Hayatınızı Değiştirecek 15 Yenilikçi Fikir, 5 Dakikanız Var mı?

Kaynak belirtilmedi

Bu blog yazısında, Darius Foroux  tarafından kaleme alınan I Have 15 ideas To Change Your Life. Do you Have 5 Minutes? isimli metnin çevirisini bulabilirsiniz. Metni asıl versiyonundan okumak isteyenler, orjinal isminin üzerine ya da bu yazının sonunda yer alan kaynak bölümüne tıklayarak ulaşabilir. Keyifli okumalar!

 

Hayatın kolay olduğunu söyleyecek son kişi ben olabilirim.

Bu durumun hiç de öyle olduğunu düşünmüyorum. Ancak son yıllarda öğrendiğim ve her şeyi değiştiren bir şey var. Hayatınızın sonucunu, düşünme şekliniz belirler. Fakat süreç ise oldukça zordur. Bu yüzden bunu yeterince sık yapmıyor olabiliriz. Bahsini ettiğimiz konu hakkında en iyi  görüşlerden birine sahip olan Helen Keller şöyle söylemiş: 

“İnsanlar düşünmeyi sevmez, eğer düşünürlerse bir sonuca varmak zorunda kalırlar. Sonuçlar  ise her zaman hoş değildir.”

Helen Keller

Size yaşam tarzınızı sonsuza dek değiştirecek hayat hakkında 15 fikir anlatacağım. Hazır mısınız? Hadi başlayalım.

1. Büyük düşünüp, küçük hareket edin!

Büyük bir şirket mi kurmak istiyorsunuz? İnsanların hayatlarını değiştirmek mi? Dünyaya bir katkıda bulunmak mı?  Ya da bir milyon dolar kazanmak mı? Fikirlerinizi üretirken ki süreçte, hiçbir şeyin sizi engellemesine izin vermemelisiniz.

  • “Bu çok zor.”
  • “Diğer insanlar bunu zaten yapıyor.”

Ee ne olmuş yani? Yukarıda yer alan isteklere ek olarak, onlardan yüksekleri de hedefleyebilirsiniz. Kaybedecek bir şeyiniz yok, sadece küçük adımlarla ilerlediğinizden emin olmalısınız. Bu doğrultuda işe koyulmalı ve pratik davranmalısınız. Zaten tek ihtiyacınız olan büyük bir zafer, ama düşük hedefler belirlediğinizde sonuç da her zaman düşük olur.

2. Problemler, cevaplanmamış sorulardır.

İnsanların bir sorunla karşılaştıklarında neden çılgına döndüklerini anlayamıyorum. “Bu şimdiye kadarki en kötü şey!” Ne zaman bir sorun yüzünden stres yaşasanız, aslında hayatınızı sabote ettiğiniz anlamına gelebilir. Bundan dolayı çıldırmak, gereksiz bir davranış göstergesi olabilir. Şunu unutmayın: Bir problem, aslında cevaplanmamış bir sorudan başka bir şey değildir. Bu yüzden sakin olmaya çalışarak cevabı bulmaya odaklanabilirsiniz.

3.Sağlam temeller üzerine ilişkiler kurun!

İşte bir ilişki kurmayı amaçlarken, düşünülen bazı yanlış nedenler: Para, yalnız kalma korkusu, istismar, ilgiye ihtiyaç duymak. Mevcut ilişkinizde işler yolunda gitmiyorsa ve birçok kez düzeltmeye çalıştıysanız, kendi yolunuza devam etme zamanı gelmiş demektir. Örneğin, aşkın zıttı yoktur. Birini severken aynı zamanda ondan nefret edemezsiniz. Tüm ilişkilerin temeli sevgi, saygı, destek, güven, sabır, iyi arkadaşlık, kahkaha, üzüntü ve daha fazla desteğe dayanması faydalı olabilir.

4. Hayattaki hiçbir şey bedava değildir.

Hangi şartlarda olursanız olun, her halükarda bir ödeme yaparsınız. Bu ödemeyi, paranız, zamanınız ya da sahip olduğunuz en değerli şeylerden oluşan asıl kaynakları kullanarak gerçekleştirirsiniz. Aslında hayat bir ticarettir, ve akıllı iş insanları kaynaklarını makulce harcarlar. Nasıl mı? Hesaplı olarak. Kaynaklarınızı özellikle de zamanı asla boşa harcamamalısınız.

5. Karar vermekten asla korkmayın!

Herhangi bir konuda karar vermemenin hiçbir zararı olmayacağını düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Karar vermekle ilgili yapacağınız en kötü hamle, tetiği çekmediğiniz zamandır. Beklemek, ertelemek, şüphe etmek, çok fazla araştırma yapmak… Bunların hiçbiri yararlı değildir. Özellikle bu hususta kendinize çeki düzen vererek, bir karar almanız gerektiğinde net hareket edebilirsiniz. Ayrıca yanlış karar verdiğinizde ise özür dileyerek  hemen başka bir karar verebilirsiniz.

6.Bugün lider olmaya karar verin.

Bazen bir lider, bazen ise  bir takipçi olursunuz. İş yerinde lider, evde ise takipçi olabilirsiniz. Bunda yanlış bir şey yok. Aslına bakarsanız lider olmanın, mevcut unvanınızla da bir ilgisi yoktur. Yanlış olan nedir biliyor musunuz? Herkes bir işin yapılması gereken süreçte birbirine baktığı için kimse sorumluluk almak istemeyebilir. Tam o noktada siz sorumluluk almaya karar verebilir ve lider olabilirsiniz. 

7. Üretkenlik sonuç verir.

Sıfırdan bir şeylere ulaşmanıza yardımcı olacak tek bir ölçüt  vardır: Çalışmak. Ne kadar akıllıca çalıştığınızın yanı sıra ne kadar emek verdeğinizin farkında olmalısınız. Etkili ve verimli bir çalışma rutini oluşturmanız oldukça avantajlı olabilir, ve bu doğrultuda alınacak sonuçlar çok önemlidir. Sürekliliği sağladığınızdan emin olmalısınız: Mevcut işlerinizi halledip bir sonraki işinize geçebilirsiniz.

Productivity aesthetic by Pinterest

8. Kendinizi bir satış elemanı olarak görün.

Aslında hepimiz birer satış elemanıyızdır. Örneğin bir işe başvurduğumuzda özgeçmişimizi karşı tarafa sunarken dolaylı yoldan kendimizi pazarlamış oluyoruz. Bu perspektiften bakıldığında, satış yaparken şeffaf, dürüst ve açık olmanız faydalı olabilir. Sizden hoşlanmayan insanlarla zamanınızı boşa harcamanız zaten faydalı olmayacaktır. Satış, kaç kişinin sizi veya ürününüzü istemediğiyle ilgili değil, sizi isteyen insanları bulmakla ilgilidir.

9. Özgüveninizi geliştirmek istiyorsanız, yeteneklerinizi keşfedin ve onları geliştirin.

Kendinize inanmıyorsanız, bunu motivasyonel yazılarda, konuşmalarda veya kitaplarda aramaya çalışmanız çok gerçekçi bir çaba olmayabilir. Özgüveninizi ancak bir konuda iyi olduğunuzda geliştirebilirsiniz. Peki bir konuda nasıl iyi olursunuz? Öğrenerek, yaparak, sonuçlarını görerek ve bu süreci yıllarca tekrarlayarak başarabilirsiniz. Göreceksiniz, özgüveniniz her gün yavaş yavaş artacaktır.

10. Arkadaşlarınıza değer verin!

Bizler sosyal varlıklarız. Yalnız kaldığımızda erken bile ölebiliriz. Arkadaşa ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz, ama var. Bu yüzden birbirinize karşı nazik olabilir, ve arkadaşlarınızın da kendi özel hayatlarına saygı gösterebilirsiniz. Özellikle de yaşlandığınızda, daha fazla sorumluluğunuz ve daha az zamanınız olduğunda hem işler değişebilir hem de insanla değişebilir. Fakat dostlarınızla aranızdaki bağ baki kalacaktır.

11. Her gördüğünüze inanmayın.

Gerçek şu ki “Bana bak! Bana bakın!” dünyasında yaşıyoruz. Herkes ünlü olmak istiyor ve görünüşlerini korumak neredeyse için her şeyi yapıyorlar. Bundan dolayı her yerde gördüğünüz başarı hikayelerine inanmamalısınız. YouTuber’lar, Instagram modelleri, milyoner girişimciler: Mükemmel görünüyorlar. Ama unutmayın ki bizle onların sadece dış görünüşlerin görüyoruz. Kendimize sık sık  görünüşe aldanmamamız gerektiğini hatırlatabiliriz.

12. Eleştirileri kabul etmeyi ve onları sevmeyi öğrenin.

Birisi size eleştiri yapmak için zaman ayırdığında, ona minnettar olmalısınız. Neden mi? Çünkü bu, sizin için tetikleyici bir enerji olabilir. Eleştiriyi kendinizi, sunduğunuz emeğinizi veya hizmetinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Ya da bir eleştiri, sizi anlamsızca öfkelendirebilir ki bu da iyi bir şeydir. Bu tür bir öfke faydalı olabilir. Zihninizde “Onlara günlerini göstereceğim!” gibi bir mesaj oluşturabilir. Asla pısırık olmamalısınız ve eleştiriyi, bir şampiyon gibi karşılabilirsiniz.

13. Eğer vücudunuza iyi bakamazsanız, hiçbir şeye iyi bakamazsınız!

Gerçekler hoşunuza gitse de gitmese de sağlığınızı tam olarak kontrol edemeyebilirsiniz. Bunu sadece sağlıklı beslenerek, egzersiz yaparak ve vücudunuzu sorumsuzca kullanmaktan vazgeçerek posisitf yönde bir etki oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, arkanıza yaslandığını o rahat koltuktan kalkarak bir an önce harekete geçmek! Ve bunu birkaç gün sürdürmekten bahsetmiyorum, aksine bunu, sağlıklı yaşam rutininizin bir parçası haline getirerek her günü yapabilirsiniz. Eğer bunu yapamazsanız ne yapabilirsiniz ki? Bu sağlıklı yaşam rutininizi, hayatın zor zamanları için bir alıştırma olarak görebilirsiniz. Çünkü ne kadar güçlü olursanız o kadar pozitif ve iyi hissedebilirsiniz.

14. Mutluluk bir seçimdir.

Unutmayın ki düşüncelerinizi siz kontrol edebilirsiniz. Bu da hayatınızda ne yapacağınıza sizin karar verdiğiniz anlamına gelir. Tatminsizlik, kızgınlık ya da hüsrana uğramışlık ile mücadele ediyor olmak tamamen size bağlıdır. Örneğin, ben hep şöyle düşünürdüm: “Asla mutlu olamam. Zengin olmalıyım, lüks bir arabam olmalı ve büyük bir ev almalıyım.” Farkettim ki tamamen yanlış düşünüyormuşum. Üzerine biraz odaklandığınızda göreceksiniz ki mevcut hayatınızla mutlu olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir karar vermek. Ve her şey yoluna girdiğinde, yine mutlu olacabilirsiniz.

15. Bir şeyler üretin!

Bir şey ürettiğinizde ki bunun ne olduğu önemli değildir, asıl olan aktif olarak bir şey yapıyorsunuz demektir. Bunu yaparken ya bir sorunun çözümüne ışık tutuyorsunuzdur ya da insanları eğlendiriyorsunuzdur. Bu nedenle, başkalarından bu kadar çok bilgi, ürün ve eğlence tüketmek yerine, zamanınızın bir kısmını kendiniz bir şeyler üretmek için harcayabilirsiniz . Ayrıca bir şeyi tek başınıza üretmek zorunda değilsiniz, bunu başkalarıyla da yapabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın: Kendinizi faydalı hale getirin! Yani orada öylece oturup başka bir makale okumak yerinde dışarı çıkıp ve bir şeyler yapabilirsiniz.

Hâlâ burada ne yapıyorsunuz? Hadi harekete geçin!

KAYNAK: I Have 15 ideas To Change Your Life. Do you Have 5 Minutes? by Darius Foroux

ahsen blog
observations, interviews, and what's more • enjoy! ✌ • 📨blog.ahsen@gmail.com
Önceki
Kahırbahçe değişmiyordu
Sonraki
Sitelerde güvenlik sorunları var

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.