Dünya'daki ekonomik sorunun insanlara etkisi

    

  Özellikle virüsün tüm dünyaya yayıldığı bu dönemde neredeyse her yerde büyük bir ekonomik kriz var. Tabi ki Türkiye’de de bu şekilde bir sorun var. Fakat burada dikkat çekmek istediğim devlet tarafından ya da özel kurumlarla yapılan yardımların çoğunluğunun gerçekten paraya ihtiyacı olmayan fakat kendini maddi durumu kötüymüş gibi hisseden “kötü kalpli” insanların yardım alıyor oluşu. Ama kendilerine sorsan en çok paraya onların ihtiyacı vardır. Çünkü evinde aç yatan, okul ihtiyaçlarını bile karşılamayan, kendilerine hiçbir fırsat verilmeyen çocuklar önemsizdir. Ama onların sadece yeterli mülk sahibi olamaması çok önemlidir. 

  Örnek vermek gerekirse son zamanlarda açıklanan KYK üniversite burslarını maddi durumu yerinde olan fakat tapularının başkaları üstüne olduğu kişiler bile aldı. Hatta annesi babası memur olan kişiler, asgari ücretle bir sürü çocuk bakan ailelerdeki kişilerin hakkını yediler. Bu konuda bazı özel ve kamu kuruluşları suçlu değil. Yanlış bilgi vererek ya da mülklerini başkasının üstünde göstererek, haketmediği halde insanların haklarını yiyen “kötü kalpli” insanlar suçlu. 

  Ama daha da kötü olan insan ne biliyor musunuz? Hep az kazandığını sürekli paraya ihtiyacı olduğunu düşünerek sürekli taksitlerle vb. şekilde hiç ihtiyacı olmayan şeyleri alıp, gerçekten zor durumdaki insanlara yardım etmeyen insanlar. Dünyanın her yerinde bir sürü insan açlıktan, kötü şartlardan ölüyor. Dünyada bir çok insan ise birileri daha ucuza alsın, markalar milyonlarca işe yaramaz ürün satsın diye inanılmaz şartlarda fabrikalarda çalıştırılıyor. Tabi çiftçi, üretici gibi kişilerden yok denecek paraya ürün alıp; o ürünü kat kat fahiş fiyata satan aradaki ticaretçileri de kötülük sıralamasında unutmayalım. Bu durum bir bölgeye ya da ülkeye yönelik değil; dünya çapında birileri lüks yaşamından vazgeçmesin, sahip olduğu paraları hiç kimseyle paylaşmasın diye yapılmış bir düzendir. Ama siz elinizden geldiğince zor durumdaki insanlara yardım edin. Çok zengin olmadığınızı biliyorum. Ama internetteki bağış sitelerinden çok küçük bir miktar bile bağışlayabilirsiniz. 🙂

merve-al
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dikkat İnsan Çıkabilir!
Sonraki
Dünya Edebiyatının En Büyük Romancısı Kim?

Dünya Edebiyatının En Büyük Romancısı Kim?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.