Greta Bir Projenin Ötesinde Bile Olabilir Ama Asıl Önemli Olan Eviniz Dünya

Greta Bir Projenin Ötesinde Bile Olabilir Ama Asıl Önemli Olan Eviniz Dünya

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, İsveç Parlamentosu’nun dışına oturup tek başına yaptığı çevre eylemiyle dünya basınının gündemine oturmuştu. 16 yaşındaki genç kız, tek başına başta İsveç hükümeti olmak üzere tüm dünya devletlerine küresel ısınma ve çevre kirliliği hakkında toplu harekete geçmeleri gerektiğini anlatmaya çalışmıştı. Her Cuma okul grevine başlayan Greta’ya İsveç’te binlerce öğrenci katılmıştı. “Gelecek İçin Cumalar” adıyla başlayan bu grevler pek çok ülkeye yayılmıştı.

Greta Bir Projenin Ötesinde Bile Olabilir Ama Asıl Önemli Olan Eviniz Dünya

Greta, BM’nin konferanslarına davet edilmiş, Macron’dan Theresa May’e kadar pek çok devlet başkanı ile iklim konusunda görüşmüştü. Hatta geçtiğimiz mart ayında tüm dünyada büyük bir iklim eylemi Greta sayesinde gerçekleşmişti. Dünya genelinde milyonlarca insan, devletlerin artık harekete geçip, dünyayı korumak için ciddi önlemler alması için bir araya gelmişti. Dünya liderlerini sürekli para hakkında konuşup, boş vaatlerle herkesi kandırmakla suçlayan Greta “Eviniz yanıyor hemen harekete geçin, yoksa yaşanacak bir dünya kalmayacak” demişti. Ayrıca otizmin bir türü olan asperger sendromu olan Greta, aspergerli pek çok insana da ilham oluyor.

Greta, önceki gün dünyanın en prestijli dergilerinden olan TIME tarafından “Yılın Kişisi” seçildi. Üstelik Greta, derginin 96 yıllık tarihinde yılın kişisi seçilen en genç isim olmayı da başardı. Şu sıralar Greta’nın ilham olduğu pek çok çevreci grup kuruldu. Pek çok insan çevre kirliliği hakkında bilinçlendi ve özellikle plastik kullanımını azalttı. Benim asıl bahsetmek istediğim şey ise Greta’nın onca başarısı ve tüm dünyada çevre farkındalığı yaratmak adına yaptıkları ortadayken hala binlerce insan sosyal medyada genç kızı ne hakla linç ediyor? Greta’nın bir proje olduğunu, belli siyasal gruplar tarafından desteklendiğini, bazı grupların para kazanmasını sağladığını düşünen çok fazla sayıda insan var. Greta bir proje olabilir, tek başına yaptığı bir eylemden geniş kitlelere yayılması tesadüf olmayabilir. Hatta bence bir projeden daha fazlası bile olabilir. Bütün bunları bir kenara bırakıp kızın yarattığı iyi etkiyi görmeyen kördür. Evet, dünya yanıyor. 10 yıl içerisinde devletler fosil yakıt ve petrol kullanımını azaltmazsa 10 yıl sonra önlem almaya karar verseler bile zarar geri döndürülemez şekilde olacak. Yani her şey için çok geç olacak. Bu nedenle 16 yaşında, bu dava için okulunu yarıda bırakan, hayatını bu farkındalığa adayan ve devletler harekete geçene kadar durmayacağını söyleyen Greta’ya sosyal medyadan ağır ithamlarda bulunmak çok büyük ayıp. Hele ki asperger sendromu nedeniyle Greta’ya sosyal medyadan saldırmak daha da utanç verici bir durum.

Greta, asperger nedeniyle sosyallik kuramayan, konuşmayan, insanların içerisine giremeyen pek çok kişinin ona “silik” dediği bir çocukken şimdi yaşama amacını bulduğunu söylüyor. Greta’yı eskiden kimse dinlemezken şimdi milyonlarca insan ona dikkat kesiliyor. Çevre kirliliği ve dünyanın durumu o kadar vahim ki bu durum karşısında insanların nasıl sessiz kalıp bir şey yapmadığına da inanamayan Greta, “Evet, ben diğer insanlar gibi değilim ama eğer herkes gibi olsaydım harekete geçmek için cesaretim olmazdı. Yani herkes gibi olurdum!” diyor.  Artık komplo teorileri kurup, genç kızı linç edeceğimize, dünyamızı kirleten herkesten hesap sormamız gerektiğini düşünüyorum. Artık hesap sormanın da ötesinde devletlerin acil harekete geçmesi için de onları zorlamalıyız. Greta’nın da dediği gibi “Eviniz yanıyor, harekete geçin!”.

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.