Evde Nargile Nasıl Hazırlanır?

Nargile

Evde nargile hazırlamak ve nargile keyfini eve taşımak isteyenler için de bir yazı yazayım dedim. Bu arada nargileyle ilgili birkaç yazı daha yazdım burada, onları da mutlaka okuyun derim.

Öncelikle ihtiyaçlarımızı belirlemeli ve yapacağımız alışveriş sonrasında evde nargile hazırlama aşamasına geçmeliyiz. Nargile en basit haliyle nasıl yapılır ve ne gerekir merak ediyorsanız işte size liste:

Evde Nargile İçin Malzemeler

  1. Ortalama bir nargile takımı (bütçenize göre)
  2. Nargile Bandı
  3. Nargile közü için kömür
  4. Alüminyum Folyo
  5. Köz için maşa ve tava benzeri taşıma gereci
  6. Paylaşımlı kullanılacak ise sipsi
  7. Tütün
  8. Sefa pezevengi iseniz buz 🙂 detaylar birazdan

Evde Nargile Nasıl Yapılır?

Evde nargile yaparken bilmeniz gereken detayları da başlıkların altında sizlere açıklıyorum. Nargile takımının temizliği nasıl yapılır, nargilenin suyu nasıl ayarlanır, nargile parçaları birleştirme yöntemi, lüle hazırlığı ve evde nargile közü hazırlığı hakkında detayları aşağıda bulabilirsiniz.

evde nargile hazırlama incelikleri

1) Evde Nargile Takımı Temizliği

Nargilenizi sipariş ettiniz ama öyle gelir gelmez içmek olmaz, daha doğrusu sağlıklı olmaz. Hele ki şu dönemde. Öncelikle nargile takımınızı iyice yıkayın. Burada aceleci olmayın, her şeyin başı sağlık sonuçta.

2) Evde Nargile Suyunu Ayarlama

Burası önemsiz görünen ama en önemli püf noktalarından biri. Nargilenin suyunu koyarken şöyle basit bir ölçüt önerebilirim, bana da öyle anlattılar zamanında; nargilenin serine ait boru bu suyun içersine yalnızca bir parmak kalınlığında girmeli. Ayrıca sefa pezevengi arkadaşlar, suyun içersine buz da atarak daha fazla duman elde edebilirsiniz.

3) Parçaları Birleştirin

Zaten bir nargile takımı 5 temel bileşenden oluşur. Gövde (ser), su koyma haznesi ve marpuç, lüle ve takımına göre köz tepsisi. Öncelikle ser kısmını su haznesine oturtun. Sonra marpucu sere yerleştirin. Köz tepsisi altta olacak şekilde üstüne lülenizi takacaksınız en son. Parçaları nizami taktığınıza emin olun. Aksi durumda nargileniz hava alır ve verim alamazsınız.

Eğer hava aldığını düşündüğünüz bir yer varsa mutlaka nargile bandı yardımı ile sorunu giderin. Bu konuda yazdığım yazının linki de burada.

4) Lüle Hazırlığı

İlk olarak tütününüzü lülenin tabanına serpiştirin. Serpiştirmek önemli, çünkü hava da almasına izin verin. Lülenin hemen hemen ağzına kadar tütün ile doldurun. Nizami şekilde olduğuna emin olduysanız şimdi sıra folyoda. Nargile için özel folyolar mevcut, yoksa normal bildiğimiz alüminyum folyo da iş görür. Alüminyum folyo ile lülenin üzerini sıkıca kaplayın. Sonrasında bir kürdan yardımı ile folyonun üzerinde delikler açın. Delikler çok büyük ve yakın olmamalı, yoksa erkenden yakarsınız nargileyi, benden söylemesi. Bunu da yaptıysanız nargile hazır demektir. Lüleyi de nargilenin en üstüne yerleştirin ve sıradaki aşamaya geçelim, yani köz.

5) Evde Köz Hazırlığı

Nargile kömürü her yerde satılıyor zaten. En önemlisi bu közleri evde nasıl yakacağınız 🙂 Merak etmeyin onun da detaylarını başka bir yazıda anlattım, linki aşağı bırakıyorum. Közleri de hazırladıktan sonra nargile takımının boyutuna göre bir sayıda közü nargilenin üzerine koyun, açın ve için. Nargile közü nasıl yakılır detaylı öğrenmek için nargile közü hazırlama yazımı okuyabilirsiniz.

Tütüncü Baba
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Zaman⏰
Sonraki
Genelde Gece Olan Kısa Elektrik Kesintilerinin Sebebi Nedir?

Genelde Gece Olan Kısa Elektrik Kesintilerinin Sebebi Nedir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.