Erken Boşalma: Evrimsel Bir Bakış

sigara içen erkek ve erken boşalma yüzünden bekleyen kadın

Erken boşalma, veya diğer adıyla prematür ejakülasyon, ejaculatio praecox olarak da bilinir. Tabii bu gereksiz bilgiden kime ne? Ayrıca bunu bu isimle bilene de helal olsun.

 

sigara içen erkek ve erken boşalma yüzünden bekleyen kadın

Niye Oluyor Bu Erken Boşalma?

Kafalardaki asıl soru bu.

Ama önce erken boşalmaya kökten farklı bir bakış açısıyla bakmanıza yardımcı olayım: Erken boşalma aslında alfa erkek işidir. Evrimsel süreç sonunda ortaya çıkmış bir mekanizmadır. Tabii her erken boşalma bir değil. Erken boşalma üzerine yapılan araştırmalar sonucu bu olay üç gruba ayrılmış ve bu şekilde inceleniyor.

  • Cinsel birleşme başlamadan yaşanan boşalma ileri derecede erken boşalma;
  • 1 dakika veya altında bir süre sonucu yaşanan erken boşalma orta derece erken boşalma;
  • 1 dakika ile 5 dakika arasında süren cinsel birleşme sonrası yaşanan boşalma ise erken boşalma olarak adlandırılıyor. (Kaynak: Wikipedia)

Erken boşalmanın en yaygın sebepleri arasında stres, heyecan, performans yetersizliği korkusu, depresyon gibi faktörler var. Ama unutmayalım ki bu bir cinsel yetersizlik demek değil. Yani aslında fiziksel anlamda bir sorun veya kusur değil. Bu kadar can sıkıcı bir durum olmasının sebebi tamamen ilişki bazı partnerini tatmin edememe, cinsel tatminsizlik gibi şeylere dayanıyor.

1-5 dakika arasında süren cinsel birleşme sonunda yaşanan erken boşalma ise, performans veya tatmin açısından partnerler için bir sorun teşkil etmiyorsa, aslında doğada üstünlük sağlayan bir avantaj. Bu olay etkili dölleme olarak biliniyor. Aslında düşününce asgari efor harcayarak olabildiğince kısa sürede cinsel birleşmenin tüm amacını yerine getirmenin, hayatta kalma açısından bir avantaj yarattığını fark etmek çok da zor değil. Tabii partnerinizi memnun etmeyen bir cinsel ilişki, uzun vadede sizin için ne kadar bir avantaj sağlar orası tartışılır 🙂 Bu sadece bilimsel bir yaklaşım.

Ne kadar doğrudur bilemem ama House of Cards’ın ilk bölümünde eski ABD başkanı John F. Kennedy’nin 5 dakikadan uzun sevişmediği üzerine bir diyalog geçiyordu.

Erken Boşalmanın Önüne Nasıl Geçeriz?

Muhtemelen merak etmediğiniz bu bilgiyi de verdikten sonra, ortada tedavi edilecek bir şey var mı yok mu buna nasıl karar vereceğimize değineyim.

Eğer nadiren veya uzun aralıklarla yaşanan erken boşalmaya sahipseniz, bu sorun bile değildir. Hayatında bu sorunla en az bir kere karşılaşmış insan sayısı sandığınızdan çok daha fazla. Ayrıca unutmayın ki bu bir yetersizlik sorunu değil. Kimi insan ise 7-8 dakikalık cinsel birleşme sürelerinden memnun olmadığı için erken boşalma sorunu yaşadığını sanıyor. Fakat bu aslında sadece bir yanılsama. Bu tür durumlarda durduk yere bunu bir sorunmuş gibi gözünüzde büyüterek performans yetersizliği korkusuyla cinsel hayatınızın kalitesini düşürebilirsiniz. Takmayın kafaya, hiç gerek yok 🙂

Ama erken boşalma sorunu çok sık tekrar ediyorsa ve/veya cinsel hayatınızı etkilediğini düşünüyorsanız, geciktirici krem ya da kremli prezervatif kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunların işe yaramadığı durumlarda doktora görünmekte fayda olabilir. Yalnızca egzersiz, stresten uzak kalmak gibi şeyler de çözüm olabilirken, ilaç tedavisi gibi yöntemler de ilk başvurulan çözüm yolu olmamakla birlikte mevcut. Çok nadir görülmekle birlikte penisin normalin çok üzerinde seviyede hassas olması ve sorunun kronik şekilde cinsel hayata etki etmesi durumunda ameliyatla tedavi de mümkün. Ama dediğim gibi bu çok nadir uygulanan ve geri dönüşü olmayan bir yöntem.

Bana kalırsa buradan çıkarılacak ders şudur: Erken boşalmayı tetikleyen önlenebilir faktörleri önlemek için elinizden geleni yaptığınız sürece, toplumda çok sık yaşanan ve her zaman da tekrar etmeyen bu sorunu kafaya takarak düşünce gücüyle daha da büyütmenin bir mantığı yok. Yalnız veya yetersiz olmadığınızı bilin, müsterih olun 🙂

Tesla
Burada yaptığım paylaşımları dikkate alıp hayatınızda uygulamaya kalkmayın, mesuliyet kabul etmem.
Subscribe
Bildir
4 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Düşük Göz Kapakları İçin Etkili Yüz Egzersizleri
jennifer lawrence kırmızı halıda poz veriyor

Düşük Göz Kapakları İçin Etkili Yüz Egzersizleri

Sonraki
Laz Fıkrası Gibi: 12 Bin Yıllık Gölü Define Uğruna Yok Ettiler
gümüşhane 12 bin yıllık göl define

Laz Fıkrası Gibi: 12 Bin Yıllık Gölü Define Uğruna Yok Ettiler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.