İyi Bir Ekip Nasıl Olmalı? [Simulatif Anlatım]

İyi ekip ve kötü ekip neye göre belirlenir? Başlamadan önce şu videoya bir bakalım ve kafamızda bazı şeyler otursun.

Anlatacaklarım akılda daha kalıcı olacaktır bu video sayesinde. Temelde de neyden bahsedeceğim anlaşılmıştır.Şimdi bir firmada işe başladığınızı farz edelim, şanslısınız ki iyi de bir ekibe düşmüşsünüz. Peki neye göre iyi? Gelin cevabını birlikte bulalım.

 • Öncelikle mutlaka ekibinizdeki üyeler birbirine saygı gösteriyor olacaktır. Saygı dayanışmanın iş hayatındaki önemli bir kuralıdır.
 • Kimse kimseye yaranmaya çalışmaz , herkes işini yapar. Ben şu kişiye yakın olup işlerimi ona yükleyeyim veya liderle aramı sıkı tutayım ki bana inisiyatif sağlasın denmez.
 • Ekip üyesinden birisine az iş verilip başkasına çok iş verilmez. Herkes eşit ve adil çalışır.
 • Her şey düzenli ve anlaşılırdır. İşinize başlarken sizi yönlendirecek dosyalar, programlar, yazılımlar, insanlar mutlaka vardır. Kısacası yapacağınız iş nettir.
 • Yeni başladıysanız ve işi yeni öğreniyorsanız, iş ile ilgili soracağınız sorular asla yadırganmaz. “Çok fazla soru soruyorsun.” denmez. Çünkü bir ekipsinizdir. Birinizin yanlışı herkesi etkileyecektir. İyi bir ekip bunun farkındadır.
 • İyi bir ekipte hata yaptıysanız suçlanmayacaksınızdır. Çünkü bir kişinin hatası tüm ekibin hatasıdır.Yapıcı bir ekipte bu hatanın nasıl olduğu tartışılır ve düzeltilmeye çalışılır.
 • Fikirleriniz her zaman değerlendirilir.Eğer iyi bir ekipteyseniz “Kesin söyleyeceklerim saçma olur. En iyisi susayım.” demezsiniz.Fikirleriniz asla küçümsenmez.
 • İşe yeni başladıysanız asla hiçbir konudan ve teknolojiden mahrum bırakılmazsınız. Unutmayın sizin eksik bilginiz , ekibin eksik bilgisi demektir.
 • Kullanılan her yeni teknoloji hakkında ekipteki tüm üyeler bilgilendirilir.Sizin bilmemeniz demek, ekibin bilmemesi demektir.
 • Memnun olmadığınız bir durum var ve bunu dillendirdiyseniz umursanmamanız imkansızdır. Ekip olarak mutlaka beraber o soruna yapıcı bir çözüm bulunmuştur. Verimlilik çalışanın mutluluğu ile elde edilir unutmayın.
 • Yeni mezun veya stajyer iseniz asla küçümsenmezsiniz. Unutmayın sizin yerinizi alacak kişiler onlar olacak.Siz ne kadar onlara önem verirseniz, verimlilik o kadar iyi sağlanır hem şimdi hem gelecekte.

İşte iyi bir ekip bunları sağlamak ile olur. Yazının kapak resminde elleri çarklarda olan insanlar göreceksiniz. Bu çarkların dişleri birbirine geçirilmiş şekilde olsun ve sonunda bir mekanizmayı çalıştırsın. Eğer bir çark çalışmaz ise sonucunda mekanizmada çalışmayacaktır. Yani bir işin başarılı olması sistemli bir çalışmayla olur. Bu da kaliteli bir ekip ile mümkündür.

Kötü ekip nedir?

Bunu madde madde yazmayacağım. Siz benden önce kafanızda listeyi hazırlamışsınızdır bile fakat resimde görüldüğü gibi nokta atışı olan birkaç madde mutlaka aklınızda kalmalı.

 1. Zayıf iletişim
 2. Güç arayışında olmak.(Bu ekip çalışmasını zayıflatır.)
 3. Yönetim tarzından memnuniyetsiz olmak
 4. Zayıf liderlik
 5. Açık sözlülükte eksiklik, açık sözlü olamamak
 6. Liderlik değişimi

Yeni yazımda görüşmek üzere.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.