Dünyanın en'leri

1. Jeff Bezos – Serveti: 188.7 milyar $

12 Ocak 1964 yılında ABD’de doğan Jeff Bezos, küresel bir şirket olan Amazon’un kurucusu, başkanı ve CEO’sudur. Jeff Bezos, 2017 yılından önce en zengin insanlar listesinde yer alsa da, 2017 yılından sonra dünyanın en zengin insanı oldu. Böylece dünyanın en zenginleri listesinde ilk sıraya yerleşti.

2. Bernard Arnault ve ailesi – Serveti: 117 milyar $

Dünyanın en zenginleri listesinin ikinci sırasında Bernard Arnault bulunuyor. 5 Mart 1949 doğumlu Fransız iş adamı Bernard Arnault, LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) ve Christian Dior SA şirketlerinin başkanlığını ve CEO görevini üstlenmektedir.

3. Bill Gates – Serveti: 113.6 milyar $

28 Ekim 1955 yılında ABD’de doğan Bill Gates, dünyanın en zenginleri listesinde üçüncü sırada yer aldı. Bill Gates, Microsoft’un kurucusudur ve şimdilerde şirketin teknik danışmanlığını yapmaktadır. Bill Gates, hayır işlerine daha çok zaman ayırmak için 2020 yılının Mart ayında Microsoft başkanlığından istifa etti. Bununla birlikte bugüne kadar 35 milyar dolardan fazla bağış yaptı.

4. Mark Zuckerberg – Serveti: 96.7 milyar $

14 Mayıs 1984 yılında ABD’de doğan Mark Zuckerberg, sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusudur. Facebook sayesinde dünyanın şu anki en genç zengini oldu. 2010 yılında ise Time dergisi tarafından “Yılın Adamı” seçildi. Mark Zuckerberg’in 2020 yılına göre serveti 96.7 milyar dolar oldu. Böylece dünyanın en zenginleri listesinin dördüncü sırasında kendine yer buldu.

5. Warren Buffett – Serveti: 80.3 milyar $

Dünyanın en zenginleri listesinin beşinci sırasında 20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak gösterilen Warren Buffett yer alıyor. 1930 yılında ABD’de doğan Warren Buffett, Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su ve en büyük hissedarıdır. 2006’da yatırım şirketinin 10 milyon adet hissesini (yaklaşık 30 milyar dolar) Bill ve Melinda Gates Vakfı’na devrederek tarihi bir bağış yaptı. Ayrıca 2008 yılında Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin adamı seçilmişti.

6. Mukesh Ambani – Serveti: 79.3 milyar $

1957 yılında Yemen’in Aden şehrinde doğan Mukesh Ambani, petrokimya firması Reliance Industries’nın yönetim kurulu başkanıdır. Dünyanın en zenginleri listesinin altıncı sırasında yer alan Mukesh Ambani, 2011’de 27 milyar dolarlık serveti ile Asya’daki en zengin kişiydi.

7. Steve Ballmer – Serveti: 71,5 milyar $

Babası İsveç göçmeni annesi ise Yahudi olan Steve Ballmer, 1956 yılında ABD’de doğdu. 2000 yılından beri Microsoft’un yönetim kurulu başkanı olan Steve Ballmer, 2009 yılında Bill Gates’in yerini aldı ve 2014’te görevini bir başkasına devretti. Ayrıca Amerikalı iş adamı, NBA takımı Los Angeles Clippers’ın sahibidir.

8. Larry Ellison – Serveti: 70.9 milyar $

Dünyanın en zenginleri listesinin sekizinci sırasında yer alan Larry Ellison, veritabanı yazılımı firması Oracle’ın kurucusu ve CEO’sudur. 1944 yılında doğan ünlü iş adamı, yaşlılık ile ilgili yapılan araştırmalara çok destek oluyor. Hatta Ellison, tıp dünyasından önemli bilim adamlarından oluşan bir arkadaş grubuna sahip olmanın, artık savaş uçağı ve yat gibi lüks şeylerden çok daha önemli ve değerli olduğunu düşünüyor.

9. Larry Page – Serveti: 67.4 milyar $

Dünyanın en zenginleri listesinin dokuzuncu sırasında Yahudi kökenli iş adamı Larry Page bulunuyor. Larry Page, internet arama motoru Google’ın temel algoritmalarının geliştiricisi ve Sergey Brin ile birlikte Google şirketinin kurucusudur. Şu an Alphabet Inc. şirketinin yönetim kurulu başkanı konumundadır.

10. Sergey Brin – Serveti: 66.6 milyar $

Dünyanın en zenginleri listesinin onuncu sırasında Yahudi kökenli iş adamı Sergey Brin yer alıyor. 1973 doğumlu olan Sergey Brin, bilgisayar bilimcisi ve internet girişimcisidir. Larry Page ile birlikte Google’ı kurmuş ve CEO’luğunu yapmıştır. Brin, 3 Aralık 2019’a kadar Google’ın yan şirketi olan Alphabet Inc.’in başkanlığını yaptı.

yasemin-atasan
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
#GELİNCİK#2
Sonraki
ASIL SEVGİ…

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.