Hepimiz Yalan Söylüyoruz, Peki Kendimize Söylediğimiz Yalanları Biliyor musun?

Hepimiz Yalan Söylüyoruz, Peki Kendimize Söylediğimiz Yalanları Biliyor musun?

Her gün birbirimize iriliği ufaklı, siyahlı pembeli yalanlar söylüyoruz. Belki ihtiyaçtan belki çaresizlikten belki de ona ki durumu kurtarmak için. En büyük yalan kendimiz söylediğimizin farkında mıyız? Kendimize söylediğimiz yalanlar başkalarına söylediğimiz yalanlardan daha büyük ve daha tehlikeli. Bu yalanlar sizin büyümenizi, sağlığınızı ve daha da en önemlisi mutlu olmaktan alıkoyabilir. Kendimize söylediğimiz yalanın en tehlikeli tarafı da zehirli olmasıdır. Kendimize söylediğimiz yalanları yalan olarak kabul etmeyiz. Kendimize söylediğimiz ve artık söylemekten vazgeçmemiz gereken 6 yalan.

Mutlu Olacağım

Cümle gelecek bir zamanda mutlu olmayı hedefliyor. Gelecek zaman ama bir koşula bağlı olarak. Evlendikten sonra mutlu olacağım, iş bulduktan sonra mutlu olacağım, param olunca mutlu olacağım. Bu tür şartlar bizim içinde bulunduğumuz durumu görmemizi engeller. Odağımız gelecekte olabilecek bir duruma şartlandırmış oluruz. Gelecekte bir noktaya odaklandığımız için de şu an ki durumuzu daha kötüye gidebilir. O yüzden gelecekte mutlu olacağım diyerek kendine yalan söylemeyi bir kenara bırak ve şimdi mutluyum demeye odaklan. Şimdi seni mutlu edecek birçok etmen vardır. Bu etmenler ile nasıl mutlu olabileceğine odaklan.

Yarın Diyete Başlayacağım

Tek başına diyetten bahsetmiyorum. Sağlığın için yapman gerekenleri hep yarın başlayacağım veya pazartesi başlayacağım diye kendine yalan söylüyorsun. Bu senin sağlığın ve sağlığın için yapman gerekenleri erteleyerek kendine yalan söylemekten öteye gitmiyorsun. Daha sağlıklı beslenme, spor yapmak, erken uyumak, alkol, sigara tüketmemek daha az tatlı yemek gibi hedeflerini yarın yapacağım, pazartesi yapacağım diyerek kendine yalan söylemeyi bırak. Çünkü ne yarın ne de başka bir zaman bunu yapmayacaksın. O yüzden sağlığınla ilgili aldığın kararları hemen uygulamaya başka ya da ben bunu yapmak istemiyorum diyebilirsin. Kendine böyle bir şey dediğin zaman sana kızacak kimse yok. Başlayacaksan şimdi başla. Ya şimdi ya da asla…

Ben Aşka Layık Değilim 

Bunu belki kendinize direk olarak söylemiyor olabilirsiniz. Ancak bu cümle bilinçaltımızda bozuk bir plak gibi çalışıyor olabilir. Kendinizi kötü hissedeceğiniz sağlıksız ilişkide bulursanız duru ve kendinize sorun. Gerçekten sevgiye ve mutluluğa layık olduğunuzu düşünüyor musun? O zaman daha derine inin ve kendinizi gerçekten, çılgınca derinden sevip sevmediğiniz görün. Her şeyden önce kendinizi sevmeyi ve kendinizle mutlu olmayı öğrenmelisiniz. Bu sizinki dahil olmak üzere her mutlu ilişkinin temelidir. En baştan başlamanız ve kendinizle, arzularınızla, tutkularınızla yeninde tanışmanız gerekebilir. Kendimizle o kadar az kaliteli zaman geçiriyoruz ki kim olduğumuzu ve gerçekten ne istediğimizi unutmaya meyilliyiz. Kendini, hayatını ve yaşadığın dünyayı sev ve bu aşk sana geri dönecek.

Onu Sevdiğim İçin Değişecek

Bir ilişki içinde olmak birçok sorumluluğu beraberinde getirir. Birbirinizi gerçekten seviyorsanız, çoğu sorunu çözebilirsiniz. Ancak saygısız ve sürekli güveninizi ihlal eden biriyle sıkışıp kalırsanız, onu sevmek yeterli olmayacaktır. İlişkiye ne kadar değer verirseniz verin, partnerinizi ne kadar severseniz ve ona değer verirseniz verin, o istemedikçe değişmeyecektir. Tam iradeniz birini değiştirmek için yeterli değildir, tıpkı biri size bunu yapmanızı söylediği için davranışlarınızı veya tepkilerinizi değiştiremeyeceğiniz gibi. Sadece neden değişmeniz gerektiğini ve bunu gerçekten istediğinizi anladığınızda büyüme süreci başlayacaktır.

Hepimiz Yalan Söylüyoruz, Peki Kendimize Söylediğimiz Yalanları Biliyor musun?

Hayalim Çok Büyük Denemeyeceğim Bile

Büyük hayal etmek, hayatta sahip olduğumuz en önemli motivasyonlardan biridir. Hiç büyük bir mucit, başarılı bir iş adamı veya büyük hayaller kurmayan harika bir aktör hakkında bir şeyler duydunuz mu? Eğer hayal edebiliyorsanız o zaman başarabilirsiniz! Hayatta işler böyle yürür. Ve o hayalinize doğru bebek adımlarıyla bile ilerlemeye başlarsanız, hayatınızı çok daha anlamlı ve keyifli hale getirecektir. Çoğu zaman sonuç bile değil, her şeyi değerli kılan yolculuktur. Uzaya gitmek isteseniz de bunun nasıl olabileceğini hayal bile edemiyorsanız, neden ona yaklaşmayı denemiyorsunuz? Harika bir uzay etkinliğini ziyaret edin, gece gökyüzünü bir teleskopla keşfedin, büyük bir gözlemevini ziyaret edin ve olabildiğince çok ilham alın. Ve sonra, kim bilir, belki bazı değişiklikler kendini gösterir? Hayalinden vazgeçme çünkü çok gerçekçi görünmüyor.

Yeterince İyi Değilim

Bu, sizi gerçekten mutlu eden şeyleri yapmaktan alıkoyan en zehirli yalanlardan biridir. Yeterince zeki olmadığınızı, yeterince güzel olmadığınızı ve genel olarak yeterince iyi olmadığınızı düşündüğünüzde, başarısızlık korkusuyla kalbinizin istediği şeyi yapmayı denemeyeceksiniz bile. Bu sevimli adam seninle flört mü ediyor? Ama yeterince iyi olmadığını düşünüyorsun. Harika bir iş fırsatı kendini mi gösteriyor? Ama yine de yeterince iyi olmadığından korkuyorsun. Birisi size bunu bir ara söylemiş olabilir, belki siz küçükken. Bu bilimsel çarpıtmalar, ruhumuzun derinliklerinde yatar, ancak onları ne kadar erken tanırsanız o kadar iyidir. Bu cümlenin arkasına saklanmayın ve cesur olun hayatınızı değiştirebilecek ve dolu dolu yaşayabilecek tek kişi sizsiniz.

Ercan KURU
Ne kadar bildiğin değil, bildiğini ne kadar kullandığın önemli
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Note to Mirror
Sonraki
Osmanlıda Devlet Düzeni 14 .Yüzyıl

Osmanlıda Devlet Düzeni 14 .Yüzyıl

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.