KADIN OLMAK

Türkiye’de kadın olmak kadar zor bir şey yok. Kadın olduğun için bütün yaptıklarına dikkat etmek gerekiyor çünkü dikkat etmesen sana bir sürü kavram yüklerler. Sen kadınsın namusuna laf getirme, sen kadınsın bize laf getirme, sen kadınsın bizim dediğimiz kişiyle evleneceksin, sen kadınsın sevdiğin biri olamaz senin, sen kadınsın gece dışarı çıkamazsın, sen kadınsın gezmeye çıkamazsın, sen kadınsın eşinden dayak  yiyebilirsin.

Gece dışarı çıkarsın başına gelmeyen kalmaz, açık giyinirsin sana bir isim takarlar, kapalı giyinirsin Kezban derler erkeklerle konuşursun yollu derler.

Kadınsan çalışamazsın tek başına bir yere gidemezsin yanında illa bir erkek olması lazım akraban ya da eşin, yemek yapacaksın dayak yiyeceksin her gün yemeği beğenmez seni döver temizliği beğenmez seni döver ona kadınlık yapmak zorundasın sonuçta erkek o ne derse yapmak zorundasın sesini çıkaramazsın yoksa yine dayak yersin yani kısaca erkeğin sözünden çıkamazsın o ne derse yapmak zorundasın yoksa sonu hiç iyi bitmez en sonda boşanmak istersin ama o istemediği için öldürür seni terk edemezsin onu gururuna dokunur onun ve yine seni öldürür kadınsan güçsüzsün baş edemezsin o yüzden bir erkekle.

Türkiye’de kadın olmak işte bu kadar zor ama sana karışılmasına izin verme kendini korumanın yollarını öğren, sonu ne olursa olsun kendini koru. Kendi bildiğinden şaşma sakın başkaları ne der diye de sakın düşünme senin doğrun senin bildiğin. 

merve-mengutay
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Düşünceler ve Havada Uçan Hayaller

Düşünceler ve Havada Uçan Hayaller

Sonraki
KADIN OLMAK

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.