Farklı Coğrafyadan Genç Bir Kız

Merhabalar

Nasıl başlanır, nasıl yazılır bilmeden başlamak istiyorum. Hatalarım olacaktır mutlaka, affınıza sığınarak başlıyorum.

Belki kimse okumayacaktır bile, sizlere bugün duygusal şiddeten bahsetmek istiyorum. Duygusal şiddet deyince ya aklımıza şiddet gören kadınlar, ya da iş yerinde patronda görülen duygusal şiddet gelir aklımıza. Peki hiç düşündünüz mü genç kızları, aaa aklınıza sevgilileri ya da flörtleri gelmesin. Anne, baba, kardeş ve yakın dereceli akrabaları. Evet evet tam da onlardan bahsediyorum. Şaşırtıcı demi bir genç kız nasıl annesinden duygusal şiddet görür, ya babasından kardeşinden ve diğerlerinden. Şiddetin her türlüsünü gördüm duydum. Ama böylesi ilk, neden genç bir kız sosyal medyayı gönlünce kullanamıyor, istediği fotoğrafı atamıyor. Hadi onu geçtim koruma güdüsüyle genç kızı korumaya çalışıyorlar, peki neden bazı kızlarımız istediğini giyemiyor, neden saçının rengine, eteğinin boyuna  karar veremiyor.  Neden? Çünkü ayıp kızım. “Millet Ne Der” Başlığı altında kendi istediklerini yaptırırlar. Bir çoğunuza saçma gelicek, “yaa kaldı mı böyle” diyeceksiniz. Cevap vermiyorum EVET kaldı. Evet hiç birinizin bundan haberi yok. Her şeyden önce gidin bu tür insanların bakış açısını değiştirin. Bırakın gökdelenler dikmeyi. Sesini duyun bu genç kızların. Tamam kabul ediyorum. Fiziksel şiddet yok ama sosyal medya hesabını bile gönlünce yönetemeyen bir kız duygusal şiddet görmüyor mudur?

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 Yorum

 1. Kadınlar neden istediğini yapamıyor çünkü kadınları cinsel obje olarak görüyorlar. kadınları kıyafetleriyle dış görünüşleriyle yargılamaya alışık bir toplumuz maalesef. hala kadınlarıan giyinişini sorun ediyoruz ağza alınmayacak şeyler söylüyoruz. Herkes kendinden sorumludur kimse kimseyi asla ilgilendirmez ve bence ayıp diye bir şey yoktur. Ayıp elalem ne derin biraz daha kibar versiyonu bence. 21. yüzyıldayız ve bizim takıldığımız konu kadının dış görünüşü….. aşın bunları artık at gözlüklerinizi çıkarın dünyaya daha geniş pencerelerden bakın..

 2. bana hafif gözüken şeyler sana ağır geliyo olabilir ben senin yaşadıklarını ve içini bilemem bu yüzden bunu burda paylaşman çok saçma tamam kendiçapında haklı olabilirsin ama bundan banane

 3. O kadar saçma bir durum ki.Sosyal medyaya resim atamıyorum diye dert edinmiş kendisine.Herkesin derdi kendine buna okeyim ama sırf çektiği fotoğrafı instagrama koyamadı diye de dert etmezsin.Arkadaşlarının görmesini istiyorsan whatsappdan at.Bu kafayı anlamıyorum.

 4. jhey güzel kızım.
  Elbetirki ailen sana değer verdiği için malum kötü insanlardan koruma iç güdüsü ile müdahil olmuştur.
  Anca bunun en güzel yöntemi senin öz güveninle onları ikna etmiş olmandır.. o öz güven kendine güvenen . yanlışı ve doğruyu seçebilen . olası kötü çevrelerden koroyabileceğinide gstermen gerekiyor ki. hayat senin hayatın.
  mutluluklar dilerim

 5. Herkesin derdi kendisi için önemlidir ve hiç bir dert ÖNEMSİZ değildir. Sizin içi olmasa bile başka kişiler için o olay veya bu olay fark etmez, o insanın hayatını kökten etkiliyor olabilir. Buraya bunu yazman bile bir cesaret ve en iyisini yapmışsın, Yazımmış falanmış filanmış geç bunları, hiçbiri önemli değil. Önemli olan var olan bir sorunu dile getirmen. Yazılanları ciddiye alma hatta benim yazdığımı bile ciddiye alma, sen ne düşünüyorsan o yolda ilerle saygı ve sevgi çerçevesinde. Umudunu kaybetme ve her şeyin daha güzel olacağına inan. Her şey gönlünce olsun.

 6. Bu dünyada herkesin kendisine göre dertleri üzüntüleri kederleri vardır. Bu yüzden bunlar bu hayatta en son yazılacak şeyler diyemezsiniz. herkesin farklı olduğu şu dünyada var olan olaylarında herkesi eşit şekilde etkilemesi demek anlamaya ve yaratılışa ters düşer kimin ne derdi olursa olsun o kişi için o ” EN ÖNEMLİ” dir.
  Yaşadığın şeyleri bilemiyorum ve haklısın şiddet şiddettir. Bizim insanlarımız tanılama yapmayı veya bir kelimeyi sözlük gibi yamayı çok sever ve bunu yaptığımız için asıl olan şeyi kaçırıyoruz. O da şu “ANLAMA”. bırakın şu ……. şiddetidir, bu ……….şiddetidir o …………şiddetidir demeyi karşınızdaki insanı anlamayı çalışın. Karşımızda bu yazıyı yazan insan size derdini açmış ve destek bekliyor köstek olmayın. Size göre bu dert değil mi ?? Pekala olabilir o halde onu buraya yazmayın. İçinizden söyleyip geçin çünkü buraya bunu yazmanızın hiçbir faydası yok. Karşınızdaki kişi bunu okuduğunda onu mutlu etmiyor daha çok üzüyorsunuz, bunu aklınızdan çıkarmayın. Bunu buraya yazan kişi sıkıntısını sizinle paylaşmış ona onu anladığınızı gösterin. Kim olduğunu bilmiyorum, bilmeme de gerek yok. Sıkıntılarının en kısa zamanda geçmesini temenni ederim. Ayrıca şunu unutma her şey zamanla değişir, gelişir umudunu kaybetme bir gün gelecek tüm insanlığa anlatmaya çalıştığın bu sorun diğer insanlar tarafından da daha iyi anlaşılacak. Umudunu yitirme. Çünkü umudu yitirmek demek hata yapmak demektir, dikkat etmemek demektir, hayatta bazı şeyleri kaçırmak demektir. Sabret, güzel günler gelecek.

 7. haklısın kanunen laik bil milletiz kadın erkek eşit halbuki o sadece kağıt üstünde bir yazı ,tek başına ilçe dışına çıkamazsın,bunu giyemezsin,arkadaşına belli saatlerde gidebilirsin, saat 5 ten öce evde olmalısın ,ve arkadaşında kalamazsın, her gün dışarı çıkamazsın evde otur dersini çalış sonra millet ne der anlayışında saçma sapan cahil bi kafa yapısın da ailem evet onları çok seviyorum ama bu hayatı da yaşayamıyorum işte hep baskı özgür değiliz bazen keşke erkek olsaydım bile diyorum istediğimiz yapamıyoruz ve özgürlüğümü kurtarmak için benim adam gibi çalışıp üniversite kazanmam lazım sonra meslek sahibi olmam lazım yoksa ölene kadar bo* gibi yaşayıp ölcem gerçekten böyle hiç bir şeyi abartmadım hayatım aynen yazdığım gibi keşke şu toplumumuzun şu eski kafası olmasa

 8. ticari bir web sitesi ne kadar önemliymiş arkadaş ya.. facebook twitter yasaklandı özgürlüğümüze engel olunuyor diye ayaklandı herkes.. senin benim gibi bir kişinin kurduğu bir şirket senin sosyal medya dediğin.. gençler gelecek vaad ediyormuş. bir halt vaad ettiği yok. okan bayülgen e sonuna kadar katılıyorum.. bir halt olmaz genç nesilden.. etek boyundan önce daha büyük problemler var çözülmesi gereken.. planlama diye birşey vardır iş hayatında da özel hayatta da. bu tam olarak önem derecesinde göre konuları sıralamak.. bahsettiğin konu düzeltilmesi gereken bir konu tabiki. ama planlama yaparsak ben sana ondan önce çok şey sayabilirim.. ama şimdi ki jenerasyon için en önemli konular twitter tiktok giyim kuşam marka kadın erkek olmuş üst sıralarda önem arz eden.. son olarak ta şunu söylemek istiyorum.. hayatta her zaman daha iyi vardır. etek boyuna karışan belki sosyal hayatına müdahale eden ebeveynler olabilir. hayata sizden daha dar pencereden bakabilir. ama bu onları küçümseyebileceğiniz anlamına gelmez.. unutmayın ki sizden de daha geniş pencereden hayata bakabilen daha ileri düşünebilen insanlar da var.. ( benım genç nesil hakkında yazdığım kısmı okuyup sende onları küçümsüyorsun diyenler olacaktır.. bu küçümsemek değil bu bir gerçek )

 9. ablacım bunlar gerikafalı insanlar. herkesi kendi gibi bildiği için böyle davranıyorlar. içi fesat yahu milletin. he diyip geçiceksin kendine bunu dert etmiceksin. çok üstelerlerse skerim yapacağınız işi diyip god mode açabilirsin. zaten tüekiyede yaşıyoruz, bi nefes aldırın insanlara ya.

 10. Olmaması lazım artık ama evet var ve bunu değiştiricebilicek kişilerde sadece kendileri yıllarca ezilmiş özgüvenini kaybetmiş olabilirler belki ama farkına varım bir birey olduklarını ve ne isterlerse onu yapabiliceklerini bilmeliler kendi sorumlulukları ve bunu yapmalılar yardım etmek güzel ama yardım kesildiğince eğerki birşeyler değişmezse kafasında içinde yine aynı olur okumalılar araştırmalılar kendilerini geliştirip bu rezil insanlardan kurtulmalılar benim fikrimce