Japonlar Yaptı: Karşınızda Robot Da Vinci!

Japonlar Yaptı: Karşınızda Robot Da Vinci!

İtalyan mucit, bilim insanı, ressam ve filozof Leonardo Da Vinci, 1519’da ölmüştü. Dünyanın en önemli bilim insanı ve sanatçısı olan Da Vinci bu eşsiz robot formuyla, ölümünden 500 yıl sonra adeta yeniden doğdu.

Japon Osaka Üniversitesi ile Fujikin şirketinin iş birliğiyle ünlü bilim insanının robotu yapıldı. Robot, ilkokul öğrencilerine bilimi sevdirmek, onlara Da Vinci’nin çalışmalarını kendi ağzından anlatmak amacıyla amacıyla üretildi. Da Vinci’ye benzeyen robot, İngilizce, Japonca ve İtalyanca konuşabiliyor.

Japonlar Yaptı: Karşınızda Robot Da Vinci!

Bir Sonraki Hedef Einstein

Da Vinci’ robotu, Japonya’nın ev sahipliğinde Osaka’da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi’nde
tanıtıldı. Fujikin Pazarlama Müdürü Kouichi Nakamura tüm dünyanın ilgisini çeken robot hakkında
şöyle konuştu: “Böylece öğrencilerin eğlenerek ve heyecan duyarak bilimi öğrenmelerini sağlarken,
aynı zamanda geleceğin bilim insanlarını da eğitiyoruz.

Japonlar Yaptı: Karşınızda Robot Da Vinci!

İlkokul öğrencilerinin sadece kitap okuyarak bilimi tam anlayamayacağını belirten Nakamura, “Vinci’nin robotu bugün sadece belli bir bilgiyi tekrar edebiliyor. Robotun insanların sorularına cevap vermesini ve Google ile bağlantı kurmasını sağlayacak” dedi. Nakamura, milletlerin tarihi kişiliklerini robotlaştırma yönünde bir çalışmaları olduğunu da açıkladı. Ekibin bir sonraki robot projelerinin dünyanın en önemli bilim insanlarından Albert Einstein’ın robotu olacağını belirtti.

Önerilen İçerik: Mars’a Tek Yön Bilet Lütfen: Uzay Turizmi Nedir?

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.