Erkekler mi Daha Çok Aldatır, Yoksa Kadınlar mı?

Erkekler Mi Daha Çok Aldatır, Yoksa Kadınlar Mı?

Sadakat, güven, saygı, sevgi insan ilişkilerin temel taşlarını oluşturuyor. Kadın erkek ilişkilerinin temelini de devamlılığını da oluşturan faktörlerden en önemlisi şüphesiz ki sadakat. Çoğu ilişki sadakatsizlik yüzünden sona eriyor. Peki erkekler mi daha çok aldatıyor yoksa kadınlar mı?

Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız şayet satırlarımın devamını okuyunuz. 

Uzmanlara göre; aldatma hali hazırda var olan bir ilişkiniz var iken duygusal olarak bir başkası ile konuşuyor görüşüyor olmak demek. Yani daha açık olmak gerekir ise; aldatma ilişkinizin devam eder iken alamadığınız duygusal yoğunluğun eksikliğini açlığını bir başka kaynakta aramak demektir. İlişki ve evlilik doyumunun yüksek olmadığı durumlarda aldatma söz konusu diyebiliriz. Bazen dışardan süper gidiyormuş gibi görünen beraberlikler ya da evlilikler olabiliyor. Hiç tartışmanın olmadığı ilişkilerden bu yüzden korkmak gerek. Çünkü hayatta süper giden hiçbir şey yoktur ve ilişkilerde de bu geçerlidir. İnsanoğlu tartışmayı sever. Evli çiftler yemeğin tuzu fazla ya da eksik geldi ise bu yüzden kavga edebilirler, kavga çıkması ise çok doğaldır, bir beraberliğin tuzu biberi tartışmalardır.

Önerilen İçerik: Çevrenizde Sizi Aşağıya Çeken İnsanların Ortak Özellikleri

Uzmanlara göre tam dört aldatma çeşidi var. Bunlardan ilki bir beraberliğiniz var iken bir başka adama/kadına aşık olmanız, ikincisi evliyken bir başkası ile cinsellik yaşamanız, üçüncüsü bir birlikteliğiniz zaten var iken bir başkası ile Whatsapp ile konuşmanız ya da birebir görüşmeniz, dördüncü ise sevgiliniz ya da eşiniz ile cinsel birliktelik yaşar iken bir başka adamı/kadını hayal etmeniz. Yapılan araştırmalara göre evlilikte doyumu düşük olmayanların aldatma olasılığı çok daha düşük.

Erkekler Mi Daha Çok Aldatır, Yoksa Kadınlar Mı?

Cinsiyetlere Göre Aldatma Analizi

Kadınların ve erkeklerin aldatma şekillerini değerlendirecek olursak; kadınlar çoğunlukla birlikteliklerinde bulamadıkları ya da eksikliğini duydukları duygusal ilginin eksikliğinden dolayı aldatıyorlar diğer bir deyiş ile üçüncü aldatma şekli diyebiliriz. Yani bir kadın evliliğinde ya da ilişkisinde duygusal doyumu yaşıyorsa mutlu oluyor ve eşine sadık kalıyor. Erkeklerin aldatma şekline gelecek olursak; erkeklerin kadınlar gibi duygusal açlıktan dolayı değil de cinsellik yönünden aldatmaya meyilli olduklarını söyleyebiliriz. Erkeklerin daha basit düşündüklerini söyleyebiliriz. Kocasının kendisini bir başka kadın ile aldattığını öğrenen bir kadın ilk olarak kadınla güzelliğini, niteliklerini, hangi okuldan mezun olduğunu, aile yapısına kadar her türlü genel bilgileri karşılaştırıyor.

Yani duygusal anlamda cinsel birliktelik yaşadığı kadına karşı duygusal his besleyip beslemediğini sorguluyor ve neden onu kendisine tercih ettiğini düşünüyor. Aldatılmaktan korkan erkekler ise yetersizlik korkusuna sahipler, yani partnerlerinin ya da eşlerinin ihtiyaçlarını karşılayamamaktan korkabiliyorlar. Diğer bir deyiş ile sevgilisinin ya da karısının bir başka adama aşık olmasından ziyade cinsel olarak birlikte olması tehlike taşıyor. Bu da ilginç tezat bir durum doğrusu.

Önerilen İçerik: Aşk Hayatında ‘‘Doğru İnsan’’ Terimiyle Tanışmanın 8 Yolu

Bir başka insanı hayal ediyorsanız da aldatıyorsunuz demektir.Bu durum genellikle sosyal medya için geçerli diyebiliriz bir birlikteliğiniz olmasına rağmen yüz yüze hiç karşı karşıya gelmediniz biri ile Instagram ya da Facebook üzerinde konuşuyor olmanız, hayatınız hakkında gelişmeleri iletmeniz de aldatmaya giriyor. Diyelim ki sevgiliniz ile kavga ettiniz ya da eşiniz ile üniversiteden flörtleştiğiniz biri ile yıllardır hiç görüşmediniz ancak buna rağmen Instagram’dan konuşuyorsunuz dostane olmayan bir şekilde işte bu aldatmaya giriyor.

Bu yüzden sosyal medya hesaplarına dikkat etmekte fayda var hoş ne kadar dikkat edilse de bir insanı kontrol edemezsiniz aldatacağı varsa da bir şekilde yapıyor bunu sarışın bir kadın ya da siyah saçlı bir erkek ile. Erkekler sadece cinsel ihtiyaç için aldatırken kadınlar ilişkide aradığını bulamıyorsa olması gereken ilgi gibi böyle bir durumda bir başkasında bulamadığı ilgi alakayı arıyor ve aldatmaya meyililik gösteriyor. Amma velakin aldatma cinsiyet ne olursa olsun karaktersizliktir. Söz konusu mevzuda kadın ya da erkek olması da önemli değil.

Erkekler Mi Daha Çok Aldatır, Yoksa Kadınlar Mı?

Aldatma Sonrası Evlilik Sürer mi?

Farz edelim ki bir aldatma durumu söz konusu ve ortaya çıktı bu gerçek. Eğer aldatılan kadın/erkek 3. şahıstan yani tercih edildiği adam/kadından bunu öğreniyorsa o evliliğin sona erme ihtimali de bir o kadar yüksek diyebiliriz yani araya gurur giriyor ve 3. kadın/erkekten aldatma gerçeğinin öğrenilmesi de evliliği kurtaramıyor. Peki bu kadar detaylı incelemiş iken bu aldatma mevzusunu kim daha çok aldatıyor dersiniz erkekler mi yoksa kadınlar mı? Aslına bakarsanız erkekler daha çok aldatıyor gibi görünse de kadınlar da aldatabiliyor bunu inkar edemeyiz.

Toplum olarak erkeklerin daha çok aldattığını düşünüyoruz sadece ama aslında öyle değil. Kadınların aldatması ise son yıllarda arttı diyebiliriz boşanmaların artışını da buna bağlıyorum ben aslında. Kadın son yıllarda özellikle ekonomik özgürlüğünü kazanması ile özgüven patlaması da yaşadı.40 yaşın altındaki kadın ve erkeklerdeki çiftlerde yapılan bir çalışmaya göre artık erkekler ile kadınların eşlerini aldatma oranları birbirine çok yakın bir çizgide. Yani erkekler mi daha çok kadınlar mı daha çok aldatıyor sorusuna cevabımız her iki taraf da eşit aldatıyor diyebiliriz.

Önerilen İçerik: Davranışlarınızı Başkaları Yönlendiriyor Olabilir: Manipülasyon Nedir?

İrem Surel
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Apple, MacBook’un Üretimini Bitirdi: Piyasadan Çekiyor
Apple, MacBook’un üretimini Bitirdi: Piyasadan Çekiyor

Apple, MacBook’un Üretimini Bitirdi: Piyasadan Çekiyor

Sonraki
Türk Milli Eğitim Sisteminin Kanayan Yarası: Atanamayan Öğretmenler 
Türk Milli Eğitim Sisteminin Kanayan Yarası: Atanamayan Öğretmenler 

Türk Milli Eğitim Sisteminin Kanayan Yarası: Atanamayan Öğretmenler 

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.