Nedir Bu Gelişim Alanları?

     

   NEDİR BU GELİŞİM ALANLARI ?

     Daha önce hiç geçmişinizde yaptığınız şeyler gözünüzün önüne gelerek ” Ben nasıl bunu yapmışım ? ya da nasıl böyle bir cümle kurmuşum? ” dediğiniz oldu mu ? hangimiz bu durumu yaşamamışızdır ki? İşte tam bu durumda ki hissettiğimiz olgunluk Bilişsel gelişimimizin bir göstergesidir.

Okul öncesi dönemde Gelişim Alanları Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Kurumları’nda 5 ana başlık adı altında toplanmıştır. Bunlar;  Bilişsel gelişim, Dilsel Gelişim, Sosyal ve Duygusal Gelişim, Özbakım ve son olarakta Motor Gelişimleridir.

 O halde bilişsel gelişim ile anlatmaya devam edelim. 

Bilişsel Gelişim

Okul öncesi dönemdeki çocuklar içten güdülenmiş, meraklı,öğrenmeye karşı istekli ve durumlar arasındaki neden-sonuç ilişkilerini kavramaya eğilimli bir profildelerdir. Bilişsel gelişim, bireyin zekası ile ilgili olan, çocuğun çevresini anlamlandırmasını sağlayan, bireyin öğrenmesini ve kavramları anlamasını sağlayan gelişim alanıdır. Okul öncesi dönem çocuğun çevresindeki dünyayı anlamlandıracak kavramsal (dil ile ilgili) gelişimin sağlanmasının yanı sıra çocuğun zihnindeki düşünsel süreçler açısından da önemli bir dönemdir. Çocuğun bilişsel potansiyelini geliştirerek durumları analiz edebilmesi, durumlar arasında bağlantılar kurabilmesi, problem durumlarını çözebilmesi hedeflenir.

 

okur

Yazar: Seyma

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.