Kendinizi Geliştirmenin Yolları

1. Erken kalkın

Erken kalktığınızda  zamanınız,  yapmak istediğiniz her aktivite ve işler için yetecek hale gelir. Hayatınız daha düzenli olur. Sabahları daha enerjik ve ruh halinizin iyi olması gün içerisindeki verimliliğinizi arttırır.

2. Planlı olun

Planınızı bilinçli ve ciddiye alarak hazırlayın. Gerçekçi olmasına özen gösterin. Örneğin çok kitap okumayı sevmeyen biri iseniz, bugün 50 sayfa oku gibi şeyler yazmak, beyninizi korkutur ve onu yapmamak için bahaneler üretirsiniz. Küçük hedeflerle başlayın, kendinizi yavaş yavaş alıştırın ve planınıza sadık kalın.

3. Dil öğrenin

İster sıfırdan farklı bir dil, ister öğreniyor olduğunuz bir dili geliştirmek olsun, farklı şeylere odaklanmak daha yaratıcı düşünmenizi ve dikkatli olmanızı sağlamakla beraber hızlı öğrenme ve anlama yeteneğinizi geliştirir. Size özgüven verir.

4. Hobi edinin

Asıl uğraşınız dışında ilgi duyduğunuz bir alandır hobi. Bunları düzenli ve sık sık yapmaya özen gösterin. Böylece becerileriniz gelişir. Daha mutlu ve enerjik olmanıza yardımcı olur. Çünkü insanın sevdiği şeylerle uğraşması motive edicidir.

5. Araştırın

İlgi alanlarınız, güncel konular ya da merak ettiğiniz herhangi bir konu hakkında araştırmalar yapın.         A. Comte’nin de dediği gibi bilmek ileriyi görmek, ileriyi görmek güçlü olmaktır.

6.  Okuyun

Dergi, makale, kitap her şeyi okuyun. Okumak hayatı sevdirir, hayata bakış açınızı değiştirir. Hafızanızı kuvvetlendirdiğinden yaratıcılığınız ve hayal gücünüz gelişir. Hızlı düşünüp, konuşabilmenizi sağlar.

7.  Yazın

Düşündüklerinizi yazı yolu ile paylaşmak, sizi ruhsal ve zihinsel olarak güçlü hissettirir. Yazmak hedeflerinize, hayallerinize odaklanmanızı kolaylaştırır. Büyük bir farkındalık sağlar.

Bu 7 maddeyi isteyerek ve  devamlı olarak uyguladığınızda zihniniz ve ruhunuz gelişecektir . Etkilerini anında görmeyi beklemeyin. Sadece inanın ve pes etmeyin çünkü güzel şeyler zaman alır.

okur

Yazar: Azo

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.