Doğum: Hayatın Mucizesi

Doğum: Hayatın Mucizesi

Doğum: Hayatın Mucizesi

Doğum Ağrısıyla Başa Çıkma Yöntemleri

Doğum kadın ve ailesi için çok özel bir deneyimdir. Fizyolojik bir olay olmasıyla birlikte doğum ağrısı bilinen en kuvvetli ağrılardan bir tanesidir. Doğum ağrısı kontrol altına alınamadığında oluşan stres bebeği ve anneyi etkileyecek doğum sürecinin uzamasına neden olacaktır. Ayrıca doğum ağrısının kontrol altına alınamaması annenin doğum algısını da olumsuz yönde etkileyerek  doğumu negatif bir olay olarak algılayacaktır. Olumsuz bir doğum eylemi ise annede  doğum sonrası dönemde postpartum stres, depresyon gibi durumlar görülecektir.

Doğum ağrısıyla başa çıkmada ilaç gerektiren yöntemler kullanıldığı gibi ilaç dışı yöntemlerde mevcuttur. Solunum teknikleri bunlardan bir tanesidir. Annenin dikkatini nefesine çekerek doğum ağrısını hafif düzeyde algılamasına yardımcı olur.

Gevşeme yöntemiyle başlayarak yatın ve dizlerinizi bükün tüm vücudunuzu gevşetmeye odaklayın. Tümüyle gevşediğinizden emin olduktan sonra burnunuzdan derin bir nefes alın ve mum üfler şeklide ağzınızdan yavaşça nefesinizi verin. Bu işlemi yavaş uygulamanız gerekir. Kasılmalarınızı hissettikçe işlemi uygulayın. Karından nefes alma tekniği de uterus kaslarınızın gevşemesini sağlayarak ağrıyı azaltmanıza yardımcı olabilecek bir egzersizdir. Yatın ve karnınızı şişirerek derin bir nefes alın nefesinizi 5 saniye kadar tutun ve yavaş yavaş ağzınızdan verin. Bu işlemi 4-5 kez tekrarlayabilirsiniz. 

Doğum ağrısında dikkati başka yöne çekmek önemlidir. Buna yardımcı olan etmenlerden bir tanesi de müziktir. Müzik algılamak istemediğiniz ağrıdan sizi uzaklaştırarak rahatlatacaktır. Ayrıca endorfin seviyesini arttırarak stresi azaltır.

Bir diğer yöntemse hipnozdur. Ülkemizde sıklıkla kullanılmasa da doğum ağrısını hafifletici etkisi vardır. Bilinçaltında doğum ile ilgili negatif algıları ortaya çıkararak bunların temizlenmesini sağlar.

Hayal kurma ve dikkati dağıtarak başka yere odaklanma ise yine ağrıyı azaltan faktörler arasındadır. Meditasyon yapmak, televizyon izlemek bu durumda etkili olacaktır.

Tens, masaj, hidroterapi, aromaterapi, akupuntur gibi yöntemlerde doğum ağrısını azaltmakta kullanılır.

Bu tür yöntemleri annenin doğum öncesinde bilmesi ve doğum öncesinde bu tür kurslara katılması doğum sırasında daha bilinçli hareket etmesini sağlayacaktır ve doğum eyleminin daha rahat geçmesine sebep olacaktır.

seray
üniversite öğrencisi 21 yaşında
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ben Kimim?
Sonraki
Sanatın Farklı Ama Benzer İki Kolu

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.