İnsan Psikolojisi ve Korona Pandemisi

Hayatımız hele de böyle bir virüs ile birlikte daralmış olan hayatımızda, en çok lise ve üniversite öğrencilerinde büyük bir içe dönüş, büyük bir toplum dışılık maalesef ki mevcut. İçten içe beceriksiz olduklarını, sınavlarda kötü notlar aldıklarını ve kendilerinin işe yaramaz bireyler olduklarını düşünüyorlar. Durum karşısında dışarıya çıkıp başkaları ile konuşarak kendilerini motive edemeyen gençler en çok da bu dönemde intihar etmeye daha bir yakın oluyorlar. Bu durum karşısında gençler için en iyi ve uygun şeyi yapmak bilhassa herkese düşer.

Sınav notlarının kötü olması seni kötü bir insan yapmaz elbette. Günde en az bir yarım saat balkona çıkıp kitap okumak veya dışarıyı izlerken müzik dinlemek hem ruhu sakın tutmana hem de kendini daha iyi hissetmene yardımcı olacaktır. İlave olarak günlük yaptıklarını not alarak, plan kurarak ve evde yapılacak güzel aile içi aktiviteleri yaparak gününü daha verimli ve bol gülümseme ile geçirmek senin de elinde. Ne yapacağına karar verebilecek tek kişi sensin ve sen oldukça da başkası senin hayatın için izin alamaz ve hayatına doğrudan herhangi bir müdahalede bulunamaz. Bugün kendin için bir şeyler yapma zamanı.

Her farkındalık bir şekilde kendini gösteriyor ve imkanlar korona ile kendini kısıtlamakta ama evde de yapılacak çok fazla şey olduğunu kendi kafamızda kabul etmemiz gerekiyor. Sonra bir kabulleniş evresi gelişiyor zihnimizde. Sonra zihnimiz değişime ayak uydurmaya başlıyor, değişiyor ve alışıyor. Ayak uydurmak ne kadar zor olursa olsun ben iyi olacağım diyerek teselli bulmak da elbette bizim elimizde.

Hedefinin olması bu durumda çok önemli, belirli bir hedef sonrasında sizin de çalışmaya başlayacağınız kesin belli oluyor. Hedefinizi önünüze koyarsanız hep onu hatırlarsınız ve bu hayatınızı daha çekilir bir hale getirir. Karantina günlükleri burada var oluyor, karantina dönemini bir avantaj haline getirebiliriz. Para kazanmak, kitap yazmak ve aile ile iletişim kurmak için bir fırsat. Eğlenebiliriz. Bizi geriye çeken iç benliğine alışkanlıkları ve değişimin varlığını kabul ettirebilirsek her şey bir anda bizim lehimize olmaya başlayacak.

Karantina günlükleri 1. Psikoloji bölümü burada bitiyor. Hayatınız için en iyi olanı yapın, bu sizin hayatınız ve sizden başka kimse sizi iyi edemez 🙂

irem-asci
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Crowdsourcing (Kitle Kaynağı) Kullanımı Örnekleri
Sonraki
Baba Dediğin Bir Tutam Gözyaşı Benim İçin

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.