Kendi Komplekslerini Başkalarında Törpüleme

Kendi Komplekslerini Başkalarında Törpüleme

Kendi Komplekslerini Başkalarında Törpüleme

“Yolda hiç tanımadığın bir erkeğin yada kadının kıyafetinden sana ne?”

“Gizlice kulak misafiri olduğun konuşmaları neden yargılayıp, birde içinden buna kızıp, sayıp duruyorsun. Sana ne?”

“Evde ola ki moralin bozuldu öylece çıktın. Düşürdün suratını, çattın kaşını, otobüste her şeye söylendin. Herkes senin suratını çekmek zorunda mı?”

“Seninle aynı fikirde olunmayınca hırlayıp durdun, insanlar seninle aynı düşünmek zorunda mı?”

“Kızacak bir şey bulmak için her dakika arayış içindesin. Herkes senin bozuk psikolojinle uğraşmak zorunda mı?”

Eleştir, eleştir sakın durma hep eleştir. Her olaya, duruma, kişiye sürekli kusur bul. Dünyanın bir çok rengi var. İyi, kötü, güzel, çirkin. Olumsuz gördüğün olmasa olumlu olanın ne kıymeti var. Baktığın kadar yakınsın hayata. Gördüğün kadar içindesin her şeyin. Sen sen olduğun için güzelsin, bende ben olduğum için. Maneviyat saatini hep güzele kurda, hayatın şenlensin. Arada durursa hiç olmazsa günde iki kerecik doğru olursun.

Kompleksli misin? Her şeye eleştirel bakıyorsan kabul et. Öylesin. İnsan sahip olduğu kusurları başkasında görür. Asıl olan, görünen kendi eksikliklerindir. Birine gıybet yapıyor diye kızıyorsan, eminim sen daha çok yapıyorsundur.

Fesatlık ve hasetlikten kurtul. Başkaları iyi işler yapıyor, çok para kazanıyor diye söylenme. Onların yaptığı sende yok diye kusur bulma. Başkasında olanı takdir edersen sana fazlasıyla gelir, korkma.

Kendi eksik yanlarını, kusurlarını başkalarını ezerek, eleştirerek törpüleme. Yaradılana saygı duymayı öğren. Herkesi olduğunca kabul et, ekleme yapma. Her insan kendi bilincine sahip. Sen bilincini onlara dikte etmeye çalışma. Hoşgörü ve iyi niyet çoğu sorun olarak gördüğün hayatında iyi olana kapı aralar.

Kısacık bir ömrü, zorlayarak, hırpalayarak bitirmek neden. Sabah uyandığında olumlu aç gözlerini. Besmele çek . İnancın ne yapmayı uygun görüyorsa onu yap. Güne mutluluk ve iyi duygularla başla ki akşama kadar hayır olsun. Kötü enerjilerle iyi enerjili insanlara gölge etme. Olumlu bakış güzelliği, eleştirmek sürekli kusurları önüne çıkarır.  Gülen yüzle bak, gören gözle sev. Zor değil. Sevmek, severek görmek kolay, istersen eğer. İstemezsen senin tercihin. Veryansın ederek geçer gidersin bu hayattan. Sevilmenin ve sevmenin tadına varmadan. Hayatın güzel anlamlarını bulamadan.

Dost yüzlerin, güzel insanların hep hayatımızda olması dileğiyle. Sevgiyle ve huzurla kalın.

Beyazgür
Uzun yıllardır yazıyorum. Ziraat Mühendisiyim. Kişisel gelişim konularında iyi bir araştırmacıyım.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aspirin Nasıl Keşfedildi?
Sonraki
Aşk Diye Bir Şey Yok

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.