Epilepsi Hakkında Bilinmeyenler

Epilepsi, sık görülen bir nörolojik hastalıktır. Epilepside beyinde bulunan nöronlarda ani ve kontrolsüz boşalmalar olur. Bunun sonucunda hastada istemsiz kasılmalar, duyusal değişiklikler ve bilinç değişiklikleri meydana gelir. Epilepsi beyin sistemini etkilediğinden beynin yönettiği birçok fonksiyonu bozabilir. Epilepsi hastalığı denilince akla bilinci kaybettiren nöbetler gelse de aslında epilepsinin çok az türünde bu semptomlar var ve çoğu kişi kriz geçirirken çevresi farkına varmıyor bile. Kimi insanda bir anlık dalma, kimi insanda sıçramalar, kimi insanda kasılmalar şeklinde olabiliyor. Tamamen geçme olasılığı olmasa da , ilaçlarla ve alacağınız tedbirlerle normal hayatınıza devam edebiliyorsunuz tabi ki. Sizi hayattan soyutlayacak bir hastalık olmaktan çıkıyor ,yeterli tedbirler alındığı sürece. Nedir bu tedbirler peki ? Öncelikle tedbir alabilmek için hastalığınızın türünü, duyarlı olduğunuz durumları ,tetikleyici unsurların farkında olmanız gerekiyor. Hastalığınız sese ya da ışığa duyarlı olabilir. Bu durumda tetikleyici olarak , çok yüksek sesli ortamda uzun süre bulunmak, yanıp sönen düzensiz ışıkların olduğu bir ortamda o ışığa uzun süre maruz kalmak sayılabilir. 

Özellikle ışığa duyarlı epilepsi çok nadir görülmektedir. Otizm hastalığının bir benzer semptomları bu hastalıkta da görülür , ambulans ışıkları , polis arabasının ışıkları, gece kulübü tarzı yerlerdeki yanıp sönen ışıklar hastayı huzursuz eder ve uzun süre maruz kalması halinde vücudunda kasılmalar , istem dışı kas boşalmaları ve krizlere yol açabilir. Bu kişilerin epilepsi ilaçlarının yanında, ışığın zararlı etkilerini bir nebze kıracak gözlükler kullanması şarttır. Çünkü epilepsi krizleri her seferinde farklı şekilde ,farklı şiddette gerçekleşebilir. 

Buna örnek olarak geçtiğimiz günlerde televizyonda gördüğüm bir haber dikkatimi çekti. Metro istasyonunda metro bekleyen bir kadın aniden bilincini kaybediyor ve tren raylarının üstüne düşüyor. Düştüğü sırada bir nevi kriz geçiriyor olmalı ki vücudunda kasılma ve titremeler ekrandan bile fark ediliyor. Neyse ki vatman kadını son anda fark ediyor ve treni durduruyor. Eğer fark etmeseydi bir facia ile sonuçlanabilirdi ama neyse ki hayatı kurtuldu. 

Epilepsi hastalığı kötü sürprizler yapmayı seven bir hastalıktır. O zamana kadar geçirdiğiniz kasılmalar belki ciddi sonuçlar doğurmamış olabilir ancak bu daha sonra ilerlemeyeceği anlamına gelmiyor. Bu yüzden bu hastalığı ciddiye alıp yaşamamızı yüksek tedbirlerle sürdürmemiz önem arz ediyor.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.