DEPRESYONDAN KURTULMAK ELİMİZDE Mİ ?

Merhaba Arkadaşlar !

   Öncelikle bu konuyu seçme sebebim , depresyonun ciddi bir psikolojik hastalık olduğunun bilincine varmamızı sağlamak. Tabi ki bu konunun uzmanı değilim ama kendi tecrübelerim ve araştırmalarımdan çıkardığım sonuçları paylaşmak istedim.

   Dünyadaki bir çok insanın depresyonu yanlış algıladığını düşünüyorum. Misal ; üzgünlük , yorgunluk gibi olumsuz duyguları hissetmek insanlar için normal bir şeydir. Durduk yere ortada hiçbir şey yokken böyle hissedebiliriz . Bazen de bu durumu abartarak depresyonda olmadığımız halde kendimizi bunu oldurmaya sürükleriz . Tıpkı her gün kendimize söylediğimiz yalanların bir zaman sonra doğru olduğuna inanmamız gibi … Oysaki bu hislerin depresyona dönüşmesi için uzun bir süre bu durumu yaşamamız gerekir. ( 2 hafta gibi bir zamandan bahsediliyor. ) 

   Depresyonu tetikleyen birçok neden olabilir. Bunlara örnek verecek olursak ; yaşadığımız ekonomik sıkıntılar ( ki günümüzde bir çok insan bu sorunu yaşamaktadır ) hayatımızda önemsediğimiz insanlarla aramızda sorunların olması , işsizlik ( en büyük depresyon nedenlerden biri olabilir ) , sağlık sorunları , mükemmeliyetçi olmak veya mevsim değişiklikleri neden olabilir . Bunların en başında cinsel taciz , fiziksel taciz , duygusal taciz ve  şiddetin her türlüsü gelir . Hepimizin bildiği ama bazılarımızın işine gelmediği için görmemezden geldiği bu olayların depresyondan çok daha ciddi sonuçları olmaktadır . Bu örnekleri daha da arttırabiliriz . Ama önemli olan arttırmak değil bu etkenleri azaltmaktır .  

   Artık sıradanlaşmış şeyler gibi depresyona girmek de alışılmış bir konu oldu . Daha doğrusu alıştırılmış ve basitleştirilmiş … Hatta şakası bile yapılan bir dalga konusu … Umarım bir gün insanlar herkesleşmekten vazgeçerler ….

    :))

                                                                                                      

   

   

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.