntemler deneyerek bu kısır döngüden kurtulmaya çalışır ama hepimizin idealleri ve hedefleri mevcuttur. Bu hedeflerin büyüklüğü kişisel yetilerimize göre farklılık gösterir kimimizin hedefi marketten bir paket çikolata alabilmek iken kimimizin hedefi dünyalara hükmetmek bile olabilir peki bu hedeflere ulaşmak için nelerden vaz geçmeye hazırız biz gençler olarak hedeflerimize giden yolda pek ödün verme taraftarı değiliz sınavlara hazırlanırken kişisel vakitlerimizden veya sosyal aktivitelerimizden kısıtlamalara giderek çalışmak zorunda olduğumuz ama bir türlü kabullenemediğimiz ders çalışma ve tekrar yapma saatine vakit ayıramıyoruz. Bir kişi zengin olma hedefi kurarken elinde olan hiçbir mal varlığını bu yolda korkusuzca harcamaya cesaret edemez veya bir konu hakkında uzmanlaşmak isteriz ama bu olay uzun zamanlar alacağı için uğraşmak istemeyiz.

Bizler ya çok üşengeciz ya da her istediğimizin çok kolay şekilde elde edileceğini düşünen ama gerçeğin öyle olmadığını bilmeyen masum kimseleriz.

Her şeyden önce hayal etmeliyiz hedefimizi hayal etmeliyiz ve ulaşmak istediğimiz o nesneyi, o kademeyi, o bilgiyi vb. o şeyi ne kadar istediğimizi onu ne kadar arzuladığımızı, hedefimize ulaştığımız eriştiğimiz zaman ne kadar sevineceğimi onunla neler yapabileceğimizi hayal etmeliyiz ve ardından önemli olan ikinci unsura geçmeli ve düşünmeliyiz..

Düşünmeliyiz çünkü hiçbir başarı savaşsız kazanılamaz. Hedefimize giden yolda çekeceğimiz acılar var, hedefimize giden yolda ödeyeceğimiz bedeller ve karşılaşacağımız zorluklar var. Kazanmadan önce belki defalarca kez kaybedeceğiz ama biz güçlü olmasını ve kendimize inanması gerektiğini bilen insanlar olacağız. Kendimize güveneceğiz hemde sonsuz derecede kendimize güvenecek ve durmadan tekrarlayacağız ” BEN BAŞARACAĞIM ” başarmak için inanmak şarttır.

Kendimize güveniyoruz, başaracağımıza inanıyoruz, vaz da geçmiyoruz hadi hayallerimizi de kurduk zafere ulaşmak için önümüzde peki başka engeller var mı?

Tecrübe, evet tecrübeye sahip olmayışımız hedeflerimize ulaşmamızda önümüzde ki en büyük ve en son engel olacaktır. en büyük mucitler, en zengin iş adamları bknz: Thomas Edison , Mark Zuckerberg vb. gibi kişiler yüzlerce denemeler yaptılar ve başarısız oldular edindikleri bu tecrübeler başarısızlıkları sonucunda ellerine geçti ve maddelerimiz araasında olan inanmak ve vaz geçmemek, kendimize güvenmek kuralını uyguladılar sonunda ulaştıkları şey hayallerinin ta kendisiydi ve onlara mutluluğun nirvanasına ulaşmalarında öncülük etti.

Maddelerimiz:

  • Ödün vermekten korkmamak
  • Hayal etmek
  • İnanmak
  • Öz güvenimizi sağlamak
  • Tecrübe edinmek
  • Yılmadan çalışmak

Ödün vermekten korkmamak

belki vaktimizden, belki son yemek paramızdan, belki farklı hayallerimizden belki de şuan kurulu düzenimizden ve kazanmış olduğumuz hayatımızdan ödün vermekten asla korkmayacağız eğer bir şeyleri başarmak istiyorsan bir başka şeyden vaz geçmek zorunda kalacağımız durumlar elbette olacaktır o yüzden hedefimizi ne kadar istediğimizi bilmemiz gerekir.

Hayal etmek

Hayal et, gerçekleştir. Güzel bir kural ve güzel bir rutin örneği hayal ederek başlarız rüyalarımıza ve hedefimiz bizim rüyalarımızı süsleyen en önemli parçadır. Rüyalarımızı süsleyen bu güzel parçayı hayata dökmek için onu daha fazla hayal edip istemeliyiz.

İnanmak

İnanç.. Her kuralda başı çeken maddedir fakat bizde 3. sıralara düştü sebebi inanarak başlamak hayal etmemize engeldir çünkü zaten hayatımızı kurduğumuz bu düzen içerisinde inandığımız ideallerimiz vardır onların üzerine farklı bir inanç inşaa etmeye kalktığımızda çürük bir temelden başka bir şey oluşturmuş olmayacağız bu nedenden ötürüdür ki 3. sıraya gerileyen inanç yine de önem arz etmektedir hayal ettiğimiz her şeye inanmaya bu evrede başlayacağız ve bir sonraki..

Öz güveni sağlamak

Maddemize geçiş sağlayacağız ödünler verdik, hayal ettik ve inandık bunlar sayesinde kendimize olan öz güvenimiz arttı ve sağlam adımlar atabilecek düzeye geldik artık korkmadan çabalamaya ve hedefimiz için savaşmaya hazırız.

Tecrübe edinmek ve Yılmadan çalışmak

5. Ve 6. maddeleri birlikte yazıyorum çünkü tecrübe edinirken kaybedeceğiz, kaybettikçe vaz geçmek isteyecek ve başaramayacağımızı düşüneceğiz burada 6. ve son maddemiz aklımıza gelecek verdiğimiz örnekteki insanlar gibi başarıya, hedeflerimize ulaşmak istiyorsak yılmadan çalışacağız ve vaz geçmeyeceğiz her düştüğümüzde tekrar ayağa bir fazla tecrübe ile kalkacağız ve bir gün ayağa öyle bir kalkacağız ki tecrübelerimiz sayesinde bizi bir kez daha yıkamayacaklar ve bizler o gün zaferi elde edecek hedefimize ulaşmış olacağız.

güzel bir söz ile yazımıza son verebiliriz..

Zafer, zafer benimdir diyebilenin, muvaffakiyet, muvaffak olacağım diye başlayanın ve muvaffak oldum diyebilenindir.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK..

 

05.04.2020 ZZ 

6 Temel Madde İle Hedefe Giden Yol

Şifa Yetişir
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ön Yargı
Sonraki
Gündem Virüs (COVID-19)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.