Çocuğunuz otizimli mi öyleyse yazdıklarıma kulak verin

Otizim çağımızın en büyük tehlikesi.Sebebi ise bilinmiyor kimisi aşılar sebep oluyor diyor kimisi annenin hamileyken aşırı strese maruz kalması sebep oluyor diyor kimisi ise genetik diyor.Dedigim gibi sebebi bilinmiyor şimdi gelin sizlerle biraz otizimi konuşalım farkındalık yaratalım      

       Otizim bir hastalık mı?

Hayır otizim bir hastalık değil hayata farklı bir pencereden bakmaktır.Aslinda bence otizim bir rahatsızlık da değil farklı olmak herkes gibi olmamaktır.

     Otizimli birey zeki olur mu?

Yapılan bir çok araştırma otizimli bireyleri ikiye ayırmıştir ki bunu yüzdelik olarak belirtmemiz gerekirse yüzde 20 lik kısmi üstün zekalı olabiliyor ama genelinde bazı zeka türleri özellikle müziksel zeka çok gelişmiş oluyor.

  Otizimli çocuk ne yapabilir ne yapamaz?

Her şeyi yapabilir siz bakmayin sağda solda yazılanlara eğer çok ama çok sever mutlu ederseniz mutluluk onu sizin dünyanıza çeker bu mucize değil.

 Otizimin belirtileri nelerdir?

En önemli belirtisi bebek ismine dönmez bazı otistik çocuklar ismine dönebilir ama bir iki defa otizim büyük bir okyanustur ve bütün balıklar otizimli olsa bile hepsi farklı renk ve görünümdedir demem o ki otizimin her belirtisi her otizimli çocukta aynı olmaz.

ikinci olarak da otizimli bir çocuk göz teması ya kurmaz ya da kurdu demenize yetmeyecek kadar az kurar.Otizimli bir çocuk sürekli gözlerini kaçırır.Yuz yuze diyaloğa girmez.

Otizimli bir çocuk kucakta durmaz rahatsız olur eliyle sizi iter ama bazı otizimli çocuklarda tam tersi aşırı sarılma taraftarı olur belli eder her iki durumda da çocuk kendini.

Otizimli bir çocuk güler dans eder sevdiği seylerde özellikle kanat çırpma hareketiyle sevindiğini belli eder ayak parmak ucunda yürümeyi sever. Ama belirtmeliyim ki her parmak ucunda yürüyen çocuk otizimli değildir.

otizimli çocuk genelde her şeyi ya üst üste dizer ya da yan yana multazam şekilde dizer oyuncakları işlevine uygun oynamaz en sevdiği oyun araba tekerleğini çevirmek.

Otizimli çocuk zıplar guler dans eder ağlar otizimin boyutları vardır bazı otistik çocuklar konuşur şarkı bile söyler bazılarıysa susmayı tercih eder.Takip edip hangi alana ilgilerinin olduğunu bulursaniz otistik bir çocuk bir bilim adamı bile olabilir.

otistik bir çocugun görsel zekası çok gelişmiştir o yüzden resimli kartlarla ona her şeyi anlatın başta size umduğunu vermese de ilerleyen zamanda yanildiginizi anlayacaksınız.

Sonuc olarak otizim korkulacak bir şey değil kabul edin ilk üç yıl bebeğinize aşırı sevgi verin oynayın sevin öpün sarın sarmalayin ilgilenin otizimin ilacı sade ve sadece sevgidir.ibrahim-hatun-gureli
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
SUS!!! İYİ BİR ANNEYİM BEN
Sonraki
Notre-Dame kamburu

Notre-Dame kamburu

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.