Farklı yetiştirilseydim, nasıl biri olurdum?

Merhabalar,

Farklı yetiştirilseydim,nasıl biri olurdum?Yada çocuklarımızı bildiğimiz kalıplar dısında yetiştirirsek nasıl bireyler olurlardı?Hiç bunu düşüdünüz mü?

Bu konu oldukça kapsamlı ama en azından bi fikriniz olması açısından aklıma gelen bikaç bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Çocuğunuzu bu dünyaya getirmiş olmak, onun üzerinde baskı ve otoriterinin sınırını bilmek gerektiğinide bize hatırlatıyor,Çocuğunuz üzerinde egolarınızı kendı çocukluğunuzdan gelen bastırılmış duygularınızı tatmin etmeyin.

Mutlu bir birey yetiştirmek için öncelikle ebeveny bilincine kendi yetiştirilme tarzınızdan farklı bakın lütfen.

Çocuklarımızı bir birey olarak görerek yetiştirmek çok önemli. çocuklar söylediklerimizden çok,yaptığımız davranışları örnek alırlar.

Bizlerde yetişirken aile bireylerimizin davranışlarını rol model olarak aldık ve hayatımıza uyguladık.

Çoçuklarınıza sevginin gücünü,sevmeyi ve sevilmeyi gösterin,görerek bunu yaşasınlarkii,mutluluğu ilerleyen zamanlarda onlarda başkalarına göstersinler.

Çoçuklarımıza bencilliği değil,paylaşmayı gösterin ve yaşatın.Paylaşmanın,Vermenin almakdan daha çok mutluluk verdiğini görsün ve o şekilde büyüsün.

Hayatta hedefleri ve amaçları olması gerektiğini ve bunlara ulaşmak için çalışması,kendini geliştirmesi gerektiğini gösterin ve yaşatın.Ancak o zaman işinden mutlu olan ve başarılı bireyler yetiştirmiş olursunuz.

Çocularınıza sahip olduklarıyla mutlu olmayı,elindekilere şükretmeyi bilmesini,bişeylere daha fazla sahip olmak istiyorsa bunun için girişimci olup çalışması gerektiği bilincini gösterin ve yaşatın.

Çocuklarınıza birşeyi herkes yapıyor diye yapmaması gerektiğini,onun kim olduğunu çevresinin belirlememesi gerektiğini gösterin ve yaşatın.

Çocuklarınıza birilerine yardım etmeyi,birinin hayatına olumlu yönde yardım etmeyi gösterin ve yaşatın.Bunun mutluluğunu hissetsin.Örneğin bir grup içinde biriyle alay etmek,dalga geçmek yerine o kişiye olumlu yaklaşmayı  insanları sevmeyi öğretin ve yaşatın.Birine cesaret vermek belkide o kişinin hayatını kurtarmasına neden olacaktır.Değişimi çocuğunuz başlatsın herkes gibi olmak zorunda değil,bunu ona gösterin ve yaşatın.

Çocuğunuzun cesareti olmadığında neyi yapıp,neyi yapamayacağını denemeden öğrenemeyeceğini,gerekirse defalarca denemesi gerektiğini gösterin ve yaşatın.Hayatta düştüğü zaman ayağa kalkması gerektiğini,belkide kalkabilmek için defalarca denemesi gerektiğini ve kalkıp o ilk adımı atabilmeyi,yürümeye başlamadan hiçbir yere varılamacağını öğretin ve yaşatın.

Çoçuklarınıza hayatta sorunlar olacağını,içindekileri biriyle,kendini anlayan biriyle paylaşması gerektiğini öğretin ve yaşatın.Çocuğunuzun ebeveyi olduğunuz kadar arkadaşı olduğunuzuda hissettirin.

Çocuklarınıza insanlarla iletişimde,konuşmanın,kendine güvenin ve beden dilinin etkili olduğunu öğretin ve yaşatın.

Çocuklarınıza dürüst,doğal ve yalanlardan uzak bir insan olması gerektiğini öğretin ve yaşatın.

Yazamadığım daha birçok konu olduğunu biliyorum.Ama en azından çocuklarımızı yetiştiriken ve kendi çocuklugumuzdan gelen neleri düzeltebiliriz diye düşünmeniz ve bir fikir sahibi olabilmeniz için bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Kendimizin ve çocuklarımızın mutlu,kendine güvenen,başarılı doğru bireyler olarak bu hayatta yer almak istiyorsak bütün bunları bir düşünün ve kararı siz verin lütfen…

Mutlu ve sevgiyle kalın

sevil-yalcin
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aile
Sonraki
NEDEN ZORLUK YAŞIYORUZ?

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.