GÜNE DAHA ENERJİK BAŞLAYABİLİRSİN.

Fotoğraf sahibi: Jeanne Rose Gomez (@jeannerosegomez on Unsplash)

GÜNÜMÜ NASIL DAHA VERİMLİ GEÇİREBİLİRİM?

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan sabah uyanınca yorgun,halsiz ve enerjisiz bir şekilde uyanıp gün içerisinde sürekli gelen uyuma isteği ile savaş içinde olmak.Eminim bu cümleyi okurken bile uykunuz gelmiştir.

Peki neden o kadar saat uyumamıza rağman bu kadar yorgun hissediyoruz?

 

Fotoğraf sahibi: Ketut Subiyanto (@Ketut Subiyanto on Pexels)

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda 0-4 aylık arası bebeklerin günde 14 ila 17 saat uyuması gerektiğinin tespit edildiği belirtilirken, bu sürenin 4-11 aylık bebekler için günde 12-15 saat, 1-2 yaşındaki çocuklar için ise 11-14 saat olduğu açıklandı. 3-5 yaş arası çocukların günde 10-13 saat uyuması gerektiğini belirten uzmanlar, 6-13 yaş aralığında ise bu sürenin 9-11 saate düştüğünü belirtti.

Uzmanlar 14-17 yaş arası ergenler için her gece 8-10 saat uyumanın yeterli olduğunu, 18-64 yaş arası yetişkinlerde ise bu sürenin7-9 saate düştüğünü söyledi. Araştırmacılar, 64 yaşın üzerindeki kişilerin ise hergün sadece 7-8 saat uyuyarak sağlıklı bir yaşam sürebileceğini belirtti. 

Uyanınca kendinizi daha enrjik hissetmek için öncelikle uyku kalitenizi arttırmanız gerekmektedir.Uyku kalitenizi arttırmak için uyuduğunuz ortamın aşağıdaki maddelere sahip olması gerekmektedir.

  1. Çok sessiz olmaması
  2. Gürültülü olmaması
  3. Oda sıcaklığında olması
  4. Teknolojik aletlerden uzak olması
  5. Zifiri karanlık olmaması 

Uyku ortamı dışında uyku saatiniz de çok önemlidir.Saat kaçta uyuduğunuz sizi ve psikolojinizi derinden etkilemektedir.Uykunun en derin saatleri 23.00 ve 02.00 arasındadır.Bu bilgiye dayanarak saat 23.00 sularında derin uykuda olmak için saat 21.00 ya da 22.00 da uyumak gerekmektedir.

GÜNÜMÜ EN ENERJİK VE EN VERİMLİ ŞEKİLDE NASIL GEÇİREBİLİRİM? 

Size günü en enerjik ve en verimli şekilde geçirmeniz için bir program önereceğim.Emin olun bu programı uygulayarak gençleşebirilsiniz.

Saat 21.00 de uyuyun.

Saat 21.00 de uyuyarak uykunun en derin saatlerini uykunuza dahil etmiş olacaksınınız bu da sizin daha enerjik olmanızı sağlayacaktır.

Saat 02.00 de uyanın ve geri yatın.

Uykunuzu iki parçaya ayırın.Saat 02.00 de uyanıp 15 dakika bile olsa uyanık kalın ve geri yatın.

Saat 06.00 da uyanın ve güne başlayın.

Saat 06.00 da uyanıp güne başlayın.Güneşle beraber uynamak size enerji verecektir.

Duş alın ve  Hafif bir kahvaltı edin.

Duş almak sizi rahatlatıp geçmiş günün yorgunluğunu üzerinizden atar.Hafif bir kahvaltı mutluluk hormonu salgılar ve enerji verir.

Bu programı en kısa zamanda uygulamanızı tavsiye ederim.Okuduğunuz için teşekkürlerimi sunar  ve verimli uykular dilerim.SAĞLICAKLA KALIN.

savaş öztürk
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
AYN-ÜR RIZÂ İLE BAKMAK
Sonraki
Aşk 101 (Ahmet katıksız)

Aşk 101 (Ahmet katıksız)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.