Gerçekten mutlu hissetmenin bilimsel bir formülü olduğunu biliyor muydunuz?

 • YARDIMSEVER OLUN. …
 • BOL BOL ŞÜKREDİN. …
 • YENİ BİR ŞEY DENEYİN. …
 • HEDEFLER BELİRLEYİN. …
 • TARAFSIZ OLUN. …
 • İNANÇLI OLUN. …
 • EN AZ ALTI SAAT UYUYUN. …
 • 10 İYİ ARKADAŞ EDİNİN.
 • Dünyanın dört bir yanında yapılan bilimsel araştırmalar; mutluluğun formülünü bulmaya çalışıyor. Son yıllarda mutluluk, yaşama sevinci ve pozitif olma konularına sıkça eğilen bilim adamları, ortaya hayatı güzelleştirecek öneriler çıkardı. İşte o öneriler…

  YARDIMSEVER OLUN
  Psychological Bulletin’de yayınlanan araştırmaya göre; kendiniz için değil de, başka insanlar için para harcamak, size kendinizi daha iyi hissettirecek. En mutlu insanların, en büyük vericiler olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre; bağış yaparak ve başkalarına para vererek mutluluğu yakalayabilirsiniz.

  BOL BOL ŞÜKREDİN
  Pennsylvania Üniversitesi’nden Profesör Martin Seligman; her gece onları mutlu eden üç iyi şeyi akıllarından geçiren insanların, diğerlerinden daha mutlu olduğunu kanıtladı. Sizi mutlu eden şeylerin önemli olması da gerekmez; eşinizin, sevdiğiniz tatlıyı almayı hatırlaması bile şükretmeniz için yeterli.

  YENİ BİR ŞEY DENEYİN
  Çalışmalar; maceraya katılan, yeni deneyimler yaşayan ve rutinlerini değiştiren insanların daha mutlu olduğunu ortaya çıkardı. Yeni şeyler denemek, beyin dalgalarını da uyarıyor.

  HEDEFLER BELİRLEYİN

  Psikolog Jonathan Freedman, kendilerine kısa veya uzun vadeli hedefler koyanların, koymayanlara göre daha mutlu olduğunu iddia ediyor. Wisconsin Üniversitesi’nden Richard Davidson, “Bir amaç doğrultusunda çalışmak, olumlu duyguları devreye sokar” diyor.

  TARAFSIZ OLUN
  ‘Ultimate Happiness Prescription’ adlı kitabın yazarı Dr. Deepak Chopra; mutlu olmak ve aydınlanmak için tarafsız olmak gerektiğini söylüyor. Chopra, “Eğer kendi bakış açınızı savunmayı bırakırsanız, enerjinizin yüzde 99’unu tasarruf edersiniz ve çok daha mutlu olursunuz” diyor.

  İNANÇLI OLUN
  Yapılan yeni çalışmalara göre; inançlı insanlar, olmayanlara göre hayatlarından çok daha memnun ve daha mutlu. Doç. Bruce Headey’in, Melbourne Üniversitesi’nde yaptığı 25 yılık araştırmanın sonucunda; inançlı insanların, kariyer endişesinden kaçındıkları ve duygusal açıdan daha istikrarlı oldukları ortaya çıktı.

  EN AZ ALTI SAAT UYUYUN
  İngiltere’de yapılan bir çalışma; günde en az 6 saat 15 dakika kesintisiz uyumanın, insanları mutlu ettiğini gözler önüne serdi.

  10 İYİ ARKADAŞ EDİNİN

  Nottingham Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma; en az 10 iyi arkadaşa sahip olduğunu söyleyen yetişkinlerin, beş veya daha az yakın arkadaşa sahip olanlardan daha mutlu olduğunu ortaya koydu. Çalışmaya göre; daha mutlu hissetmek için, arkadaş çevremizi genişletmemiz gerekiyor.

  SIK SIK GÜLÜMSEYİN
  Gülümsemek ve mutluymuş gibi davranmak, gerçekten üzgün olduğunuzda kendinizi daha iyi hissetmenize neden oluyor. Birçok araştırmaya göre; sadece gülümseme hareketi bile, insanların kendilerini daha mutlu hissetmelerine sebep oluyor

Zeynep
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
kediler girdikleri kabın şeklini alır ya insanlar

kediler girdikleri kabın şeklini alır ya insanlar

Sonraki
Kendini Onaylamayı Öğrenmek – EZİKLİK NEDİR VE NASIL AŞILIR?

Kendini Onaylamayı Öğrenmek – EZİKLİK NEDİR VE NASIL AŞILIR?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.