Güneşi Uyandıralım Özet

Güneşi Uyandıralım

 Güneşi uyandıralım kitabı, şeker portakalı serisinin ikinci kitabıdır. Şeker portakalı üç kitaptan oluşmaktadır güneşi uyandıralım ve delifişek bunun devamıdır.

Güneşi uyandıralım kitap özeti Zeze’nin büyümesi ve başka bir aileye okuması için verilmesiyle devam eder. Zeze artık 5 yaşında bir çocuk değil 12 yaşında bir çocuktur. Okulda Tarcisio adında bir arkadaşı ve Peder Fayolle haricinde kendini anlayan birisi yoktur. Peder Fayolle, Zeca’ya Şüş lakabını takmıştır. 

Zeca bir gün odasında düşüncelere dalmışken bir ses duyar. Odasında bakınır ve aşağıda bir kurbağa görür. Zeca kurbağadan korkar ama biraz zaman sonra ona alışır ve konuşmaya başlarlar. Curura kurbağası Zeca’nın yüreğine girmek istediğini söyler. Zeca bundan korksa da bunu kabul eder ve artık curura kurbağası Zeca’nın yüreğinde yaşamaktadır. Curura kurbağasının adının Adam olduğunu öğrenir ve onunla sürekli konuşmaktadır. Zeca hariç Adam’ın sesini kimse duymaz. Adam Zeca’nın kendine güvenen ve korkusuz bir çocuk olduğundan emin olduktan sonra onun yüreğinden gideceğini söyler.

Zeca eski evinde olduğu gibi burada da baba sevgisinden uzaktır. Maurice adında film yıldızını babası olarak düşünür. Bazı geceler Maurice Zeca’yla sohbet etmek ve onu uyutmak için yanına gelir. 

Bu dönemlerde Zeca yüzmeyi çok sever. En büyük tutkusu yüzmektedir. Okulda bir sorunla karşılaştığında ise Fayolle onun için uğraşmakta cezasını hafifletmekte ve onunla sohbet etmektedir. Zeca ne zaman umutsuzluğa düşse Adam ona güneşi uyandıralım der. Birlikte yaşadığı yeni ailede babası bir doktordur. Babasının koyu siyah saçları vardır Zeca kendi saçının sarı olduğu için babasının onu sevmediğini düşünür. Şeker Portakalında olduğu gibi Güneşi Uyandıralım kitabında da baba hasreti çektiği için kendisine bir baba profili çizer. Maurice yani babası ona aşkı bulduğunda artık onu ziyarete gelmeyeceğini söyler. 

Artık uslu olan Zeca güneşi uyandırarak eskisi kadar yaramaz olmuş ve yaramazlığı tüm okulu tüm şehri sarmıştır. Ailesi Zeca’yı ceza olarak yıl sonuna kadar okula yatılı olarak gönderir. Okullar tatil olduğunda ise başka eve taşınmışlardır. Taşındıkları evde komşu kızına karşı ilgi duymaya başlar.

Güneşi Uyandıralım Yorum

Zeca göremediği sevgiden ve kendini yalnız hissetmesinden dolayı kendi hayal dünyasında yaşar. Göremediği baba şefkatinden dolayı bir baba hayali ile yaşar. Yalnız hissettiği için yüreğinde olduğuna inandığı kurbağa ile konuşur. Yazar Jose Mauro De Vasconcelos bu kitabında da sevginin ve sefkatin bir çocuk için ne kadar önemli olduğunu işlemiştir. 

okur

Yazar: Defne

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.