Global Wellness Day 10. yılında dünyanın dört bir yanında kutlandı

global wellness day 10.yıl

Türkiye’de doğup tüm dünyaya yayılan Global Wellness Day, “Zihin Sağlığımızı Korumak” temasıyla, 12 Haziran Cumartesi günü dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan tarafından kutlandı.

İstanbul, Türkiye – 2012 yılında Türkiye’de doğan Global Wellness Day, Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir” sloganı ile yıllardır dünyanın dört bir yanındaki insanlara fiziksel ve zihinsel sağlıklarına özen göstermenin değerini hatırlatıyor. Geçtiğimiz yıl dünyada bir ilki gerçekleştiren, 24 saatlik rekor bir canlı yayın ile kutlanan Global Wellness Day, bu yıl pandemi sebebiyle 12 Saat süren ücretsiz canlı yayın kutlanırken, fiziksel etkinliklere müsaade edilen ülkelerdeki kutlamalarla da tüm dünyada büyük ilgi gördü.

Suudi Arabistan, Riyad’daki ikonik Kingdom Tower, Arjantin Federation City’deki Saat Kulesi ve Villa Elisa’daki “Monumento Al Sembrador” GWD rengi “Macenta”ya Büründü!

Dünyanın dört bir yanında eş zamanlı düzenlenen GWD 10. yıl kutlamalarına bir destek de bu yıl GWD’yi ilk kez kutlayan ülkelerden biri, Suudi Arabistan’dan geldi. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan, ülkenin en yüksek 3. binası Kingdom Tower, Global Wellness Day’i kutlamak için 12 Haziran Cumartesi akşamı saat 18:30’dan sonra macenta rengine büründü.

Bu sene Suudi Arabistan’ın yanı sıra Barbados, Cezayir, Laos, Malezya, Venezuela, Makao, Endonezya da GWD’i coşkuyla kutlayan ülkeler arasına eklendi.

170 ülkede kutlanmakta olan Global Wellness Day, birçok ülkede pandemi koşulları el verdiğince fiziksel olarak da kutlandı. Barbados’da doğa yürüyüşü ve dans, Macaristan’da pilates ve yoga, Yeni Zelanda’da BoxHIIT ve Zumba, Porto Riko’da ses meditasyonu ve aromaterapi atölyeleri gibi daha birçok fiziksel ve online etkinlik düzenlendi. Dünyaca ünlü otel zincirlerinden Mandarin Oriental, Rosewood, Fairmont, One and Only, Four Seasons, Burj Al Arab kutlamaya çeşitli etkinliklerle katılırken, Virgin Atlantik, Cathay Pasific gibi havayolları, Tiger Balm, L’Occitane, Kerstin Florian gibi markalar ve Fransa 1. Lig futbol takımı Girondins de Bordeaux, Jamaika ve Arjantin Turizm Bakanlıkları, kutlama mesajları yayınladı.

İyi yaşamın dünyadaki öncülerinden, Global Wellness Day’in kurucusu Belgin Aksoy, GWD’nin bu seneki kutlamalarına dair görüşlerini aktardı: “Hiçbir devlet desteği almadan, kar amacı gütmeden, 10 yıldır baş koyduğum bu yolda, bu sene de dünyada milyonlarca insana iyi yaşamın önemini aktarmış olmanın sevincini yaşıyorum. Çamlıca Kulesi’nin ışıklarını 12 Haziran akşamı macenta yapmak için gönderdiğim dilekçeye cevap dahi alamazken, Suudi Arabistan’ın biz talep dahi etmeden ikonik kulesini Global Wellness Day’in rengi olan macentaya çevirerek verdiği destek, buruk bir mutluluk yarattı. Global Wellness Day’in, Birleşmiş Milletler Resmi Takvimine, ülkemizden çıkıp bundan sonraki jenerasyonlar tarafından da kutlanacak bir gün olarak girmesi için bir birey olarak çok çalıştım ama ülkemin desteğini alamadım. Bu sene Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanlığını Türkiye’nin yapacağını duyunca çok sevindim ancak Eylül’de gerçekleşecek BM Genel Kurul toplantısının ajandasına Global Wellness Day’in alınması yönünde henüz bir yol kat edemedim, durmak yok, çalışmaya devam” dedi.

Ünlü isimlerden Global Wellness Day’e destek

Kutlandığı ilk günden bu yana cumhurbaşkanlarından bakanlara, hastanelerden bakım evlerine, vakıflardan derneklere, Prens Harry ve Meghan Markle’dan Oprah Winfrey’e, ünlü Hollywood yıldızlarından sporculara, Türkiye’den ve dünyadan pek çok ünlü ismin desteklediği Global Wellness Day için bu yıl Hatice Aslan, Milka Karaağaçlı, Aret Vartanyan, Aslı Şafak, Defne Ongun, Dr. Ayşegül Çoruhlu, Dilara Koçak, Kaan Sekban, Murat Güloğlu, Pınar Hotiç, Yeşim Ceren Bozoğlu, İpek Onaran, Ahu Özyurt, Arda Sayıner, Prof. Dr. Murat Aksoy gibi alanında başarılı isimler destek videosu yayınladı.

Bu yılın teması: Zihin Sağlığımızı Korumak

Dünyanın dört bir yanından, alanında uzman 65 konuşmacı “Zihin Sağlığımızı Korumak” teması etrafından buluştu. Bu yıl Global Wellness Day kutlamasına katılan isimler arasında, Holywood yıldızı ve Senarist – Said Taghmaoui, İngiltere Eğitim Bakanlığı’nın Gençlik ve Ruh Sağlığı Elçisi – Dr. Alex George, küresel meditasyon seansına liderlik eden olan Hayırsever, Manevi Lider ve Barış Elçisi – Sri Sri Ravi Shankar, Dünya Rekortmeni, Wingsuit BASE Jumper Cengiz Koçak, Ödüllü Görüntü Yönetmeni, Netflix’de üçüncü sezonu yayınlanmakta olan Moving Art’ın Yönetmen ve Yapımcısı – Louie Schwartzberg, Hayırsever, Rancho la Puerta’nın Kurucu Ortağı ve “İyi Yaşamın Babanesi” olarak tanınan, 99 yaşındaki – Deborah Szekely, TED konuşması ile 10 milyondan fazla izlenmesi olan Shaolin Temple Avrupa’nın Yöneticisi – Master Shi Heng Yi, New York Times’ın en çok satan yazarı, zihin, beden ve ruh sağlığı uzmanı – Kimberly Snyder, Biyofizikçi ve eski NASA bilim adamı – Fred Maxik, sosyal ve çevresel değişim için müzik yapan uluslararası sanatçılar grubu – NYADO, Polonyalı Akordeon Virtüözü – Marcin Wyrostek, Opera Sanatçısı – Boyd Owen, YouTube’da 36 milyondan fazla izlenme sayılarıyla İrlandalı ikiz Vegan Beslenme Uzmanları – Steve & Dave (The Happy Pear), Yazar, Konuşmacı ve Bütünsel Yaşam Mentoru – Clara Seren Amram, Ünlü Yogi ve Yoga Revealed’ın Kurucusu – Andrew Sealy, Nörobilimci ve İtalya, Parma Üniversitesi Stres Fizyolojisi Laboratuvarı Başkanı Dr. Andrea Sgoifo; Global Wellness Institute Başkanı ve CEO’su – Susie Ellis yer aldı.


 

Global Wellness Day Hakkında:

Global Wellness Day, 2012 yılında Belgin Aksoy tarafından yaratılıp dünyaya yayılan iyi yaşamaya adanmış, kâr amacı gütmeyen uluslararası bir sosyal projedir. Bu günün temel amacı, yaşamımızın değerinin farkına varmamızı sağlamaktır. Senenin bir gününde bile olsa durup düşünmemizi, şehir hayatının stresinden ve kötü alışkanlıklarımızdan uzaklaşmamızı ve kendimizle barışmamızı sağlamaktır.

Türkiye’de iyi yaşama yönelik olarak atılan ilk adım, dünyanın her yerinden girişimcilerden ve iyi yaşam uzmanlarından oluşan 103 GWD Elçisi, 27 Ana Destekçi ve 4 Danışman ile uluslararası bir harekete dönüştürmüştür. Global Wellness Day, her yıl Haziran ayının ikinci cumartesi günü, dünyada on binlerce farklı noktada eş zamanlı olarak, sadece ücretsiz etkinliklerle kutlanmaktadır.

Global Wellness Day
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Global Wellness Day Kurucusu Belgin Aksoy: “Limit Gökyüzü”
Sonraki
Bir Gün Tüm Yaşamınızı Değiştirebilir: Global Wellness Day

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.