DİLBERAY

Bugün size Dilberay’ın hayatından bahsedeceğim yani aslında filminden.

Dilberay 1 Ocak 1956 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde doğdu. Sadece ilkokul üçüncü sınıfa kadar okuyabilmişti. Ailesi tarafından çok şiddete maruz kalmıştır. Dilberay filminden bahsedelim. Dilberay filminde Dilberay henüz 15 yaşındayken köyüne TRT den gelmişler Arkadaşı Dilberay’a ısrar etmiş ne olur gidelim bizi dinlesinler diye, bu ısrar üzerine beraber gitmişler ve Dilberay şarkı söylemiş sesi o kadar beğenilmiş ki TRT ona mektup göndermiş yani birinci seçilmiş ama mektubu babası almış ve annesine atması için vermiş, ama annesi atamamış.

    Dilberay’a TRT den mektup geldiği için Ankara’ya gitmesi gerekiyormuş fakat babası istememiş hatta o gün gidip şarkı söylediği için bir yere kapatıp zincirlemiş parmaklarını kırmış sonra annesiyle birkaç  akrabası ya da komşusu gelip ona yardım etmişler. Babası Dilberay’ı çok erken bir yaşta evlendirmiştir. Evlendiği adam ona tecavüzde bulunmuştur. Ama Dilberay’ın evlendiği adamın annesi çok merhametli bir insanmış. Dilberay’ın kendi annesi ona TRT den gelen mektubu vermiş böylece Dilberay’ın kayınvalidesi bundan haberi olduğu için mektubu Dilberay’a vermiş ve Ankara’ya kaçması için ona yardım etmiş. Dilberay Ankara’ya kaçmayı başarmış ve TRT’ye gelmiş köyde şarkı söylerken sesini çok beğenen bir jüri varmış onu çağırtmış ama o da ailenle gelmen lazım demiş ve o mektubun üzerinden tam üç yıl geçmiş bu yüzden ona daha sonra gel demişler. Bunun üzerine dilberay teyzesine gitmek zorunda kalmış teyzesi de onu köye geri göndermiş. 

    Bu olaydan sonra Dilberay üç kere evlenmiş ilk ikisinde başlık parasıyla resmen satılmış ama üçüncüsünde başlık parası alınmamış. Dilberay’ın üç evliliğinden de çocuğu olmuş. Evlendiği kişilerden oldukça şiddet görmüş. Bir süre sonra yani Dilberay 17,18  yaşına geldiğinde babası onu TRT’ye götürmüş ve orada sesini dinlemişler oldukça beğenilmiş kasetleri falan da çıkmış. Bir süre sonra Dilberay meyhanelerde şarkı söylemeye başlamış kazandığı paraları da çocukları okusun diye onlara yollamış. Meyhanede çalıştığı sıralarda bir sazcıyla tanışmış çok iyi bir insanmış Dilberay’ı hep kardeşi gibi görmüş. Dilberay arada köyüne gidip çocuklarını ziyaret edermiş hatta bir gün onları yeni aldığı eve götürmüş fakat o evde de babası çıkmış karşısına bu yüzden o evde kalamamışlar. Dilberay Almanyada  başka bir meyhanede çalıştığı sıralarda bir adam ona tacizde bulunmuş o da kurtulmak için onu bıçaklamış adam ölmüş bunun üzerine dilberay hapis yatmak zorunda kalmış çıktığında ise köyüne gitmiş ve annesine, babasına o kadar kızgınmış ki onlardan hesap sormuş daha sonra da çekip gitmiş. Tekrar Türkiye’de meyhanelerde çalışmaya başlayan dilberay meyhaneden çıktığı bir gün silahlar atılmış bir adamda onu korumak için üzerine atılmış böylece tanışmış oldular, birbirlerini sevdiler ve evlendiler. Dilberay hayatının en mutlu anlarını o tanıştığı adamla geçirdi ve daha sonra 29 Nisan 2019 (63 yaşında) geçirdiği bir kalp krizi yüzünden vefat etti.

(Dilber Ay’ın aslında soy adı Bağbuştur. Dilber (Ay) sahne adıdır.)

Bugün ki konumuz aslında ruhumuzu dinlendirecek müzikler olacaktı fakat aklıma bu film geldi ama bir daha ki blok konumuz ruhumuzu dinlendirecek müzikler olacaktır.

İsteğimiz kadına şiddetin artık son bulması. Şiddet bir çözüm değildir. Dilberay’ı saygıyla anıyoruz…

Elifnur Turhan
Psikoloji araştırmacısı , Klasik Kitap kurdu , Yüzüklerin efendisi hayranı
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Red Bull Nasıl Para Kazanıyor?
Redbull Nasıl Para Kazanıyor?

Red Bull Nasıl Para Kazanıyor?

Sonraki
En uygun muhalif Cumhurbaşkanı adayı kim?

En uygun muhalif Cumhurbaşkanı adayı kim?

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Ocak ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
Ocak ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.