İyi İnsan İyi Eş Olabilir Mi?

İyi İnsan İyi Eş Olabilir Mi?

Evlilik denklemi herhangi bir denkleme benzemez. Gördüğümüz iyi insanların hepsinin aynı zamanda iyi eşler olabileceğine dair bir inanışımız var. Birçok insan iyi insan olmakla iyi eş olmanın aynı şey olduğuna inanmaktadır. 

Bunu düşünen insanlar iki şeyi işaret eder: Birincisi, insanları iyi veya kötü yapmayacak olan kişilik özelliklerini evlilik içerisinde etkili olduğunu, çift arasında uyumun da mesele olabileceğini söylüyorlar. Mesela, sıkıcı biri olmak kötü biri olmak demek değildir ama bu özellik evlilik içerisinde çokça soruna sebebiyet verebilir. Öyle ki birçok iyi insanla muhabbet etmeyi sevebilir, fakat bazılarıyla muhabbet etmeyi ya da yakın ilişkiler kurmayı seçmeyebilirsiniz. İkinci işaret edilen nokta ise iyi bir insan olmakla fiziksel beğeniye sahip olmanın eşit görülüyor olmasıdır. Yani bir de gönül mevzusu var.

İyi İnsan İyi Eş Olabilir Mi?

Kötü Bir Kişiyle Evli Olmak

Fakat açıkça söylemek gerekirse, kötü bir insanla yapılacak evliliğin kötü olacağı ve o kişinin kötü bir eş olacağını söylemek çok daha kolaydır. Bir insanı kötü yapan şeyler bellidir: Şiddet uygulamak, zulüm etmek, adaletsiz olmak, yalan söylemek, adaletsiz olmak, tembel olmak ve çalışmamak, aldatmak, güvenilir olmamak gibi pek çok özellik kötü bir insanın özelliği olduğu gibi kötü bir eşin de en bilindik özellikleridir. Bu özellikler evlilik içerişinde her zaman problem olacak özelliklerdir. Bazı eşlerin bu özellikler dolasıyla evliliklerine son verdiğini de çokça duymaktayız. Bazı insanların sürekli ihmal edilmesinin, aldatılmasının, yalnız bırakılmasının, sahipsiz bırakılmasının nedeni de kötü ahlaklı özelliklere sahip insanlarla evli olmasıdır.

İyi Bir İnsanla Evli Olmak

Aslında çoğunlukla bakıldığında iyi bir insanın iyi bir eş olma olasılığı oldukça fazladır. Yani diyebiliriz ki iyi bir insanın aynı zamanda iyi bir hayat arkadaşı olma olasılığı oldukça yüksektir. Fakat bu durumun bir kesinliği yoktur. Bir insanın şefkatli ve merhametli olması, iş yaparken sabırlı olması, sabırlı olması,  dürüst olması, çalışkan olması, yalan söylememesi, sorumluluk sahibi olması, adaletli olması, cesaretli olması, hak ve hukuka dikkat etmesi, fedakâr olması, cömert olması, aldatmaması, başkalarına hizmet edebilmesi gibi pozitif ahlaki özellikler sahip olması açıkça onu iyi bir eş adayı yapar. İyi günde ve kötü günde, hastalıkta sağlıkta diyerek anlaşılan evlilik kurumunda bu tarz erdemli özelliklere sahip insanlar güvenilir eşler olacaktırlar.

İyi İnsan İyi Eş Olabilir Mi?

Hem İyi Hem de Hoş İnsan

Tabii ki bunca iyi özelliğe sahip insan direkt ideal eş olacak diye bir durum söz konusu değildir. Erdemli insanların hepsiyle güzel evlilikler yapılmasının kesin olmamasının sebebi evliliğin sadece bu sebeple kurulmamasından gelmektedir. Evlilik aynı zamanda aşk, beğeni ve estetik duygularıyla kurulur. Hem iyi bir insan özellikleri taşımak hem de göz ve gönül dünyasına hoş görünmek gerekmektedir. Be sebeptir ki evlilik öncesindeki görüşmelerde evet veya hayır sürecindeyken tek bir boyuta göre kararlar verilmez, aksine çok boyutlu bir karar alınır. Fiziksel özellikler, kişilik özellikleri, zekâ düzeyi, sosyal kimlik ve evlilik felsefesi aynı anda değerlendiriliyoruz. Fakat gerçek Yaşamda her şey beraber gerçekleşmiyor. Karşımızdaki insanın iyi bir insan veya kötü bir insan olması en önemli meselelerden biridir. Kötü bir insan, fakat yakışıklı biri ile evlenmenin maliyeti çok yüksek olabilir.

Sonuçta eşi iyi ya da kötü insan yapan erdemli özellikleri evlilikte yeterli şartlar olmamakla birlikte esas meseledir. En azından bakıldığında, kötü bir eşle evlenmekten kaçınmak gerekmektedir. İyi insanların özelliklerine de yüksek puan vermek gerekmektedir. Üzerine bir de beğeni, aşk ve sosyal kimlik uyumu da dâhil olursa hayat arkadaşı elde edilmiş olur.   

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Volkswagen’ın Yeni Logosu
Sonraki
Dostluk!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.