Kendini Başkalarıyla Kıyaslamak Neden Başarısızlığa Neden Olur?

üniformalı askerler

Kendine duyduğun saygıyı yok etmek için yapman gereken tek şey kendini başkalarıyla kıyaslamak olacaktır. Görünümleri, başarıları, yani senin sahip olmadığını düşündüğün ama onların sahip olduğu her şeyi kıyaslamaktır. 

 

Günümüz kültüründen dolayı artık insanlar, başarı sahibi olan kişinin bu başarıyı elde etmek için ya da bu konuma gelebilmek için ne kadar çalışıp fedakarlıklar yapmak durumunda kaldığını fark etmiyor, hiç düşünmüyor bile. İnsanlar artık sadece sonuçlara odaklanmış ve süreci tamamen göz ardı etmiş durumdalar. Bütün araçları görmezden gelip yalnızca şansa inanmış durumdalar. Fakat başarı insanın sadece şans ile elde edebileceği bir şey değildir.

Zayıflıklarına Odaklanma

İnsan her konuda iyi olmayabilir ve hiç olmayacak da. Bu bütün insanlık için de böyledir. Bir insanı çok başarılı yapan özellikler senin hayatında hiç karşılık bulmayabilir. Güler yüzle insanları karşılayıp, satmak istediğin ürünü satın almaları için insanları etkilemek senin hoşuna gidiyor mu? Gitmiyor mu? Demek ki standart bir pazarlamacının yapmakta olduğu işi yapmak seni mutlu etmeyecek ve buradan büyük başarılar kazanamayacaksın. Fakat belki de sen bilgisayarlarla arası çok iyi olan birisindir. Onları oldukça kolay bir şekilde tamir edebiliyorsundur. Belki de senin gelecekteki mesleğin teknisyen olmaktır. Bu yüzden insanların yeteneklerine odaklanmak yerine, kendi yeteneklerini bul ve geliştir.

Kendini Kaybolmuş Hissetmenin Bütün Sorumlusu Sensin

Geçmiş zamanda boş boş harcadığın zamanlar için pişmanlık duyuyor musun? Pişmanlığın insana bir faydası yok. Bu düşüncelerinden kurtul ve geleceğinle ilgili yaptığın planlara yalnızca birkaç yıl ertelemiş olduğunu düşün. Aslında bu sana gecikme değil hayatı gözlemlemen ve öğrenmen için bir fırsat oldu.

Başkalarını Taklit Etme, Onlardan İlham Al

Her zaman bir alanda öncü olmuş insanlar olacak. Bu insanlar hayallerimize ulaşmamız için yol gösterecek. Onlar yerinde olmayı ve onların yollundan gitmeyi arzulamak gayet doğaldır. Fakat onların yolunu izlerken kendin olmayı ve kendi yorumunu her işine katmayı unutmamalısın. Ürettiğin ürün ya da hizmeti benzersiz yapacak ve farklı kılacak şey senin kendi yorumun olacaktır.

Kim Olduğunu Kabullen ve Yapmacık Olma

Pek çok insan, hiç olmadıkları gibi davranmaya özen gösterirler. Çünkü bu sayede başarılı olacaklarına inanırlar. Eğer yapmacık davranmak konusunda doğal bir yeteneğe sahipsen bu galiba senin için iyi bir durum olabilir. Fakat birçok insan er ya da geç yapmacık olduğunu fark edecek ve sana olan saygılarını kaybetmeye başlayacaklardır. Sırf şu aralar popüler diye kendini bir konuyla ilgili bilgili olarak göstermeye çalışırsan bunun sana itibar getireceğini düşünebilirsin, fakat gerçek pek de öyle olmayacaktır. Yalnızca kendin olmaya gayret göster ve sevdiğin şeylerden çekinme. Seninle aynı ilgi alanlarına sahip insanların dikkatini çekeceksin ve sadece sen, sen olduğun için saygı göreceksindir.

Kimsenin Seni Yargılamayacağını Anla

Bir gün olur da bazı insanları seni yargılamaya kalkarsa o insanlardan kurtul. İsten uzunca vakittir arkadaş olduğun arkadaşların olsun, ister aile bireylerin olsun, bunu yap. Eğer seni olumsuz düşünceler ve yorumlarla dibe çekmeye ya da yeterince başarılı olamayacağını ima etmeye çalışıyorsa onları hayatından kesinlikle çıkart. Tanıdığın pek çok insan senin başarılı olmanı arzulamıyor. Pek çoğu da ne kadar çabaladığını görecek fakat duygusal anlamda sana destek olmayı aklına bile getirmeyecektir. Bu da aslında oldukça doğaldır. Çünkü her insanın kendi hayatı ve problemleri var. Bu yüzden insan beklentisine girme ve yolculuğunun tadını çıkar.

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
“Hayvan” Deyip Geçme!
Sonraki
İnsan Ne İçin Yaşar?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.