Gamer Olmak: Oyun Oynayarak Para Kazanmak

Selamlar dostlar. Bugün sizlere Influencer ve YouTuber gibi günümüzün bir diğer yükselen mesleğinden bahsedeceğim. Ülkemizde de oldukça revaçta olan Gamer grubuna gelin yakından bakalım.

Muhtemelen hepimiz oturduğumuz yerden çalışmanın ve para kazanmanın hayalini en az bir kere kurmuşuzdur. Düşünsenize bütün gün evdesiniz, üstünüzde pijamalar ve oturduğunuz yerden saatlerce sevdiğiniz oyunları oynuyorsunuz. Bir de bunun karşılığında para kazanıyorsunuz. Kulağa ne kadar güzel ve kolay geliyor di mi? Peki göründüğü kadar kolay bir şey mi? Bence değil. Neden değil diyecek olursanız bütün gün oyun oynamak ve saatlerce o koltukta oturmak bir hayli zor. Hele oynadığınız oyunda işler yolunda gitmiyorsa ve oldukça öfkeli zaman geçiriyorsanız vay halinize…

İyi bir Gamer nasıl olmalı?

 • Öncelikle oynadığı oyunda oldukça uzman olmalıdır.
 • Parmaklarını hızlı hareket ettirmeli, reflekslerinde başarılı olmalıdır.
 • Oyun zekası oldukça gelişmiş olmalıdır. Birkaç saniye sonrasını tahmin edebilmelidir.
 • Duygularına hakim olmalı, özellikle öfkesini iyi kontrol etmelidir.
 • En az hata ile oynamalıdır.
 • Oyunun oynandığı ve sistemin kurulduğu ortam iyi seçilmelidir.
 • Oyun sırasında yayın yapılıyorsa samimi ve içten olunmalıdır.
 • Diğer oyuncuları izleyin ve farklı taktikler öğrenin.

Gamer’lar ne kadar para kazanıyor? 

Öncelikle sabit bir gelirin olmadığını söyleyelim. Hem gelirler hem de geldiği yerler dönem dönem farklılık gösterebilir. Oyuncular katıldıkları turnuvalardan para ödülü kazanabilir. Bunun yanında katıldıkları takımlar ve sponsorlar ile de gelir sahibi olabilirler. Büyük çaplı turnuvalarda ödüllerin genelde dolar üzerinden verilmekte olduğunu da hatırlatalım. Kesin bir bilgi olmamakla beraber ülkemizde bir e-spor oyuncusu, katıldığı 66 turnuvadan yaklaşık 200 bin dolar gelir elde etmiştir.

Peki her isteyen Gamer olabilir mi? 

Keşke bu soruya cevabım “Evet, olabilir” olsaydı ama maalesef o kadar da kolay değil. İyi bir Gamer olmak için zamana ihtiyacınız olduğu kadar oyunlara ve kaliteli ekipmanlara da ihtiyacınız olacaktır. Özellikle ülkemiz ekonomisini göz önünde bulundurduğumuzda bu durum pek de kolay gözükmüyor.

Nedir bu ekipmanlar, neden bu kadar önemli?

 • Elbette en önemli ekipman monitör olmalıdır. Alacağınız monitörün minimum çözünürlüğü 1080p, yenileme hızı ise 60 Hz olmalıdır. Yenileme hızı daha yüksek olan monitörler daha keyifli bir oyun deneyimi yaşatacaktır.
 • Mouse seçimi oldukça önemlidir. Kullanacağınız Mouse avuç içinize oturmalı ve uyguladığınız işlemlere hızlı yanıt verebilmelidir.
 • Kullanacağınız klavye de oldukça önemli bir ekipmandır. Klavye tuşlarının sessiz ve dayanıklı olması oyun konforunu olumlu yönde etkileyecektir.
 • Oyun sırasında günlük hayatta müzik dinlemek için kullandığınız kulaklıkları kullanamazsınız. Oyun içi sesleri daha iyi şekilde hissedebilmek için profesyonel kulaklıkları tercih etmelisiniz. Tabi seçeceğiniz kulaklığın hafif ve kafa bandının rahat olmasına da özen göstermelisiniz.
 • Uzun süre bilgisayar başında zaman geçireceğinizden oturduğunuz yeri de özenle seçmeniz gerekir. Dinamik bir oyuncu koltuğu ile daha konforlu bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.
 • Oyunda uzun vakitler geçirmek bilgisayarı ısıtacak ve performansı düşürecektir. Bu durumun önüne geçmek adına soğutucu kullanarak bilgisayarın performansını tekrar eski haline getirebilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 🙂

Yüksel Gültekin
23'ist
Subscribe
Bildir
4 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İşte Benim Ütopyam
Sonraki
Sıkıldığınız Zaman Mutlaka Sıkıntınızı Geçirecek Etkinlikler

Sıkıldığınız Zaman Mutlaka Sıkıntınızı Geçirecek Etkinlikler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.