Her İnsan Kendini Tanıman İçin Fırsattır

Hayatımıza birçok kişi gelip gidecek. Kimisi iz bırakacak kimisi bırakmayacak. Hayatımıza giren her insandan bir şeyler öğrenip, kendimizi tanıyacağız. Giren insanlar iyi ve zayıf taraflarımızı, istediğimiz, istemediğimiz şeyleri, hangi tavır ve düşüncede olduğumuzu, bakış açımızı, korkularımızı bize anlatır. Bizi bize anlatan, hayatımıza giren insanlar; bizde farkındalık ve bilinçlenme oluşturur. Kendimizin farkına vararak karakterimizi çözümleriz. Kendimizde bildiğimiz, bilmediğimiz yanları görürüz. Belki hiç farkında olmadığımız ama aslında bizde var olan bir yanımıza ışık tutar bir insan. Belki bizde var olan bir şeyin, bir insanla, aslında ne kadar kuvvetli bir özellik olduğunu görürüz. Ve belki de bizde olan bir özelliğin aslında hiç olmadığını anlarız.

Her insan bizi bize anlatır. Ayna tutar, ışık olur bizlere. Kimisi iyi bir yönümüzü, kimisi eksik yönümüzü, kimisi korkularımızı, kaygılarımızı bize gösterir. Kimisi de hassas olduğumuz noktaları, zaaflarımızı gösterir bize. İç görü sağlarlar. Böylelikle daha iyi tanırız kendimizi. Ona göre öğrendiklerimizle, doğru ve yanlışlarımızı bilerek yol alırız, bilinçleniriz. İyi yanları daha da geliştiririz. Eksik yönlerimizi, korkularımızı, kaygılarımızı anlayıp onun çaresine bakarız. Ve ne isteyip ne istemediğimizi bilip ona göre yol alırız. İnsanların karakterini görür, anlarız. Bu bize farklı bakış açıları sağlar. Nasıl insanlarla yapabiliriz, yapamayız onu anlarız. Onlar bizim hayatımıza ışık tutarken, biz de onların hayatına ışık tutarız. Aynı şekilde bizde onları, onlara anlatırız. Kendi içimizde öğrendiklerimizi, ölçüp tartar; karşımızdakilere ona göre davranış sergileriz. Kendi hayatlarımızı sorgular, analiz ederiz. Kendi hayatımızla, karşımızdakinin hayatını karşılaştırırız. Kendi ortak yönlerimizle, ayrıldığımız noktaları, bakış açıları, duygu, düşünce, davranış tarzlarını analiz ederiz.

Her insan birbirinin hayatından bir şeyler öğrenir. Kendimizi ve onun kendisini daha iyi anlamasını sağlarız. Her insan fırsattır bize. Bunu görebilmek gerekir. Kendimizi daha iyi tanımak, farkındalık sağlamak için bir fırsattır.

Bu yüzdendir ki; hayatımıza gelen ve giden insanlara teşekkür etmeliyiz. Her hayat kendine özeldir. Tanıdığımız insanları, hayatları yargılamadan, suçlamadan, eleştirmeden tanıyalım. İnsanlarla nasıl bir ilişki içinde olduğumuzun, olacağımızın, olmak istediğimizin bilincinde olalım. Doğrularımızı ve yanlışlarımızı görerek insanlarla ilişkimizde gelişim sağlarız. Her insan farkındalıktır. Her insan kendini tanıman için fırsattır. Hayat; deneyimledikçe, bir şeyleri yapmaya çalıştıkça, mücadele verdikçe güzeldir.

Esin Özgan
Yazmayı, okumayı, araştırmayı, öğrenmeyi seven bir ilham perisi...🧚🏻‍♀️
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Opencart Giyim ve Butik Teması

Opencart Giyim ve Butik Teması

Sonraki
Opencart Takı & Aksesuar Teması

Opencart Takı & Aksesuar Teması

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.