Genelde Gece Olan Kısa Elektrik Kesintilerinin Sebebi Nedir?

Neredeyse her gece olan elektrik kesintilerinin sebebi çoğu gececi tarafından merak edilecektir. Ben de bu gece kuşlarından biriyim ve her gece 03.00 civarı yaşanan kısa elektrik kesintilerinin sebebi nedir sizlerle paylaşıyorum.

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar bu durumu daha çok gözlemlemiş olabilir. Dizi/film izlerken veya oyun oynarken çat diye gidiyor ve dakikalar içinde geri geliyor. Bazen 1 dakika bile sürmüyor gelmesi.

Gece Olan Kısa Elektrik Kesintilerinin Sebebi

Bunun elektrik kesintilerinin sebebi bazılarına göre “manevra” olarak adlandırılan bir işlem, bazılarına göre ise çoğunlukla toprak koruma, aşırı akım vb. haricinde %90 doğa şartlarından kaynaklı arızalar. sert esen rüzgarların ve hattaki buzlanmanın hattı ve hattaki direkleri devirmesi, yeraltı kablolarını kemiren sıçanlar, trafoya giren kediler, tellere konan kuşlar vs.

Manevra denilen işlem ise elektrik hattında bakım yapılması veya arıza giderilmesi durumunda basit şekilde tren raylarındaki makas değiştirmek gibi bir işlem. Yanlış yapıldığında kısa süreli kesintiye sebep olan yüksek gerilim hattındaki bu anahtarlama işlemine manevra denir. Manevra işlemi genel olarak bakıldığında yükün açılması, kontakların ayrılması ve sistemin güvenle topraklanması olarak adlandırılabilmektedir. Maddi zararı engellemek için kısa süreli elektrik kesintisine sebep olanlar kısaca bu iki etkendir.

megatekno
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Evde Nargile Nasıl Hazırlanır?
Sonraki
Geri Dönüşüme Gönderilecek Tonerin Hazırlanması;

Geri Dönüşüme Gönderilecek Tonerin Hazırlanması;

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.