Gerilla Pazarlama

Her alanda olduğu gibi pazarlama alanında da yaratıcılık dikkat çeken unsurların başında geliyor. Gerilla pazarlama, alışılmışın dışında taktiklerle ve beklenmeyen yerlerde, beklenmeyen zamanlarda yürütülen pazarlama kampanyalarına verilen isimdir.

Jay Conrad Levinson’ın 1984’te ortaya sunduğu gerilla pazarlama, özellikle büyük ve dişli rakiplerle mücadele etmeye çalışan firmaların, düşük bütçelerle, yaratıcı fikirleri ortaya koyarak, marka bilinirliğini arttırmalarını sağlayan bir pazarlama yöntemidir.

Geleneksel pazarlama stratejilerinden biraz daha farklı bir çalışma prensibinin olması nedeniyle  doğru adımlar atıldığı takdirde çok ses getirebilme özelliğine sahiptir.

Gerilla pazarlamadaki amaç, düşük bir bütçeyle tüketicileri şaşırtacak fikirleri onların karşısına çıkartmaktır. Bu sebeple de gerilla pazarlama da viral çalışmalar hedeflenir. Çalışmanın viral olması, tüketiciler arasında da paylaşılmasını sağlarken, markanın hakkındaki konuşulmalar da artar.

Gerilla pazarlama da çok büyük kitlelere ulaşılmak hedeflenmez. Nispeten daha az bir kitle hedeflenir (Bu, çalışmanın nasıl bir ortamda yapıldığına da bağlı olarak değişebilir.). Büyük kitlelere hedeflenilmese de bu reklamların akılda kalıcığı çok daha fazladır.

Örneklerinden en beğendiklerimi aşağıya bırakıyorum ;

Harley Quinn
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yakalayamayacağın Bir Sonun Pişmanlığını Yaşama !

Yakalayamayacağın Bir Sonun Pişmanlığını Yaşama !

Sonraki
Epilepsi Hakkında Bilinmeyenler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.