Gününüzü Daha Verimli Geçirmenizi Sağlayacak 5 İpucu

Gününüzü Daha Verimli Geçirmenizi Sağlayacak 5 İpucu

Gün içinde yapmanız gereken görevleri ve öncelikleri zamanında yapmak bazen zor olabilir. Hatta bu görevlerin üstesinden gelmeye çalışırken boş vakitlerinizi kaybedebilir ve günü verimsiz bir şekilde bitirebilirsiniz. Bu plansız ve verimsiz yaşam, psikolojinizi olumsuz yönden etkileyebilir. Ben de bunu önlemek için gününüzü daha verimli geçirmenizi sağlayacak 5 ipucunu sıraladım…

Gününüzü Daha Verimli Geçirmenizi Sağlayacak 5 İpucu

1) 3 ve 5 görevden oluşan günlük hedef belirleyin

“Öğleden önce yapılacak 101 şey” gibi bir başlıktan oluşan uzun bir liste hazırlamayın. Gün için mutlaka yapılması gereken 3-5 hedef belirleyin. Bu rakam, daha fazlasını yapamayacağınız anlamına gelmez. Ancak mümkün olduğunca kendinizi sıkıştırıp baskı altına almayın. Hedefleriniz birçok adım ve daha uzun süreler içeriyorsa (bir pazarlama planı üzerinde çalışmak, bütçe oluşturmak, blog yazısı yazmak gibi) o zaman kendinize 3 görev verin. Bunlar daha küçük görevlerse ve daha az zamana ihtiyaç duyarsanız (e-postalara cevap verme, biraz araştırma vb.) kendinize 5 adımlık yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz.

Gününüzü Daha Verimli Geçirmenizi Sağlayacak 5 İpucu

2) Zamanı hesaplayın 

Her hedef için ne kadar zamana ihtiyaç duyduğunuza ya da bir görev için ne kadar vakit harcamak istediğinize karar verin. Zaman ve yapacağınız işin zorluğu konusunda gerçekçi olun ve ona göre zaman planı yapın. Bu gerçekçi planlamadan sonra 30-60 dakika daha fazladan zaman ayırın. Fazladan zamana ihtiyacınız olmayabilir, ama bu süre sizin baskı altında hissetmenizi önler. Hedefinizi tamamlamadıysanız, bir sonraki hedefe geçmek isteyip istemediğinize karar verin. Bazı durumlarda üzerinde çalıştığınız iş daha önemli olabilir.  

3) Dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırın

İlk göreve başlamadan önce, masanızı temizleyin, bilgisayarınızdaki tüm ilgisiz klasörleri kapatın, telefonunuzu ve kapınızı kapatın. Kendinizi, yaptıklarınızdan uzaklaştıracak herhangi bir şeye özendirmeyin. 

4) Mola ve ödüllere izin verin

Genel olarak odaklanmakta zorlanıyorsanız, dikkat dağıtmadan, yaptığınız işte soluklanmak için 15 dakikalık molalar verin. Bir zamanlayıcı ayarlayın ve 15 dakika boyunca düzenli çalışın, ardından 5 dakika ara verin ve sizi görevden uzağa çekmeyecek bir şeyle kendinizi ödüllendirin. Ayağa kalkıp gerilin yada gözlerinizi kapatıp nefes alın. Pencereden dışarı bakmak da iyi bir mola seçeneğidir. Günlük hedeflerinizi gerçekleştirirken bir şeyler atıştırmak, e-postalarınızı kontrol etmek, aramaları cevaplamak vb. için daha büyük molalar verin. Ancak bunlar için bir zamanlayıcı ayarlayın. Çünkü eğer mola için ayırdığınız zamanı iyi ayarlayamazsanız bunları bitirmek için de günün sonunda fazladan zaman kullanabilirsiniz. 

Gününüzü Daha Verimli Geçirmenizi Sağlayacak 5 İpucu

5) Günü güçlü kapatın

Son görevi tamamladıktan sonra, yapılacaklar listesinde bitirdiğiniz her bir görevi gözden geçirin. Bunlardan birinde gerektiğinden daha kısa durmak zorunda kaldıysanız, geri dönün ve onun üzerinde çalışmaya devam edin. Böylece kendinizden emin ve eksiksiz olursunuz. Gün içinde kalan süre varsa, bir öncelikli görev daha seçin ve yukarıdaki aynı adımları izleyin. Hala zamanınız arttıysa güne hazır oluncaya kadar öncelikli görevler eklemeye devam edin. Her gün daha az hedef seçerek ve onlara dikkatle odaklanarak, işinizde ve yaşamınızda çok daha üretken ve başarılı olduğunuzu göreceksiniz. Zamanınızı, önceliklerinizi ve ruh halinizi kontrol ettiğinizi, böylece daha verimli bir gün geçirdiğinizi hissedeceksiniz. 

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Scoville: Biberlerin Acılık Seviyesini Belirleyen Acılık Ölçeği
en acı biber scoville ölçeğine göre

Scoville: Biberlerin Acılık Seviyesini Belirleyen Acılık Ölçeği

Sonraki
Kimi Seviyorsunuz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.