Dar Evler İçin Tablo Seçim Rehberi

Sanat Galerisi

Dekorasyon kişilerin yaşadıkları ortamdaki estetik zevklerini tatmin edebilmeleri amacıyla yapılan bir düzenlemedir. Bir birey günün çoğunu evinde geçirmektedir. Bu yüzden yaşanılan evin dekorasyonu ruhsal doyum açısından oldukça önemlidir.

Ev dekore ederken dikkat edilmesi gereken pek çok durum vardır. Öncelikle dekore edilecek ortamda yaşayacak kişilerin zevkleri ve beğenileri göz önünde bulundurulmalıdır. Sonrasında ise bu mekanın özellikleri neler, hangi tür eşyalar bu ortama gider ya da ebatları nasıl olmalıdır gibi sorularla kişiler kafalarındaki dekorasyonları kombinlemelidirler.

Dekorasyon sürecinde kişilerin karşılaştığı en büyük problemlerden biri mekanın dar oluşu ve zihinde kurgulanan konseptin yaşanacak mekanı boğucu hale getirmesidir. Aslında bu durum üstünden gelinmesi çokta zor bir durum değildir. Elde var olan mekan belki genişletilemez ancak birkaç küçük taktikle daha yaşanabilir ve ferah mekan haline getirilebilir. Bu taktiklerden biri ise kullanılan eşyaların rengine, dokusuna, motif ve tarzına uygun tablo çeşitleridir.

Sanat Galerisi

TABLO SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dar ev için tablo seçimi geniş bir eve göre daha hassas olmalıdır. Zaten ortada mekanın dar olmasından dolayı bir olumsuzluk vardır. Bu olumsuzluk başka hatalarla pekiştirilmemelidir. Tablo seçimi yapmadan önce tablonun hangi mekan için kullanılacağına karar verilmelidir. Mutfak, oturma odası, yatak odası ya da holde kullanılacak tablo rengi, motifi ve dokusu farklı olacaktır.

Tablonun günün en çok vakit geçirilen alanı olan oturma odasında kullanılacağı var sayılırsa, öncelikle dekorasyonda kullanılan renge dikkat edilmelidir. Eğer dekorasyon renklendirmesi soğuk seçilmişse o zaman tablo rengi sıcak seçilmelidir. Yine tam tersi eşyalar sıcak renk tonlarında seçilmişse tablo renkleri soğuk renklerden oluşmalıdır. Aksi taktirde renkler mekanı daha da boğabilir.

Dekorasyonda tercih edilmiş renk ve motifler çok karmaşık ve fazlaysa o zaman tabloda kullanılacak desenler sakin olmalıdır. Ancak eğer mekanın dizaynı sakin ve sade bir tarzda yapılmışsa tablolar mekanı canlandırmak adına soyut ve daha modern seçilmelidir.

Tablo boyutu en önemli noktalardan biridir. Dar ve küçük mekanlar için çok büyük ebatlarda tablolar seçmekten kaçınılmalıdır. Mekanın boyutuyla paralel olarak seçilen tablo büyüklüğü tamamlayıcılığı artıracaktır. Mekan için eğer tek bir tablo kullanımı tercih ediliyorsa o zaman etkileyiciliği maksimize edebilmek adına en büyük mobilyanın olduğu duvar tercih edilmelidir.

Mekanın dar olması belki istenmeyen bir durumdur. Ancak uzman dokunuşlar ve doğru fikirlerin kombinasyonu bu durumu mekanın lehine çevirebilir ve sizlere sıcak, yaşanabilir, tatmin edici hava sunabilir.

The Necmi
Necmiii Bilicii
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dağcılık Yapanlar İçin Diyet Programı
Dağcı

Dağcılık Yapanlar İçin Diyet Programı

Sonraki
Ev Yapımı Tantuni Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.