Yazılım Geliştiricileri İçin 7 Farklı Ek Gelir Kaynağı

Yazılım Geliştiricileri İçin 5 Farklı Ek Gelir Kaynağı

Kabul edelim ki, yazılım mühendisleri oldukça yüksek maaşlara sahipler. Maaşınızdan dolayı çok rahat bir hayatı kolayca yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı yazılım geliştiriciler tam zamanlı maaşlarını artırmak için ek gelir fikirlerini araştırmayı severler.

Belki erken emeklilik almak istersiniz. Belki de yeterli paraya sahip olma özgürlüğünü deneyimlemek istersiniz, böylece mali işler konusunda endişelenmenize veya işinizi kaybetmenize hiç gerek kalmaz.

Maaşınıza ek olarak fazladan bir gelir elde etmenin nedenleri çoktur ve kişiden kişiye değişir.

Bu makalede, tam zamanlı işinizden ayrılmadan yazılım geliştirerek gelirinizi artırmanıza yardımcı olacak bazı ek gelir fikirlerini sizinle paylaşacağım.

Yazılım Geliştiricileri İçin 7 Farklı Ek Gelir Kaynağı

Yazılımcılar için ek gelir kaynakları

1- Kendi Programlama Blogunuzu Başlatın

Bloglar son derece popülerdirler. Programlama bilgilerinizi ve bazı özel algoritmaları bloğunuzda paylaşarak gelir elde etmeniz mümkün. Bu sayede faturalarınıza bir nebze de olsa katkıda bulunmuş olursunuz. Öte yandan blogları salt para kazanma kaynağı olarak görmek de hatalı olacaktır. Yeteneklerinizden bahsederek ya da paylaşımlarınızla onları göstererek kendi reklamınızı yapabilir ve işinize yarayacak bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Kendinizi bir yazılım mühendisi olarak pazarlamak ve güçlü bir hedef kitleye sahip olmak son derece önemlidir ve kariyeriniz için birçok fırsatın kapılarını açacaktır.

2- Fiverr: Freelancer Platformu

Ek gelir elde etmeye başlamanın en kolay yolu Fiverr gibi servislerden faydalanmaktır. Bu servisler programlama, işletme, pazarlama, tasarım, metin yazarlığı, çeviri, video, müzik ve daha birçok şey dahil olmak üzere çok çeşitli kategorilerde 10 liradan başlayan hizmetlerle freelance çalışanlar için çevrimiçi pazarlardır.

Dolayısıyla, ek gelir elde etmek için mevcut programlama becerilerinizi kullanarak, Fiverr serbest dünyaya açılan kapınız olabilir.

3- E-Ticaret

Kabul edelim ki, e-ticaret (yani çevrimiçi ürün satmak) perakende dünyasını geride bırakıyor. Her gün geleneksel ticaret yöntemlerinin geride kaldığına tanık oluyoruz. Ek gelir elde etmek için e-ticarete atılarak pastadan kendi payınızı alabilirsiniz. Online mağazanızın kurulması ve satılacak ürünlerin bulunması bile Shopify gibi platformlarda bugünlerde çok kolay.

İşin zor kısmı aslında mağazanızın kurulamaması değildir. (Birkaç saat içinde tam anlamıyla bunu yapabilirsiniz), ancak daha fazla çaba ve zaman gerektirecek şekilde ürünlerinizi pazarlayabilmeniz ve satabilmeniz gerekir.

Bu makaledeki bazı diğer ek gelir fikirlerine benzer şekilde, bu da çok uğraş gerektiriyor, ancak bunu doğru yaparsanız, E-ticaretin mevcut işinizi tamamen değiştirme potansiyeli var.

4- Kendi Youtube Kanalınızı Başlatın

Kitlenizle daha fazla kişisel etkileşim kurmak istiyorsanız ve arkadaş canlısı bir kişiliğe sahipseniz, hazır karantinadayken kendi Youtube kanalınızı oluşturabilirsiniz. Bloglar gibi Youtube’da satış yapmak ve özellikle hedef kitle oluşturmak için oldukça elverişli bir ortam sunar.Ayrıca reklam gösterim ve tıklamalarından da Adsense aracılığı ile gelir elde etmeniz mümkün.

Yazılım geliştiriciliğine şu anda inanılmaz derecede yüksek talep olduğu ve gelecek yıllarda da olacağı sonucuna varmak kolaydır. Bu kadar taleple, sadece programlama yoluyla para kazanmanın yanı sıra programcılık eğitimleri vererek de para kazanabilirsiniz. Yabancı diliniz de varsa dünyada halihazırda bildiklerinizi öğrenmek isteyen yüz binlerce insana ulaşmak akıllıca olacaktır.

Ve eğer yetenekli bir öğretmenseniz, bu sizin için mükemmel bir ek gelir olabilir. Kelimenin tam anlamıyla programlama yetilerinizi dünyadaki herkese öğretebilirsiniz. Bu çok büyük bir pazar.

Udemy gibi platformlar, kurslarınızı oluşturmanızı ve bunlardan para kazanmanızı çok kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken kaliteli bir kurs oluşturmak. Bu tür ortamlarda Türkçe olarak hazırladığınız kursları da satmanız mümkün.

5- Bir Yazılım Geliştirin

Bir yazılımcının para kazanmak için yaptığı şey zaten budur. İnsanların ihtiyaçlarına ve yeni teknolojilerin sağladıkları imkanlara göre işe yarar bir uygulama geliştirerek ek gelirden daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Yazılım geliştirme becerinize uygun olarak themeforest, codecanyon gibi ortamlarda çok da büyük olmayan ama insanların işine yarayacak kod parçalarını satabilirsiniz. Bu tür ortamlar çok yüksek sayıda ziyaretçilere sahiptirler. Dolayısıyla müşterinin sizi bulmasını beklemek yerine siz onlara ulaşarak kolay satış yapma imkânı yakalayabilirsiniz.

Ücretsiz olarak dağıtılan açık kaynak kodlu uygulamalar için temalar ya da eklentiler yazabilirsiniz. Ya da bunlardan tamamen bağımsız kendi uygulamanızı geliştirmek de isteyebilirsiniz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.