Hata Yapmak

Hata nedir? Hata; sözlükte yanılma, bilmeden istemeden yapılan yanlışlık anlamına geliyor. Beklenmeyen sonuçlar, hayal kırıklıkları ve koca bi pişmanlık…

Peki yaptığımız tek bir hata; değer mi bunca duyguya, kendimize yaptığımız bu zulme? İsteyerek yapmadık ki isteyerek yapsaydık da bir şey değişmezdi. Bu hayat, bu hikaye, bu yol bizim. Neden onu bu kadar zorlaştıralım, neden yaralayalım bu kadar kendimizi?

Geçmişi, yaptıklarımızı, hatalarımızı değiştiremeyiz. Onlar ve en önemlisi kendimiz için yapabileceğimiz en iyi şey hatalarımızdan, geçmişimizden ders çıkararak tecrübelerimizle bugünü güzelleştirmemizdir bence. Pişman olmanın, yakınmanın, geçmişte yaşamanın bize hiçbir faydası yok. Pişmanlık bana kalırsa en büyük pişmanlık sebebidir. Mutlu olmak, hatalarımızla gurur duymak, onların bize kattıklarının farkına varmak bizim elimizde. Ve hata yapmayan biri bulmak bence imkansızdır. Hata yapmak doğamızda var. Bizi biz yapan, bize benliğimizi katan hatalarımız, daha  doğrusu onlardan çıkardığımız derslerimizdir.
Hata doğruyu bulana kadardır ve bir şeyi yanlış yapmadan onun yanlış olduğunu çoğu zaman bilemeyiz. Bunların farkına varıp geçmişten utanmayı bırakıp bugüne odaklanmalıyız.

Geçmiş geçmişte kaldı ve gelecek koca bi muamma. Bugün hata yapıp tecrübelerimizle, hatalarımızla mutlu olmayı öğrenirsek, hata yapmaktan korkmazsak, geçmiş hatalarımızdan kaçmazsak bence gerçekten mutlu olabiliriz:)

Vesrra
Kendi kendini kıranlardan biri...
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
"Hatanın frangaları"
Sonraki
Bir lafa bak bir söyleyene

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.