Türkiye’de En Çok Tercih Edilen B Sınıfı SUV Modelleri

Kaynak belirtilmedi

Yerden yüksek otomobiller SUV’ların popüleritesi giderek artıyor. Türkiye’de en çok tercih edilen de B sınıfı segmentli SUV modelleri. Gerek şehir hayatında kolay sürüş deneyimi, gerekse arazi tipi engebeli alanları çıkabilmesiyle ilgiyi çekerken aile için rahatlıkla kullanılıyor olması ilgiyi artırıyor. 

B SUV Araç Ne Demek?

Geniş hacimli, yüksek off-road kapasitesini otomobil araç tarzı sürüşle birleştirmekten oluşuyor. SUV; Sporst Utility Vehicle ( Sportif Çok Amaçlı Araç) açılımına sahip. Daha çok aile otomobilleri olmalarının yanı sıra engebeli arazilerden de rahatlıkla geçme özelliğine sahipler.

ABD ordusu, araç üreticilerinden dört çeker ve askerleri zorlu arazilerde taşıyabilecek dayanıklı ve güçlü prtotip araç geliştirmelerini istedi. Willy’s Overland tarafından ikinci Dünya Savaşı hazırlığında Jeep’i yarattı akabinde İngiltere, Maurice ve Spencer Wilks Land Rover ile aracı kendine uyarladı.

SUV segmentli araçlar çoğunlukla 4×4’lerle karıştırılıyor. Benzer özellikleri bulunmasına rağmen SUV’lar 4×4 değil. Tercihe göre bazı SUV modeller önden çekişli ve arkadan itişli olarak satılabiliyor. SUV’un 4 çeker olarak tasarlanan modelleri,  motordan aldıkları gücü dört tekere birden dağıtıyor. Fakat tüm SUV tasarımlı araçlar 4×4 değil, tüm 4×4’ler de SUV değil.

B segmenti SUV araçlar, küçük sınıf araç kategorisinde yer alıp, şehir içi kullanımına daha elverişli yapıdalar. Uzun yolculuklarda da kullanılabilirler. B suv araçlar, “mini SUV” olarak da geçiyor.

Segmentlere ayrılan diğer SUV araçların sıralaması

C segmenti; B SUV araçlara göre daha hacimli ve büyükler. Bu segment “kompakt SUV” olarak geçiyor ve otomobil konforunda oluyor.

D Segmenti SUV Araçlar; üst-orta sınıf araçlardır C segmentindeki araçlara göre daha geniş hacim ve yüksek motor gücüne sahip, performans olarak fark katıyor. D segmenti SUV’lar “geniş aile araçları” olarak piyasada eyr alıyor.

E segmenti üst sınıf kategoride yer alıyor. Güç ve konforu temsil eden E segmenti “full-size suv” olarak geçer.

F segmenti SUV araçların “lüks” sınıfı olarak kabul görüyor. Yüksek donanımlı özellikleri malzeme kalitesi ve geniş iç hamciyle “extended- length Suv” olarak geçiyor.

SUV araçlar, heybetli görüntüsü ve yolculara güven verdiği için popüleritesi arttı. Yüksek oturma pozisyonu, yola hakim sürüç sağlayarak araç kullanıcısı için de rahat sürüş deneyimi sağlıyor. Arazi kabiliyetleri yanı sıra çekici iç tasarımları nedeniyle en çok tercih edilenler arasında.

B Sınıfı SUV Araçlar Hangileri?

Hyundai KONA
Hyundai KONA

Hyundai KONA

B segmentli SUV araçlar arasından en çok tercih edilen araçlardan biri Hyundai Kona, turbo beslemeli benzinli motor seçeneği olan yeni Kona’nın tüm versiyonlarında 7 kademeli DCT adlı otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor.

Honda HR-V
Honda HR-V

Honda HR-V

2022’de yeni nesli ile Türkiye piyasasına giren Honda’nın HR-V hibrit güç üretimini kullanıyor. Şarj edilmesine gerek kalmadan düşük tüketim değerleri sunabilmekte. Akıllı bagaj kapağı, oturma alanlarının katlanabildiği koltukları, Advance ve Style isimli iki donanımı bulunuyor.

Peugeot 2008
Peugeot 2008

Peugeot 2008

Kompakt sınıfındaki SUV 3008’in ardından 2019 da çıkan Peugeot 2008 Türkiye’de en çok tercih edilen SUV araçlar arasında. Vergi avantajı olan SUV, benzinli ya da dizel motorlarda 8 kademeli Japon Aisin üretimi otomatik şanzıman opsiyonuna sahip.

Opel Crossland
Opel Crossland

Opel Crossland

Şehir hayatına en uygun ve en iyi b suv araçlardan Crossland, 1.2 litrelik benzin motorunda 130 HP güç sunan, 6 kademeli otomatik şanzıman opsiyonuyla öne çıkıyor. Az sayıdaki dizel-otomatik kombinasyonuna da sahip olması B SUV araçlar arasında tercih edilme potansiyelini artırıyor.

Renault Captur
Renault Captur

Renault Captur

B SUV’un en düşük yakıt tüketimini sunan seçeneklerinden biri, 140 HP ile 155 HP arasında değişen benzinli güç seçeneklerinde EDC adındaki otomatik şanzıman standart bulunuyor. Segmeti arasında en çeşitli kompinasyonları da sunabilmesi; otomatik şanzımanlılarda vites konsolunun farklı tasarımı da dikkat çekiyor.

Seat Arona
Seat Arona

Seat Arona

Tamamı DSG şanzımanlı olan Seat Arona, fiyatlarıyla da dikkatleri üzerine topladı. Tasarım Ödüllü 2018 Red Dot modeli, kent hayatında ki sürüş rahatlığı sağlıyor. Kablosuz telefon şarj özelliği, dijital göstergeleri gibi teknolojik imkânları da sunuyor.

Nissan Juke
Nissan Juke

Nissan Juke

Nissan’ın B SUV araçlarının öncü modeli, yenilenen ikinci jenerasyonu ile Türkiye pazarında yerini aldı. Tasarımını koruyarak teknolojisini genişleterek, 1.0 litrelik turbo benzinli motorunda DCT çift kavramalı otomatik şanzıman opsiyonuna sahip.  

Türkiye’de satılan B segmentli SUV araçlardan öne çıkan ve en çok tercih edilen modelleri

  1. FIAT 500x
  2. Opel Crossland X
  3. Nissan Juke
  4. Suzuki Vitara
  5. Citroen C4 Cactus
  6. Peugeot 2008
  7. Opel Mokka X
  8. Hyundai Kona
  9. Renault Captur
  10. Ford Kuga

Duster B-SUV mu c SUV mu?

Küçük ailelerin tercih edebileceği C SUV segmentli araçlar arasında akıllara yer eden Tiguan, Dacia Duster, Hyundai Tucson ve Nissan Qashqai Türkiye’de de en çok tercih edilen modeller.

arisato
Önceki
medyum yasemin hoca nevşehir
Sonraki
Liminal Space Nedir: İki Arada Kalmış Mekanlar

Liminal Space Nedir: İki Arada Kalmış Mekanlar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.