''En''lerin Ayı: Eylül

Sonbaharın gözdesi Eylül ayı…Yaz coşkusunun bitiminde Eylül, tüm samimiyetiyle karşılar bizi… Yeni bir aya girmenin heyecanı sarar insanları. Diğer aylardan farklıdır ve doludur içi. Sevinçlerimiz, özlemlerimiz, hüzünlerimiz, anılarımız, yeni başlangıçlar ve yeni umutlar… Duyguların ayıdır Eylül. Duyguların renkleri hakimdir. Hisler bambaşkadır bu ayda. Ama bu duygular elbette insanlarda sade bir şekilde hissedilmiyor. Derin hissediliyor. Duygularımız yoğun bir şekilde bize hakim oluyor.

En diyoruz. Neden en diyoruz? Çünkü derinden hissettiğimiz duygu durumlarından dolayıdır. Duygularımızı en derinden hissederiz. Bu ayda ‘’en’’ler hatırlanır, konuşulur ve bizi derinden etkileyen o anılarımızı yâd etmek isteriz. Duygularımız bu ayda fark edilmeyi istiyor aslında.

  • Mutlulukların ve özlemlerin ayıdır Eylül… Bizi en çok mutlu eden hisler, anılar ve kişiler gelir aklımıza… En çok özlenenler hatırlanır, en çok şeyi paylaştığın, derdine sevincine ortak olan o insanlar gelir aklımıza. En sevdiğin insanların varlığı seni mutlu eder. En çok önemsediğin ve seni sen olduğun için seven insanlar hatırlanır. Sevildiğimizi hissetmenin huzuru sarar bizi.
  • Yeni umutların ayıdır Eylül… Umutlarımız canlanır en derinden. Tükenmiş umutlarımız bu ayda, yeni umutlara yelken açmak ister. Çok yapmak istediğimiz o şeyler bir anda umudun ışığı olur. Belki de hiç aklımızda olmayan şeyleri yaparken buluruz kendimizi.
  • Birazda hüzün ayıdır Eylül… Eskiden üzüldüğümüz bir şeyin yok olduğunu hissederiz en derinden. Yaşadığımız üzüntülerden çıkardığımız dersler gelir aklımıza. Durup düşünürüz. Aldığımız dersin bizim için önem arz ettiğini düşünürüz.
  • Yeni başlangıçların ayıdır Eylül… Bizi kıran ve üzen her şeyi bitirir ve uzaklaşırız. Artık yeni şeylere başlamanın ve yeni yollar denemenin zamanı gelmiştir.

Sonuç olarak; Eylül özeldir, bu ay insanı iyi hissettirir. Bu ay, ruhumuzun derinliklerinden kalkıp, bize kendini gösterir. Ruhumuzu tasvir eder. Eylül bizi kendimize getirir; farkındalık sağlar bize. Hayal dünyasından çıkıp bize gerçek olanı gösterir. Duyguların iç içe girdiği, yoğun hisler yaşadığımız, bize bambaşka hisler veren bu ayı bu yüzden seviyoruz. Eylül hüznü de mutluluğu da içinde barındırır. Eylülü farklı yapanda budur zaten. En derin duyguların, yaşanmışlıkların ayıdır Eylül.  Yani Eylül, en derin duyguların açığa çıktığı yegâne bir aydır. İşte bu yüzden; ‘’en’’ lerin yaşandığı, ‘’en’’lerin sevildiği, ‘’en’’ derinlerin ayıdır Eylül…

 ‘’Belki… Belki de Eylül, en çok fark edilmeyi isteyen aydı… Sadece bunu anlamak, yani ‘’Eylül’ü anlamak’’ bir marifetti. Biz insanlar için’’…

                                

Esin Özgan
Yazmayı, okumayı, araştırmayı, öğrenmeyi seven bir ilham perisi...🧚🏻‍♀️
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
6. koğuş nasıldı?
Sonraki
''En İyi''

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.