Doğru kişiyi nasıl anlarız?

Hayatımız boyunca severiz, aşık oluruz, aşık olduğumuz kişiyle birlikte olmak isteriz. Birlikte olmak, yanında olmak istediğimiz kişiler bizi hayal kırıklığına uğratabilir, kalbimizi kırabilir. Bazen o kadar severiz ki hayatımızda olsun da kalbimizi bile kırsın deriz. Onun bizim için doğru kişi olduğunu bazen anlayamayız, yanlış ilişkilere düşeriz. Sizce birinin bizim için doğru kişi olduğunu nasıl anlarız?

Birbirinize sırlarınızı kimseye anlatamayacağız şeyleri çekinmeden anlatabiliyorsanız, zor zamanınızda yanında olacağını biliyorsanız, birbirinizi aileniz ile tanıştırmak istiyorsanız ki aileyle tanışmak ciddi bir adımdır, birbirinizin farklı özelliklerine farklı düşüncelerine saygı duyabiliyorsanız, birbirinizi dinleyebiliyorsanız, yanında yapmacık değil de kendiniz gibiyseniz, rahat hissediyorsanız, evet doğru kişiyi bulmussunuzdur.

Bazen doğru kişiyi bulduğumuzu düşünsek de doğru ilişkide olmuyoruz. Birbirinizin kendi alanlarınıza saygı duyuyorsanız, karşılıklı bir şekilde hayatının sadece sizden ibaret olmadığını biliyor ve kısıtlama yapmıyorsanız, kıskanabilirsiniz fakat kıskançlık hastalık boyutuna dönüşüp birbirinize psikolojik anlamda zarar vermiyorsa, birbirinizi incitseniz bile özür dilemeyi biliyorsanız gönlünü almaya çalışıyorsanız, beraber üzülüp beraber seviniyorsaniz, konuşmadan da iletişim kurabiliyorsanız büyük ihtimalle doğru bir ilişkidesiniz. Dogru bir ilişkide oldugunuzu düşünseniz bile uzun süreli olmayabilir çünkü ilişkiyi başlatan duygular ilişkiyi yürüten sizlerin çabalarıdır. Birbiriniz için karsilikli çaba göstermezseniz, biriniz diğerinden daha fazla çaba gösteriyorsa bir süre sonra yorulur. Zihinsel anlamda siz onu anlamaya çalışmıyorken sizi anlamaya çalışmaktan, sizin gönlümüzü almaya çalışmaktan , sizi güldürmeye calismaktan bir süre sonra yorulur. Yorulması onu mutsuz bir hâle getirir ve birbirinize karşı birbirinizi sevseniz bile tahammülsezleşirsiniz. En küçük yaptığı harekete bile sinir olursunuz, belki  zor bir dönemden geçiyordur o zaman da birbirinizi anlamaya çalışmalısınız. Anlayamiyorsaniz da ilişki zaten bitmiştir.

Çünkü bir ilişkinin temeli birbirinizi sevmek, birbirinize saygı duymak ve birbirinizi anlamaktır.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.