Başarıya giden yolda her şeyi yapar mısın?

Başarısızlık insanı yıpratır ve onun bir sonraki hedefine olan yolculuğunda bir engel olur. Lakin biz insanoğlunun en büyük sorunu da en ufak bir başarısızlıkta, hemen pes ediyor ve denemekten kaçıyoruz. Başarının yolu, konuşmayı bırakmak ve yapmaya başlamaktır. ” Walt Disney. Başarısız oldun diye hayatının sonu olacağı anlamına gelmez, başarısızlıklar yeni bir hayatın temelidir belki de bilemezsin. Bir işe başlayacak isen en temelinden sana en kolayından başla böylelikle her başardığında hırslanacak ve en iyisini yapmak için çaba harcayacaksın. Böylelikle geçmişinde pes ettiğin başarısızlıklar için pişman olacaksın.  

 “İlk başta başaramazsan, tekrar dene. Yine başaramazsan aptallık yapmanın faydası yok. ”  – WC Fields

Başaramadın diye kendini yakıp yıkmanın bir manası yoktur, pes etmeden devam edersen o yolun sonunda ne kadar başarılı olduğunu görecek ve en iyisini yapmaya başlayacaksın. Yapamadın diye aptallık edip kendini üzmenin manası yok, eyer geç kalır yapamazsan, bir gün bu diyardan gideceğini unutma.

Evet başarısız olmak belki bizler için zor olabilir, lakin o işi tekrar başarmaya çalışmamak işte bu bizim için daha zor olacaktır. Düşünsenize, başaramadığınız bir durumu başka birisi başarıyor. Ne hissedersiniz ? Sizin için zor bir durum olacaktır. Keşke yapsaydım deyip duracaksınız lakin iç içten geçmiş olacak geç olmadan başlayın.

Yüce Allah’ın Kuran-ı Kerim de belirtmiş olduğu şu ayet çok anlamlı:  İnsan ancak çabasının sonucunu elde eder. ( Necm 39) Çabalayıp elde edilen başarı, Çabalamayıp elde edilen başarıdan daha iyidir.

Başarı tek başına elde edilmeye bilir, lakin bu yola güvendiğin ve seninle aynı fikirde olan insanlarla çıkarsan kısa zamanda büyük bir yol kat ettiğini fark edeceksin. Hedefi bu olmayan ve onlarla çalışmak istediğin kişiler ise seni ancak ve ancak bir kaplumbağa gibi yavaş yavaş ilerletir ve istediğin hedeflere ulaşamazsın. Tembellik ettiğin yetmedi mi? hadi kalk ne duruyorsun kalk ve mücadele et kimseye aldırış etmeden yoluna bak ve o yolda yürü. Kimse yanında olmasa bile, tek başına o yolu bitireceğinden emin olabilirsin. Hayat kısa ve yorucu, yorulacaksan dahi hakkıyla yorulmasını öğren. Bu kısa süre içerisinde, daha nice yolu kat edeceğinden eminim. Pes etme, ilerle ve kararlı ol eyer böyle olursan önünde hiç kimse duramaz senin. Yapacağın başarılardan kimseye de bahsetme insanlar seni o başarıdan bir şekilde alı koyup veya soğutup senin gideceğin başarıya kendileri gidebilir ve bu durumdan sende memnun olmayacak ve tekrar pes edeceksin. Gerçekten güvendiğin birisini bul ve bu işe başla dualarım seninle bol şans 😊

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.