kuş dövmeli yatakta oturan kadın

Hazır Dövme mi, Tasarım Dövme mi? Hangisini Yaptırmalı?

Dövme yaptırmak hayatımızın en ciddi kararlarından biri olabildiği bir de aynı zamanda çoğu insan için vazgeçilmez bir tutku ve eğlenceli bir aktivitedir. Motivasyonumuz her ne olursa olsun dövme yaptırmak pek çok başlığın ciddi bir şekilde incelendiği ve sağlıklı kararlardan sonra eyleme geçilen bir işlem olmalıdır. Aksi taktirde yaptığınız işlem hayatınızı tehlikeye atabilir ve geri dönmesi mümkün olmayan sonuçlar yaratabilir. Bu sebeple araştırmanın en iyi şekilde yapılması gerekir. 

kuş dövmeli yatakta oturan kadın

Sağlığınız açısından gerekli koşulların sağlandığından emin olduktan sonra bir sonraki adım nasıl bir dövmeye sahip olmak istediğiniz sorusuna cevap vermektir. Kimi insanlar dövme yaptırmayı o kadar çok severler ki sürekli yeni bir dövme yaptırmak için bir bahane bulabilirler. Bazı insanların ise belki de dövme yaptırmanın fiziksel acısından korkuyor olsalar bile, bedenlerin üzerinde taşımak istedikleri çok anlamlı bir şey vardır ve onun bedenlerinde yer alması için her şeyi göze alırlar. Ve dövmeyi yaptırırlar. Peki aklımızdaki dövme nasıl vücut bulacak?

Hazır Dövme mi, Tasarım Dövme mi?

Cevap verilmesi gereken en önemli sorunlardan biri de yaptıracağımız dövmenin hazır dövme uygulanması mı olacağıdır. Yoksa dövmemiz bizim sıfırdan tasarlattığımız özgün bir tasarım dövmemi mi olacaktır? Elbette sıfırdan bir tasarım yaptırmak herkesin hoşuna gidecektir. Daha önce herhangi birini vücudunda taşımadığını bildiğiniz bir şeyi taşımak istemeniz oldukça doğaldır. Fakat bu durum dövmenizin maliyetini yükseltecektir. Çünkü dövmeyi yapmak ayrı, dövmenin tasarımını gerçekleştirmek ayrı ücretlendirilir. Yani hazır bir şablon üzerinden bir uygulama yaptırırsanız bu uygulama bir tasarımın uygulanmasından daha uygun bir fiyata gerçekleşecektir. 

Tasarım Dövmenin Hikayesi Vardır 

Elbette herkes kendisi için özel tasarlanmış bir dövme yaptırmak istemiyor da olabilir. Bazen vücudumuzda belirli semboller taşımak istiyor olabiliriz. Örneğin bir kedi patisi yaptırmak istiyorsanız bunun bir milyon farklı şekilde tasarlanamayacak oluşu bir gerçektir. Böyle durumlarda hazır şablonlar kullanmak da sizi tatmin edebilir. Böylesi küçük dövmeler ve basit kararlar için sıfırdan tasarım yaptırmanın çok da bir anlamı olduğunu söylemek mümkün değil. Bu durumlarda belirli basit şablonlar kullanmak mümkündür. 

dövmeci koluna dövme yapıyor

Peki nasıl durumlarda tasarım yapmak veya yaptırmak daha anlamlı olur?  Tasarımla ortaya koyulmuş bir dövme, bir hikayeye sahiptir. Eğer yaptıracağınız dövmenin sizin için özel bir anlamı varsa ve hayatınıza dair bir şey anlatıyorsa bunun tasarım aşamasının da önemi büyüktür. Her şeyin en doğru şekilde aktarıldığını ve hayalinizdeki gibi temsil edildiğini bilmekte sizin en doğal hakkınızdır. Bu yüzden böyle kişisel hikayeleri temsil edecek dövmeleri mutlaka ama mutlaka sıfırdan tasarlatmanız vereceğiniz en doğru karar olacaktır. 

Dövme Hırsızlığı 

Hazır bir dövme yaptırmanın pek çok handikapı bulunur. İlk olarak hazır olarak gördüğünüz bir şablonun, dövme yaptırdığımız dövmeciye ait olup olmadığını %100 bilemezsiniz. Dövme işi özellikle tasarım boyutuna bakıldığında bir sanattır. Eğer dövme sanatçınız, başka birinin kullandığı bir görseli ve uyguladığı bir şablonu birebir uygulayacağını iddia ediyorsa bu hırsızlıktan başka hiçbir şey değildir. Bu konuda son derece dikkatli olmalısınız. 

Sizin için özel tasarlanmış olmasa bile hazır şablonlar da dövmecinize ait olmalıdır. Başka bir dövmecinin şablonunu veya çizimini kullanıyor olması bir dayanışmanın ürünü değildir. Emin olun bu usülsüzlüktür. Bu sebeple biz de aynı şeyi teklif etmemelisiniz. Başka bir sanatçıda veya başkasında gördüğünüz bir dövme ona aittir. Gidip aynı dövmeyi yaptırarak bir başkasının yaşanmışlığın veya hikayesini anlamsızca bedeninizde taşımak asla doğru bir karar olmayacaktır. 

kooplogger

Yazar: İdil Ceren Yılmaz

Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.