Deneyimsel Gözlem

Bugün bende değişik haller vardı.Bunları deneyimsel bir halde kendimde izledim.Yaratılmışın en hünerlisi yalan ve riya yapabilme özelliği olan insana dair.İçimde birdenbire böylesine bir şefkat ve merhamet hissi ortaya çıkmaya başladı ki anlatılamaz. Sadece yaşanır bir durumdu. Bir süre sürdü.

O vakit, herkese ulaşmak ve ona “Korkma sana kötü bir şey olmayacak. Sen istemedikçe ve hiç bir zaman. Sakin ve rahat ol. Lütfen bunu yap. Eğer yapmazsan yalnız sen değil, bütün herkes, hepimiz, yaşayacağın iyi olmayan hoşa gitmeyen ne varsa, biz de senin sayende hissemize düşeni yaşayacağız. Bunu kendine de bize de yapma.”Bu bir slogan gibi yankılandı zihnimde.Şimdi senin yaşadıklarından yalnız sen değil, sende olan tüm senler de ve bizler de, bir Birleşik Alanda Dairesi içinde etkileneceğiz. 

Gerçek İnsan olmak kolay değil. Bunu kavradım ve “daha yapılması gereken ne de çok işimiz varmış bizim” bunu çok düşündüm.İşte bilgeler, kendini bilme yolunda ilerleyen yolcular bunu bilir ve kendine ve davranışına özen gösterir ve saygı duyar. Bilir ki kendi eylemleri ve düşünceleri, bütün varlıklarda yansıyacak ve yankılanacak ve bir karşılık bulacaktır.

Bu bilgi-kavramı ruhumda açılan yeni bir kapı oldu.Yeni bir sayfa ve yeni bir duygu bütünlüğü idi bu hissettiklerim. Yeni bir isim bulmak gerek sanki bu hissiyata. Merhametin ileri derecede yüksek ve derin haline. Yeni oluşan bu merhamet duygusunda temkin var ama acıma yok. Saygı var. Öncesiz ve sonrasiz sevgi var ve bilinçli bir gözlem var. Sebep sonucunu da hissederek. Evet oluşan bu yeni merhamet duygumuzda ilham ve sezgimiz de var. Sezgiler ön planda. Duygular çok onemli biliyoruz. Bilinçli duygu daha önemli. Gözleme dayalı çünkü. İcinde yargı yok sadece birkaç sonraki hamlenin de hissedildigi bir duygu ön planda.

Bilincli sevgi

Bilincli merhamet

Bilincli saygı

Bilincli hosgoru

Bilincli nefret (bile)

Bilincli stres 

Deneyimsel Gözlem bu yaşananlar için çok iyi bir ifade. Deneyimsel haller. Deneyimsel Deneyimler.

Herkes tek tek şunu düşünmeli kendinde:Benim hissettiklerim her ne ise Birlesik Alanda yayılıyor. Ve bu yayılmadan herkes nasipleniyor. Hisseden hissettiklerinin sonucunu yasayacak ama Birlesik Alanda dağılan duygu parçacıkları, ulaştığı tüm insanlığın kaderine etki edecek.Hayat planında olmayan deneyimlere de sebep olacak belki.Benim yaşadığım duygu bütünlüğünden, ben-benler, etrafım ve tüm dünya insanları, hatta tüm canlılık da etkilenecek. Bir ağaç yanıyor, biz de o ağaçla birlikte yanıyoruz aslında. Bir kadın katlediliyor, biz de Birleşik Alan içerisinde hem öldürme duygusunu hem ölüm anında ortaya çıkan duygularını hissediyoruz. Etkileniyoruz ve etkiliyoruz.

Son söz…. Bilge insan modeli. Düşüncelerini kontrol eder. Davranışlarına özen gosterir. Kelimelerine dikkat eder. Çünkü bilir ki kendi eylemleri ve düşünceleri ve kelimeleri bütün varlıklara yansıyacak ve bütün varlıklarda  yankılanacak, karşılık bulacak.Gelecek zaman insanlarının ceza sisteminde bu bilgi yer alacak buna eminim. Düşünce, duygu, kelime, davranış kirliliği yaratanlar ceza alacak. Çünkü, Birleşik Alanı kirletti ve temizlemesi için yoğun çaba harcamalı. Pozitif düşünceler Üretme cezası alacak. Pozitif telkinler üretme cezası alacak. İyi davranış modeli sergileme cezası alacak. Hayra dönük duyguları hissetme cezası alacak. Ve böyle olacak…

yazar

Yazar: Kevser Yeşiltaş

12 Mayis 1971 yilinda İzmir/Türkiye’de doğdu.
Kevser Yesiltas, Tasavvuf, Gizemcilik, Ezoterizm, Çocuk ve Gençlik serisi, Popüler Bilim konulu yazılarıyla okuyucuları ile buluşuyor.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.