Hayır Diyebilmenin Gücü

Hayır Diyebilmenin Gücü

Hayır Diyebilmenin Gücü

Hayır diyerek koruduğumuz bizim kendi yaşantımız ve sınırlarımızı belirlemekte yine bizim elimizde,kendi hayatımızın yönetimi tabi ki bizde olmalı…Çocukluğumuzda istemediğimiz şeylere rahatlıkla ‘hayır’ diyebiliyorken büyüdükçe ‘hayır’ demek hem iş yaşantımızda hem sosyal yaşantımızda gitgide zorlaşıyor.

Peki neden bu kadar zor geliyor ‘hayır’ diyebilmek?

Karşımızdaki kişilere ‘hayır’ dediğimizde bizi bencil,ukala,uyumsuz, anlayışsız vs gibi konumlara sürükleyip yargılayacaklarını düşünürüz bu yüzden ‘hayır’ yerine ‘ evet’ deriz. Tabi ki burada bahsettiğim her şeye ‘hayır’ demek değil.Bahsettiğim nerede ,kime,nasıl hayır dediğimizin önemi büyük.

Bizi stres altına sokacağını düşündüğümüz  ,içimizden gelerek bulunmak istemediğimiz ortamlarda ve durumlarda özgürce ‘HAYIR’ diyebilmek.Yani sonuç olarak kendi hayatımızın dümeni kendi elimizde olmalıdır.Yanlış anlaşılırım korkusu ile kendi değerlerimizden ve düşüncelerimizden ödün vererek her evet dediğimiz şeylerde kendimize olan saygımızı ve güvenimizi zamanla yitirmemize sebebiyet vereceğini bilmemiz gerekiyor.

Yeri ve zamanı geldiğinde istemediğimiz durumlarla karşılaştığımızda ‘HAYIR’ diyebilmenin güzellini yaşayabileceğimiz güzel günler olsun efendim 🙂

okur

Yazar: Ferda

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum