Gençler Arasında Nazizm Popülaritesi

Gençler Arasında Nazizm Popülaritesi
Verschiedene Porträtaufnahmen von Charakterköpfen, gesammelt im Rassepolitischen Amt der NSDAP
Gençler Arasında Nazizm Popülaritesi
Verschiedene Porträtaufnahmen von Charakterköpfen, gesammelt im Rassepolitischen Amt der NSDAP

Herhangi bir probleme çözüm ararken önce problemin kendisini anlamalıyız, tanımalıyız ki daha sağlıklı ve kalıcı çözümler bulabilelim. Bunun için öncelikle Nazizmi tanımalıyız. Nazizm yani nasyonel sosyalizm, Alman ırkının üstünlüğünü savunan, antikapitalist, antimarksist, antisemitik bir ideolojidir. 1. Dünya Savaşı sonrası kurulan Weimar Cumhuriyeti’nin zorlu ekonomik ve sosyal şartlarında ortaya çıkmıştır. Alman İmparatorluğu’nun savaş sonunda imzaladığı çok ağır hükümler içeren Versay Antlaşması’nı yok saymak ve aşağılanan Alman halkının gururunu kurtarmak gibi vaatlerle iktidara gelmişlerdir. Önce ülke içindeki ideolojik rakiplerini bertaraf etmiş ve sonrasında sistematik katliamlarına başlamışlardır. En sonunda da Alman halkının tarihinde kara bir leke olarak kalmışlardır.

Popülaritenin Sebepleri Ne Olabilir?

Diğer yaş gruplarına nazaran genellikle lise çağlarındaki gençlerde Nazi hayranlığının daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu yaşlara ulaşan gençler toplumda bir birey olmaya başlıyor. Bu da insanda bir aidiyet isteği ortaya çıkarıyor. Nazizm araştırıldığında reddedemeyeceğimiz bir karizmalarının olduğunu görüyoruz. Bir yandan da Amerikan propagandası yapan 2. Dünya Savaşı belgesel ve filmleri izlendikçe gençler arasında Nazilere karşı bir acıma duygusu ortaya çıkıyor. Halbuki körü körüne aşağılamak yerine objektif bir şekilde anlatılsa, savaş sırasında yapılan katliam ve savaş sonunda Almanların düştükleri durum daha iyi anlaşılacaktır. Teknolojik yönden özellikle ağır sanayide yaptıkları atılım ve savaş boyunca uyguladıkları askeri doktrin olan Blitzkreig (yıldırım savaşı) da hayranlık uyandıran diğer faktörler olarak söylenebilir. Ancak bu alanlardaki başarıların sebebi ideolojileri değildir. Yani Almanlara o tankları yaptıran Nazizm değil, Almanların mühendisliklerindeki becerileridir. Günümüzde de Alman mühendisliğinin adeta bir marka olduğu kabul görmüş bir gerçektir. Günümüz Alman sanayisinin temelinin o dönemde atıldığı söylenebilir. Bununla beraber Naziler diğer ülkelerden daha önce bu işe başlamış oldukları için üstün görünürler. Savaşta herkes düşmanından daha iyi silahlar geliştirmek için önceliği doğal olarak askeri alana verir (Soğuk Savaş’da olduğu gibi). Tüm dünyada sanayi devrimi sonrası yapılan en büyük teknolojik atılım 2. Dünya Savaşı ve sonrasında gelen Soğuk Savaş dönemleridir. Kısaca teknolojinin gelişmesindeki sebep nasyonel sosyalist ideoloji değil bilime verilen önemdir. 

Nazizm hayranlığının bir sebebi de bir yasak, bir tabu halinde olmasıdır. Yasak olan şey merak edilir. Mesela fotoğraflarda gamalı haç sembolünün sansürlenmesi gibi. Sansürün sadece gamalı haç olması gerekmez. Herhangi bir konuda, herhangi bir şey için yapılan sansür bilinçaltımızda merak duygusu uyandırır. Halbuki sansür olmasa sıradan bir fotoğrafa bakar gibi bakıp geçeceğiz ve dikkatimizi çekmeyecektir. Toplumun geneli için tabu olan konular içten içe birikir ve sonrasında patlar. Ülkemizden bir örnek vermek gerekirse cinsellik bir tabudur. Cinsellik çoğumuza ayıp, utanılacak bir şey olarak öğretilir ve gördüğümüz gibi korkunç sonuçlar doğurur (tecavüz, taciz suçlarındaki artış maalesef bunu bize acı yoldan gösteriyor). Halbuki cinselliğin üstü bu kadar örtülmeseydi, kafamıza kötü bir şey olarak kazınmasaydı bu kadar korkunç bir durumda olmazdık diye düşünüyorum. Konuyu biraz dağıttım farkındayım. Aslında varmak istediğim sonuç 2. Dünya Savaşı anlatılarında daha objektif olunmasıdır. 

Karizma meselesine geri dönersek okullarımızdaki tarih anlatımı sıkıcı olmaktan kurtarılıp ilgi çekici hale getirilirse hayranlık duygusunun yine önüne geçebileceğini düşünüyorum. Karizma olarak hiçbir Nazinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önüne geçmeyi bırakın, tartışma konusu bile yapılamayacağı gayet aşikardır. 

bağımsız bağımlı
Monoton Bir Üniversite Öğrencisi1800 metrede diş hekimi olmaya çalışıyorum. Güncelleme: Ne yazık ki başardı.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Balkanlar İlk Yurtdışı Deneyimi
Sonraki
Çamur

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.